Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké školy a dálkové studium

  10:36aktualizováno  10:36
Úspěšné absolvování vysoké školy bezesporu představuje širší možnosti uplatnění v praxi. Dokládají to statistické údaje úřadů práce. Pro ty, kteří jsou již zaměstnáni a mají zájem si vzdělání zvýšit, nabízejí téměř všechny vysoké školy takzvané kombinované formy studia.
Podle informací vysokých škol je o dálkové formy studia velký zájem. Počet zájemců je stále o mnoho vyšší než počet přijímaných studentů. Přestože zákon o vysokých školách pojem dálkové studium nezná, ve skutečnosti existuje. Na vysokých školách v České republice se nyní skrývá pod názvem kombinované nebo distanční. Nabídka kombinovaných studijních programů a oborů je sice menší než u denního studia, přesto je možné si vybrat. Dnešní dálkové studium je v podstatě studium denní, soustředěné do víkendových bloků přednášek, cvičení, s velkou částí samostatného studia. "Situace je nevyhovující. Je třeba připravit nové, skutečně hodnotné distanční studijní programy, které budou muset vysoké školy obhájit u Akreditační komise ministerstva školství. Je to však otázka několika let," vysvětluje Helena Zlámalová, vedoucí Národního centra distančního vzdělávání v Praze.

Veřejné a státní školy

Školy se dnes snaží řídit trhem práce a zařazují obory, které mají dobrou perspektivu uplatnění. Na Masarykově univerzitě v Brně otevírají mimo jiné na fakultě ekonomicko-správní kombinované bakalářské studijní obory hospodářská politika a správa nebo ekonomika a management, na právnické fakultě obory místní správa a právo sociálního zabezpečení. K dálkovému studiu přistoupily i některé lékařské fakulty a nabízejí studijní programy pro vyšší střední zdravotnický personál nebo pro rehabilitační pracovníky. Dálkově lze studovat i na technických školách. "Po střední škole jsem se několikrát neúspěšně snažila o přijetí na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. I bez vysoké školy se mi sice podařilo najít zajímavou a dobře ohodnocenou práci, přesto jsem chtěla dále studovat. Minulý rok jsem byla přijata na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci," svěřuje se Eva Šimáková z Prahy. "Jedná se o kombinované bakalářské studium personálního managementu. Je soustředěno do několikadenních bloků i vícekrát měsíčně. Přestože je to pro mne dost časově náročné, chci školu dokončit." Kombinované bakalářské i magisterské studium nabízí i Policejní akademie ČR v Praze 4 v programu bezpečnostně právní studia. Podle zkušeností studentů je ideální se při výběru školy obracet přímo na studijní oddělení požadovaných fakult, nebo jejich internetové stránky, kde lze najít kompletní seznamy studijních programů a oborů i informace o termínech podání přihlášek a přijímacích zkouškách. Většina státních vysokých škol přijímá přihlášky minimálně do konce února 2001.

Soukromé školy

Možnosti dálkového studia rozšířilo také otevření několika soukromých vysokých škol, lze si na nich vybrat z různých bakalářských oborů. Za studium se platí školné. Jde i o několik tisíc korun měsíčně. Jako vyšší soudní úředníci, vedoucí notářství, odborníci na právo v soukromých společnostech nebo orgánech státní samosprávy se budou moci uplatnit absolventi bakalářských studijních oborů, které nabízí soukromá Vysoká škola Karlovy Vary v denní i dálkové formě. Hotelnictví a cestovní ruch mohou studovat zájemci v dálkovém bakalářském studiu na Vysoké škole hotelové v Praze. "V praxi si člověk ověří, že vzdělání je nejlepší investice. Dnes mi rozhodně nebude líto vynaložit peníze na kvalitní studium," říká Karel Vodička, který chce studovat na Vysoké škole hotelové, aby získal lepší postavení ve firmě. Ekonomiku a management je možné dálkově studovat mimo jiné na Na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Většina soukromých škol vznikla z úspěšně fungujících vyšších odborných škol, jejichž absolventi nemají potíže s uplatněním a které mají přehled o profesích, ve kterých se nedostává kvalifikovaných odborníků. Přihlásit se ke studiu na soukromých vysokých školách lze později než na státních, někde až do května 2001.

Distanční vzdělávání

Skutečné distanční bakalářské nebo magisterské studium by mělo vypadat jinak. Mělo by být multimediálním řízeným samostudiem a to zatím není na našich vysokých školách možné uskutečnit. Multimediálnost totiž znamená využití všech distančních komunikačních prostředků, jimiž lze prezentovat učivo a které školám chybí. Vyžaduje to smysluplné zapojení mj. magnetofonových i magnetoskopických záznamů, počítačových programů na disketách nebo CD nosičích, telefonů, faxů, e-mailu, rozhlasových a televizních přenosů, počítačové sítě. Umožní to menší závislost na škole a větší samostatnost. "Distanční studium má umožnit vzdělání na míru, tedy uzpůsobit obsah a tempo studia možnostem studujícího, který je v plné ekonomické aktivitě," doplňuje Helena Zlámalová.

Kde lze získat informace o možnostech kombinovaného studia na VŠ?

* Učitelské noviny č. 40-41 z 14. listopadu 2000 - přehled studijních programů a oborů na vysokých školách a fakultách v ČR pro rok 2001/2002. Obsahují kompletní nabídku všech škol s adresami (i internetovými) a telefony.

Kontakt: tel.02/24949115, www.ucitnov.cz.

* Studijní oddělení jednotlivých univerzit, vysokých škol a jejich fakult
* www.uiv.cz, www.csvs.cz


Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...Otestujte se: jedna mince platila 35 let, ale sběratelé milují jinou

Mince

Mince jsou jednou z nejstarších forem peněz a jsou dodnes nepostradatelnou součástí měnového systému. I přesto, že už...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

Další z rubriky

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...

Prošlapu spoustu bot, říká žena, která za svou práci dostala ocenění

Zuzana Šťastná

Denně nachodí deset kilometrů. V parcích, kolem supermarketů, u dopravních křižovatek. Tam všude hledá děti a mladé...

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Kurzy.cz Pražská burza ve vrcholící okurkové sezóně mírně rostla při sotva poloviční likviditě oproti běžnému průměru. Evropské ...

Najdete na iDNES.cz