Vyvarujte se chyb při používání karet v cizině. Platební desatero

aktualizováno 
Stále více Čechů při cestách do zahraničí spoléhá na platební karty. Cestovat s peněženkou plnou zahraniční měny totiž už není in. Platit kartou je navíc mnohem bezpečnější než nosit s sebou hotovost. I tak je ale nutné dodržet deset zásadních rad, jak se vyvarovat střetu s podvodníky.
Nedopusťte, aby vám číšník s kartou zmizel z dohledu. Ilustrační snímek

Nedopusťte, aby vám číšník s kartou zmizel z dohledu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"I při používání karet v zahraničí je na místě opatrnost podobně jako při zacházení s kartami v Česku," říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Transakce kartou v cizině rostou

Podle bankovních statistik Češi loni v zahraničí kartami provedli transakce v obchodech a bankomatech ve výši 35,2 miliardy korun, což oproti roku 2009 představuje nárůst o 14 procent.

Každý, kdo v cizině platí kartou nebo vybírá z bankomatu, by měl respektovat určité bezpečnostní zásady, aby se vyhnul případným potížím.

1. Chraňte svůj PIN kód
Nenechávejte platební kartu bez dozoru. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.

"Nejčastějšími způsoby zneužívání karet je odpozorování PIN a krádeže údajů karty či tzv. skimming. Pachatelé při něm využívají různé metody ke snímání magnetických proužků karet k výrobě padělků a odpozorování PIN prostřednictvím kamer instalovaných v blízkosti bankomatů," upozorňuje Peter Demjanovič z ČSOB.

2. Předejděte krádeži platební karty
Buďte ostražití před všudypřítomnými zloději a kartu noste odděleně od osobních dokladů a peněz. Vhodné je uložit ji ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdru apod.

3. Bojíte se zneužití? Plaťte v hotovosti
Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.

4. Svou platební kartu nepouštějte z dohledu
Od chvíle, kdy obchodníkovi předáte kartu k úhradě svého nákupu, ho sledujte při manipulaci s kartou. V žádném případě ho nenechte, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Týká se to i číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu.

Snadno si mohou opsat číslo karty, její exspiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

5. Za každou transakci kartou vyžadujte potvrzení
Pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech, zpozorněte. Uvědomte si, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i takových, které vůbec neproběhnou.

Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.

6. Přesvědčte se, že vám obchodník vrací vaši kartu
Pokaždé, kdy dáte kvůli transakci kartu z ruky a obchodník nebo personál hotelu či restaurace vámi ji vrací zpět, zkontrolujte, zda je doopravdy vaše.

Také si schovejte doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7. Před výběrem hotovosti si pečlivě prohlédněte bankomat
Ve chvíli, kdy přistoupíte k bankomatu, ještě před samotným výběrem peněz, si prohlédněte pozorně otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vám bude cokoliv podezřelé, zvolte raději jiný bankomat.

U bankomatu vždy vybírejte sami a při zadávání PIN kódu si druhou rukou zakryjte klávesnici. Nemějte nikdy napsaný PIN kód v peněžence nebo v dokladech společně s platební kartou.

8. Upřednostňujte bankomaty na pobočkách bank
Vybírejte peníze především v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.

9. Neopouštějte bankomat, když vám zadrží kartu
Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte. Okamžitě se spojte s bankou nebo i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10. Ztracenou nebo ukradenou kartu ihned zablokujte
Pokud platební kartu ztratíte, nebo vám ji ukradnou, na nic nečekejte a okamžitě to oznamte bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince. Pochopitelně zároveň  kartu zablokujte.

Proti zneužití karty se můžete chránit nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí i zřízením pojištění karty.Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Kurzy.cz Ještě před rokem procházela světová ekonomika synchronizovaným ekonomickým boomem. Tempo růstu se zvyšovalo v každé z v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER - ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz