Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší daně prodraží jízdu autem i kouření

aktualizováno 
Kromě daně z přidané hodnoty se od Nového roku změnily i spotřební daně na cigarety, alkohol či pohonné hmoty. Lidské neřesti i jízda autem tak stojí o něco více. „V rodině, kde se autem nejezdí denně a kde každý dospělý vykouří půl krabičky denně, budou roční výdaje přibližně o 4900 korun vyšší než v loňském roce,“ soudí Vladimír Pikora, ekonom Volksbank.

Nejvíce zdražení dolehne na kuřáky, i když ne hned od prvního ledna. Kvůli vyšší dani by totiž krabička cigaret měla stát o čtyři až sedm korun více. Zatím je možné na stáncích koupit cigarety ještě za levno, protože obchodníci musí doprodat zboží za staré ceny. Více peněz si tak budou muset připravit kuřáci zhruba od poloviny února, kdy už budou zásoby vyprodané a krabičky označené novými kolky už v prodeji. Podle odborníků lze očekávat, že se Češi přikloní spíše k levnějším značkám. Dobrou zprávou pro kuřáky je fakt, že po květnovém vstupu do Evropské unie padnou cla na dovoz tabákových výrobků, takže například diskontní řetězce budou moci prodávat cigarety pod vlastními značkami, a ty budou konkurovat zavedeným značkám především nižší cenou.

Nejrozšířenější česká značka - cigarety Petra - by tak po zdražení měla stát 44 korun - tedy o čtyři koruny více. Krabička cigaret Marlboro by měla vyjít minimálně na 57 korun. Kdo si tedy ještě stihne udělat zásoby, ušetří na jednom kartonu - to znamená 10 krabičkách cigaret - 40 korun. Průměrný kuřák, který vykouří dvě krabičky za týden, tedy zaplatí ročně přibližně o 400 korun více. Pokud je však v rodině více kuřáků, může jít zvýšení výdajů za tabákové výrobky do tisíců korun. Vladimír Pikora dodává: „Kdo vykouří krabičku denně, přihodí měsíčně do státní pokladny 200 korun.“

SPOČÍTEJTE SI:

Potřebujete si spočítat roční úrokovou sazbu nebo naopak výši splátek spotřebitelského úvěru?

Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout zájemci o tvrdý alkohol, ani jemu se nevyhnulo zvýšení spotřební daně. Cena půllitru čtyřicetiprocentní lihoviny, což je například rum nebo vodka,  stojí v obchodech zhruba o osm korun více.
 
Dražší je také jízda autem

Špatnou zprávou pro řidiče je nárůst zdanění u benzinu a nafty. Více by se vyšší daně měly projevit na ceně nafty - ta by měla podle odhadů ministerstva financí u tuzemských benzinových stanic podražit zhruba o 2,20 koruny za litr. Dražší nafta se může projevit i v cenách autobusových jízdenek, protože dopravci promítnou vyšší náklady do cen jízdného.

Vliv na cenu benzinu by neměl být tak rapidní - odhady hovořily o růstu okolo 1,20 koruny na litru benzinu Natural. Jeho cena se před zdražením pohybovala okolo 24 korun. Kolik nakonec motorista zaplatí, záleží na jednotlivých prodejcích - zda do cen promítnou jen vyšší spotřební daň, nebo upraví také svou marži. Kdyby se zvýšení cen pohybovalo mezi jednou až dvěma korunami, vyjde plná nádrž osobního auta zhruba o padesát až osmdesát korun více než vloni. Naplnění nádrže u auta s dieselem bude stát zhruba o 90 korun více než v roce 2003.

Nyní se ceny nejprodávanějšího naturalu u čerpacích stanic po zdražení pohybují od 24,20 koruny do 25,50 koruny. Nafta se prodává nejlevněji na severní Moravě - za 22,20 koruny, nejdráže v Praze za 23,80 koruny.
 
Jak se vyhnout zdražení

- než budou v obchodech krabičky s novými cenami, nakoupit tabákové výrobky do zásoby. Kdo nechce platit za svou neřest více než v minulém roce, nezbývá mu nic jiného než omezit spotřebu cigaret či úplně přestat kouřit, respektive volit levnější značky.
- omezit pití tvrdého alkoholu
- omezit jízdu autem na nezbytně nutné případy či volit ekonomičtější způsob jízdy. V některých případech vyjde využití vlaku či autobusu levněji.
 - vytipovat čerpací stanice, které prodávají levnější benzin nebo naftu než konkurence. Často jsou to čerpadla provozovaná zemědělskými družstvy, dopravci či stavebními firmami.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz