Vysokoškolské studium v Německu

Téměř všechny německé vysoké školy jsou financovány ze státních prostředků, proto tam ani cizinci nemusí platit školné. Hradí si však svůj pobyt, ten obnáší minimálně tisíc marek měsíčně. Pro vyřízení všech potřebných formalit (povolení ke studiu, vízum, zajištění pobytu) je třeba s přípravou na studijní pobyt začít nejméně jeden rok dopředu. Veškeré potřebné informace zájemcům o studium ve Spolkové republice Německo poskytne Informační a poradenské centrum IBZ.
Centrum pomůže zjistit, kde a co je možné v Německu studovat. "Obstaráváme informační materiály a zjišťujeme konkrétní podmínky studia a přijetí k němu," uvádí Silke Klein, vedoucí Informačního a poradenského centra IBZ. Poskytují zde také informace o životních nákladech pro studium ve vybraném místě a navazují kontakty s odpovědnými osobami a institucemi.

Studijní možnosti

Německé univerzity nabízejí stále více mezinárodních studijních cyklů v mnoha odborných zaměřeních, mj. technické obory, přírodní vědy, informatika, matematika, zemědělské a lesní hospodářství, technologie životního prostředí, hospodářské vědy, ale také humanitní a sociální vědy. "V mezinárodních studijních cyklech studují němečtí a zahraniční studenti společně. Univerzity i vyšší odborné školy, se studentům věnují intenzivně," tvrdí Silke Klein. "Po uplynutí stanoveného počtu semestrů dosahuje student mezinárodně uznávaného titulu bakalář, popřípadě magistr."

Jazykové požadavky

Vyučovacím jazykem v mezinárodních studijních cyklech pro zahraniční studenty je z velké části angličtina, to znamená, že před začátkem studia není vyžadována žádná zkouška z němčiny. Je nutné předložit doklad o znalosti angličtiny: např. mezinárodní certifikát TOEFL. Kromě odborného studia mají zahraniční studenti možnost navštěvovat kursy němčiny. Pro studium v němčině je nutné složit jazykovou zkoušku (tzv. DSHDeutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang). Ta se skládá na příslušné zvolené škole a probíhá zpravidla tři až čtyři týdny před začátkem semestru. Od zkoušky DSH je osvobozen uchazeč, který splnil některou ze zkoušek považovaných za její ekvivalent, například jazykový diplom z Goethe-Institutu, německá maturita. Některé vysoké školy nabízejí jednosemestrální přípravné kursy na zkoušku DSH. "Na německých vysokých školách nejsou uznávané státní zkoušky konané na českých jazykových školách," vysvětluje Silke Klein. "Veškeré informace o potřebných jazykových znalostech, požadavcích německých škol a náplni jazykových zkoušek DSH, získají zájemci v našem poradenském středisku."

Přijímací zkoušky

Přijímací zkoušku (tzv. Festellungsprüfung), ve které prokazuje zájemce předpoklady ke studiu daného oboru, musí skládat ten, kdo není a nebyl studentem některé z českých vysokých škol nebo nemá maturitní vysvědčení vydané všeobecným gymnáziem v České republice po roce 1994. To znamená mj. absolventi středních odborných a průmyslových škol. Přípravu na tuto zkoušku zajišťují přímo vyšší odborné a vysoké školy v Německu. Zájemce o zkoušky se může zúčastnit dvousemestrálního přípravného kursu nebo se přihlásit přímo ke zkoušce. Náplň a příklady zkoušek jsou k nahlédnutí v IBZ.

Stipendijní pobyty

Jiná pravidla platí pro získání stipendií. Ta zajišťuje třináct lektorů DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst), kteří působí na některých českých vysokých školách. Kontakty na lektory nabízejí internetové stránky IBZ.

Kontakt a informace

Informační a poradenské centrum (IBZ), budova Goethe-Institutu Praha,
Masarykovo nábřeží 32,
110 00 Praha 1
Tel. 02/24931182
E-mail: ibzpraha@iol.cz
www.ibzpraha.cz

otevírací hodiny: po 10.30-16.30
út 9.00-13.00
st 9.00-14.00
čt 9.00-13.00 a 14.00-17.00
pá po předchozí dohodě

* služby poskytované centrem jsou bezplatné

Pro navázání kontaktu s poradenským střediskem IBZ (ať klasickou, poštovní cestou nebo prostřednictvím e-mailu) je vhodné uvést následující informace:

* jméno a kontaktní adresa
* co studujete a kde
* v jakém ročníku/semestru
* jaké máte jazykové znalosti
* o jaké studium máte zájem (bakalářské, magisterské nebo postgraduální studium)
* zajímáte se o běžné studium v Německu nebo o nové mezinárodní studijní programy, které z velké části probíhají v angličtině
* na jaké vysoké škole nebo ve kterém městě byste chtěli studovat