Výuka lyžování: hodina od 100 korun

aktualizováno 
Taky si myslíte, že učit vlastní děti lyžovat je na mrtvici? A že se daleko snáze nechají vést od někoho jiného? Tak směle do lyžařských škol. Přijímají v nich děti od tří či čtyř let a suma za výuku nemusí být astronomická. Jedna hodina výuky se pohybuje nejčastěji mezi 100 až 500 korun, cena záleží na velikosti skupiny i jménu lyžařského střediska. V menších areálech je výuka levnější, může se ale stát, že ve škole nebude místo.

Podle majitele lyžařské školy ActiveGuide v Bedřichově Jaroslava Mottla je počet hodin potřebných ke zvládnutí základů lyžování individuální. Platí přitom, že děti jsou na učení šikovnější, jsou na tom lépe s koordinací pohybu, rychleji si proto osvojí správné návyky, a navíc nemají strach. „Za dvě až čtyři hodiny se naučí dítě lyžovat tak, že sjede středně obtížný kopec. Při výuce snowboardingu stačí ještě méně hodin, zájemce pak musí pilovat naučené na kopci sám,“ uvádí Jaroslav Mottl.

Podle Vítězslava Poledna, který je majitelem lyžařské školy Classic Ski School v Harrachově, musí dospělý, který nikdy nestál na lyžích, absolvovat šest až osm hodin výcviku, než dokáže sjet Modrou sjezdovku. „Počet hodin výuky záleží na motorické a fyzické zdatnosti zájemce i velkosti skupiny,“ dodává Jaroslav Mottl.

Majitelé lyžařských škol si zvykají na to, že mezi jejich klienty přibývají dospělí. Ještě před pár lety přitom se na výuku lyžování nechali zapsat z dospělých maximálně Holanďané nebo Němci.

Ve skupině či sám?

Každá lyžařská škola nabízí skupinovou nebo individuální výuku, která je sice dražší, ale rychlejší. „Optimální počet ve skupině je 4 až 6 lyžařů,“ říká Vítězslav Poledno. Majitel lyžařské školy na Pasekách Luděk Šablatura soudí, že nejlépe se pracuje se skupinou tří lyžařů, důležité je, aby byli všichni na stejné úrovni.

V přepočtu na jednu hodinu stojí více kratší výuka, třeba jednodenní, než vícedenní. Zájemcům se věnují lyžařští a snowboardoví instruktoři s licencemi. „Všichni instruktoři musí mít patřičné licence cvičitelů či instruktorů lyžování,
navíc se v sezoně každý týden 4 hodiny sami v metodice i technice lyžování zdokonalují,“ vysvětluje Vítězslav Poledno. Pokud se na hory chystáte v období jarních prázdnin velkých měst, může se stát, že bude škola obsazena, pak je lepší se na termínu výuky domluvit předem.

Základy snowboardu se naučíte rychle

Ten pohyb na svahu vypadá moc hezky, řekli jste si možná po zhlédnutí filmu Snowboarďáci a rozhodli se, že to také zkusíte. Skoro v každém lyžařském středisku najdete školu, kde vás ježdění na snowboardu naučí. Stejně jako u lyží můžete zvolit individuální nebo skupinovou výuku, ceny jsou podobné jako u výuky lyžování. Individuální péče přijde na 200 až 500 korun za hodinu, délka vyučovací hodiny se pohybuje od 45 do 60 minut.

Minimálně je obvykle potřeba objednat dvě vyučovací hodiny. Lekce začínají většinou v 10.00 dopoledne, odpolední vyučování je od 14 hodin. Například ve snowboardové škole Mladé Buky vyučují i od dvanácti do dvou. Výhodou je, že není třeba mít vlastní vybavení, ve ski areálech fungují půjčovny, takže si můžete snowboard zhruba za 200 korun na den půjčit.

Pokus nemusí být drahý

Připravte si 500 korun a můžete vyrazit. Za dvouhodinovou lekci ve skupině zaplatíte 300 korun, za zbytek pořídíte snowboard na celý den.

„Na výuku snowboardingu stačí šikovným pár hodin, za dvě hodiny jsou schopni vyjet na malé pomě nahoru a sjet dolů,“ uvádí Luděk Šablatura, majitel lyžařské školy v Pasekách nad Jizerou. K adeptům, kteří patří mezi šikovné, se podle něj řadí například lidé, kteří umějí jezdit na skateboardu.

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Zničené nebo ukradené auto? Díky GAP si koupíte nové

Ilustrační snímek

Říká se, že když nový vůz opustí brány automobilky, ztrácí na ceně. A jeho tržní hodnota klesá dál s každým ujetým...

Kvíz: Uměli byste zkrotit dluhy?

Ilustrační snímek

Patříte mezi ty, kteří si půjčky neberou a na splátky nenakupují? Nebo vám naopak dluhy začínají přerůstat přes hlavu?...

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Rychlý výprodej akcií O2 ČR je zajímavou příležitostí

Kurzy.cz „Současný výprodej akcií O2 Č.R. může pro investory představovat příležitost. O2 Č.R. neohlásila žádné špatné výsledky,...

Najdete na iDNES.cz