Vyšší odborné školy

Podle údajů z úřadů práce a personálních agentur mají absolventi vyššího odborného studia mnohem větší šanci na získání zaměstnání než středoškoláci a na některých místech mohou konkurovat i absolventům vysokých škol.
V současné době existuje v České republice 165 vyšších odborných škol (VOŠ) s kapacitou zhruba 13,5 tisíce míst ročně. VOŠ nabízejí maturantům ekonomické, technické, humanitní, umělecké, zdravotnické, zemědělské, lesnické, ekologické a potravinářské obory, hotelnictví a cestovní ruch. "Studium je prakticky zaměřené a jeho cílem je, aby studenti absolvováním školy získali ucelenou praktickou kvalifikaci potřebnou pro uplatnění v řídících funkcích středního managementu," vysvětluje Michal Karpíšek, vedoucí kanceláře Sdružení škol vyššího studia Náplň výuky má vycházet vstříc požadavkům praxe a pracovního trhu, proto bývají cíle a obsah studia vytvářeny ve spolupráci s představiteli profesních svazů, podniků a institucí.

Jak se studuje

Na VOŠ je možné studovat denně nebo dálkově. Délka denního studia se většinou pohybuje v rozmezí dva až tři a půl roku. Dálková forma studia je tří- až čtyřletá. Školní rok se dělí na zimní a letní semestr ukončený vždy zkouškovým obdobím. Výuka podobně jako na vysoké škole probíhá formou cvičení, přednášek a seminářů. Kromě zkoušek zde existují zápočty, seminární práce a projekty. Součásti studia bývá několikaměsíční až půlroční studentská praxe v podnicích a jiných institucích podle oboru. Studium je zakončováno závěrečnou zkouškou z odborných předmětů, cizího jazyka a obhajobou závěrečné práce. Absolvent získá diplom s vyznačením školy a oboru a má nárok na neakademický titul diplomovaný specialista-DiS. Přestože absolventi VOŠ bývají v praxi srovnáváni s absolventy bakalářských studijních programů na vysokých školách, ukončení studia na vyšší odborné škole neumožňuje přestup do vyšších ročníků na vysoké škole. Až na výjimky, které závisí na dohodě příslušné školy s partnerskou univerzitou. Například University of New York v Praze nabízí absolventům VOŠ jednoleté bakalářské studium a na Vysoké škole podnikání v Ostravě se absolventi ekonomických směrů na VOŠ mohou přihlásit do třísemestrového bakalářského studia.

Školné

Na státních i soukromých VOŠ se za studium platí. Na státních školách se školné pohybuje v rozsahu 2500 až 5000 korun ročně, ale vedeni školy může odpustit až 50 % školného ze sociálních, zdravotních a někdy i prospěchových důvodů. U soukromých škol jsou poplatky vyšší, určované každou školou zvlášť. Pohybují se v rozmezí přibližně od 12 000 do 30 000 korun za rok. Většinou je lze uhradit v půlročních splátkách.

Kde lze získat informace

7. 2. 2002 vyjde brožura Kam po maturitě s přehledem všech VOŠ v ČR. Publikace bude zdarma k získání (lze objednat telefonicky, písemně nebo mailem) na adrese:

Kancelář Sdružení škol vyššího studia
Rubešova 10
120 00 Praha 2
tel. 02/24235758
fax. 02/24237519
e-mail: kancelar@ssvs.cz
www.ssvs.cz

Přehled VOŠ najdete i na:

www.vzdelavani.cz
www.scio.cz (i s názory některých současných studentů) i www.uiv.cz

Jak si dobře vybrat vyšší odbornou školu

- škola musí být akreditována ministerstvem školství
- délka studia by neměla být kratší než dva roky
- studium by se mělo svou organizací blížit studiu na vysoké škole
- počet vyučovacích hodin (cca 26-28 týdně) a celé uspořádáni studia by měly vytvářet prostor pro samostatnou práci studentů a volitelnost studijních předmětů nebo bloků
- odborná praxe by měla být souvislá, a ne kratší než několik měsíců
- pedagogové by měli mít specializaci na vyšší stupeň studia (zvláště existuje-li VOŠ zároveň se střední školou)
- studenti by měli mít přístup k výpočetní technice, internetu, samozřejmostí je vybavená knihovna s dostatkem literatury (i mimo výuku)
- je dobré, když VOŠ spolupracuje s obdobnými školami v zahraničí (pokud máte zájem o odborné stáže v zahraničí, zjistěte si, jestli škola, kterou jste si vybrali, spolupracuje se zahraničním partnerem)
- škola má mít pro zájemce vlastní informační materiály
- dobrým vysvědčením pro školu je ocenění certifikátem EVOS, ten potvrzuje, že studijní obor obstál v hodnocení kvality (ale nemá-li škola certifikát, neznamená to ještě, že je nekvalitní)