Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propouštět se nebude, slibuje aktuální průzkum

aktualizováno 
Přestože recese je na ústupu a ekonomické prognózy jsou příznivé, firmy se stále snaží šetřit. Podle průzkumu společnosti Hays se ve firmách propouštět nebude, nových míst ale bude jen málo a většinou na dobu určitou.

Uchazeči o zaměstnání hledají práci tradičně nejvíce na internetu a na pracovních portálech. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přestože nezaměstnanost v České republice dosáhla na své dosud rekordní hranice 8,6 procenta, neočekávají personalisté v roce 2014 žádné kritické výkyvy. "Nárůst nezaměstnanosti ke konci roku a v lednu je zapříčiněn úbytkem sezonních prací či skončením pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou. Nová vlna sezonních prací přichází na jaře například ve stavebnictví či ve službách, úroveň nezaměstnanosti by tedy mohla klesnout zpět k hranici 8 procent," píše se v novém platovém průzkumu personální společnosti Hays.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Nejvíce pracovních příležitostí je tradičně v Praze. Plzeňský, Zlínský a Moravskoslezský region poptává odborníky pro existující či vznikající výrobní závody, ve všech regionech je zájem o obchodníky se zkušenostmi.

Podle průzkumu podniky nabírají především na uvolněná místa po odchodu stávajících zaměstnanců. Pokud jde o nově vypsané pozice, tak jsou na dobu určitou, případně jsou obsazeny lidmi z personálních agentur. Častěji se letos bude objevovat najímání na kontrakt, a to především u seniorů nebo specialistů.

Za němčinu dostanete víc peněz

Mzdy zůstávají na stejné výši jako loni, mírně rostly akorát u specialistů a obchodníků se zkušenostmi. "Chtějí-li uchazeči o zaměstnání získat nadstandardní platové ohodnocení, musí přinést svému zaměstnavateli něco navíc. Ceněny jsou znalosti specifických technologií, ať už výrobních či IT, nebo například méně obvyklých jazyků. Kandidáty, kteří takové znalosti mohou nabídnout, dokážou firmy dobře zaplatit," říká Jon Hill, Country Manager Hays Czech Republic.

Zaměstnavatelé předpokládají dobrou znalost angličtiny, postupně roste zájem o němčinu, a to jak v oblasti center sdílených služeb, tak i v oblasti automobilového průmyslu, který české ekonomice v současné době dominuje. Zkušených kandidátů se znalostí němčiny je nedostatek a firmy neváhají tyto odborníky slušně zaplatit.

Práce přes sociální síť?

Uchazeči o zaměstnání hledají práci tradičně nejvíce na internetu, na pracovních portálech. Častěji než dříve ale také oslovují personální agentury, jako první kontakt je zvolí 49 procent kandidátů, což je více, než kolik jich osloví potenciálního zaměstnavatele přímo. Do popředí se dostávají i sociální média, především LinkedIn a Facebook.

Významné množství uchazečů, více než 37 procent, dá na doporučení známých, nakolik to v předchozích letech byla výsada pozic seniorních, stále častěji se na doporučení odkazují i absolventi a junioři.

Není to pouze platové ohodnocení, co kandidáty ovlivňuje v odpovědi na inzerovanou pozici. Více než 60 procent lidí chce pracovat pro perspektivní a silné společnosti, kde lze očekávat stabilitu a možnost profesního růstu.

"Poslední platový průzkum společnosti Hays ukazuje, že navzdory složitým ekonomickým podmínkám dokáže pracovní trh v České republice nabídnout zajímavé pracovní příležitosti kandidátům s adekvátní praxí a potřebnými dovednostmi," dodává Jon Hill, podle něhož je výhled na vývoj dění na trhu díky ekonomickému oživení v západní Evropě optimistický.
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz