Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Využívejte příspěvků zdravotní pojišťovny

  8:00aktualizováno  8:00
Snažíme se držet tělo v kondici a doplňujeme vitaminy. Tak sami sebe charakterizují Walterovi. A možností mají docela dost – bydlí na vesnici, všude kolem je krásná krajina, a tak je dost příležitostí k turistickým vycházkám.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Na nachlazení mají "svoje" léky

Jenomže v které rodině se nestane, že by občas někoho neskolila nějaká viróza? "S dětmi jdeme k lékaři raději vždy, ale my se většinou kurýrujeme sami," popisují Walterovi. Naštěstí ani jeden z nich není bolestín, a tak se to dá zvládnout. Na běžná nachlazení si kupují léky, které se jim v minulosti osvědčily.

V jejich domácí lékárničce byste našli paralen, olynth, stoptussin, ibuprofen, mucosolvan či nurofen, tedy léky, které jsou běžně k dostání i bez receptu. To, že nahrazují dražší léky generiky, jim určitě ušetří dost peněz. Například brufen stojí obvykle 52 korun. Jeho náhražka ibuprofen vyjde na 62 korun, ale dostanete tabletek dvakrát tolik. Pokud si nikdo v rodině neplete léky s lentilkami, neměli by na levnější variantě prodělat.

Rodina walterova

Aleš Walter, 35 let
– referent celní správy
Petra Walterová, 34 let
– na rodičovské
Nikola Walterová, 5 let
Adéla Walterová, 1 rok

Jak se chrání, aby nemuseli utrácet za léky:
- snaží se držet tělo v kondici, věnují se turistice
- jedí vitaminy
- pro levné léky nechodí k doktorovi, ale rovnou do lékárny
- chodí na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři
- všichni dbají na prevenci u zubaře

Když má teplotu, míří Aleš k lékaři. Zatím si bral neschopenku. "Ale teď začnu uvažovat o tom, že si na nemoc budu brát dovolenou," přemýšlí. Přece jen první tři dny bez peněz a počátek marodění bez dávek za víkendové dny jsou strašákem. Dovolená by vyšla výhodněji. 

Občas zkusí něco navíc

Kromě léků mají Walterovi doma i nějaké vitaminy, kalcium a preparáty na klouby či na hubnutí. "O reklamě na léky si svorně myslíme, že jsou to jenom lži za peníze. Spíše ji bereme jako informaci, že na nějaký problém vůbec existuje ‘lék‘. Občas se rozhodneme, že něco vyzkoušíme, pak uvidíme," popisuje Aleš Walter. A tak už Petra vyzkoušela Unilakt na hubnutí, GS Eladen na pěkné vlasy a Aleš GS Condro Forte na klouby. "S hubnoucím přípravkem jsem byla spokojena, nemám hlad, shodila jsem 8 kilogramů a zatím v kúře pokračuji," popisuje žena. Preparát na klouby takový ohlas neměl. "Mám pocit, že mi nepomohl," komentuje Aleš. 

Doktorů se nebojí, dbají na prevenci

Všichni v rodině dbají na prevenci, chodí na prohlídky k praktickému lékaři, na zubní, děti k pediatrovi. Petra praktického lékaře trochu vynechává, léčí se se štítnou žlázou, a tak místo toho chodí pravidelně ke svému endokrinologovi. Ten jí také předepisuje léky, na které nic nedoplácí, platí jen za recept, tabletky na tři měsíce ji vyjdou na 30 korun.

V rámci prevence nechali rodiče očkovat Nikolu proti klíšťové encefalitidě. Stálo je to 1 200 korun. Částku by jim bývala proplatila zdravotní pojišťovna, ale rodiče zapomněli včas svůj nárok uplatnit. Nadstandardních příspěvků od zdravotních pojišťoven zatím vůbec nevyužívají. Ale mohli by. Hodit by se jim mohl například příspěvek dětem 500 korun na sportovní přilbu nebo 1 000 korun na odvykání kouření.

ROČNĚ UŠETŘÍ 1 300 KORUN.

Účet rodiny

Za co Částka ročně (v Kč)
léky na kašel    178
léky na rýmu    118
léky na bolest    164
vitaminy    224
očkování Nikola 1 200
poplatky u lékaře    210
bílá plomba    400
potravní doplňky na hubnutí, vlasy a klouby 1 300
Celkem 3 794

MF DNES radí Walterovým

Nekupujte zbytečné léky
Léky kupujete většinou v té levnější cenové kategorii. Co je navíc, jsou vitaminy v tabletách. Ty jsou spíš psychologickou podporou – balíček pomerančů, zelí či paprika dají vašemu tělu víc. Změna jídelníčku je lepší i na hubnutí a pěkné vlasy. GS Condro na klouby je sice dobré, musíte ho však užívat podle návodu dost dlouho. Jedno balení k viditelnému výsledku nestačí. Zkuste se zeptat v lékárně, zda nemají preparát s podobnými účinky, ale levnější. Rozhodně se současně poraďte s lékařem. Některé prostředky na klouby jsou na předpis.

Markéta Grosmanová, redaktorka MF DNES, říká

"Walterovi vydají ročně za léky a zdravotní pomůcky okolo 3 000  korun. Další peníze, které utratí, se zdravím bezprostředně souvisí – 8 500 za cigarety."

Přestaňte kouřit
Ačkoli nejste silní kuřáci, cigarety vás dost stojí a vašemu zdraví vůbec nepřidávají. Takže za pár let můžete čekat další výdaje se zdravím související.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz