Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysoká inteligence nemusí být při hledání práce výhodou

  • 94
Nadprůměrně chytří lidé s výjimečným vzděláním jsou pro firmu obrovskou hodnotou, ale nehodí se na jakoukoli pozici. Někdy z úst personalistů slyší, že jsou prostě "překvalifikovaní". Takovým lidem doporučují založit vlastní firmu, aby využili své schopnosti.

"Lokální pracovní trh může být pro lidi s vysokým IQ i přítěží. Myslím si, že jim malé české prostředí nenabízí dostatek prostoru pro jejich realizaci a rozvoj. Nadprůměrně chytří lidé mohou často měnit zaměstnání a právě střídání práce je bez ohledu na inteligenci kandidáta velmi odsuzováno,“ říká Markéta Švédová z personální společnosti Recruit cz. Podle ní s inteligenčním potenciálem zaměstnanců pracuje v České republice jen velmi málo společností.

"Během naší praxe jsme zaregistrovali již několik členů Mensy, která sdružuje nadprůměrně chytré lidi, ale tito kandidáti se snaží být v zaměstnání stabilní a své zvýšené IQ uplatňovat v soukromé oblasti nebo ve svém volném čase. V práci svou inteligenci raději příliš neukazují," doplňuje personalistka Markéta Švédová.

Výši IQ zaměstnavatelé většinou nepoptávají

Podobné zkušenosti má i Aleš Křížek, manažer personální společnosti Robert Half International. "V předchozích deseti letech jsme ze strany zaměstnavatelů nikdy nezaznamenali požadavek na výši IQ. Někteří uchazeči a uchazečky uvádějí ve svém životopisu, že jsou členy Mensy, ale nemyslím si, že by to mělo nějaký zásadní vliv při výběrovém řízení."

Chytří lidé mohou mít problém se začlenit do kolektivu

Obecně má přitom vysoká inteligence mnoho výhod - tito lidé rychleji chápou souvislosti, snadno se vzdělávají, mívají spoustu nápadů a postřehů. Na druhou stranu mohou mít někteří géniové problémy se socializací a porozuměním si s ostatními, mohou zůstávat mimo kolektiv. Jsou totiž jiní než jejich kolegové, a tím se mohou dokonce stát i obětí pracovní šikany.

"Nadprůměrně inteligentní člověk s mimořádným vzděláním je samozřejmě obrovská hodnota, které si bude firma vážit. Na druhou stranu pro něj není každá pozice vhodná,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti Manpower. Takový člověk se podle ní může setkat i s odmítnutím zaměstnavatele, přičemž důvodem může být jeho "překvalifikovanost".

"Ve většině případů se ale lidé s vysokým IQ, když chtějí, prosadí. A zastávají vysoké funkce nebo vedou svůj vlastní podnik. To je také jedna z nejlepších cest - využít svůj potenciál a realizovat se v oborech přesně podle svého," dodává Jaroslava Rezlerová z Manpoweru.