Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvarujte se chyb při používání karet v cizině. Platební desatero

aktualizováno 
Stále více Čechů při cestách do zahraničí spoléhá na platební karty. Cestovat s peněženkou plnou zahraniční měny totiž už není in. Platit kartou je navíc mnohem bezpečnější než nosit s sebou hotovost. I tak je ale nutné dodržet deset zásadních rad, jak se vyvarovat střetu s podvodníky.
Nedopusťte, aby vám číšník s kartou zmizel z dohledu. Ilustrační snímek

Nedopusťte, aby vám číšník s kartou zmizel z dohledu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"I při používání karet v zahraničí je na místě opatrnost podobně jako při zacházení s kartami v Česku," říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Transakce kartou v cizině rostou

Podle bankovních statistik Češi loni v zahraničí kartami provedli transakce v obchodech a bankomatech ve výši 35,2 miliardy korun, což oproti roku 2009 představuje nárůst o 14 procent.

Každý, kdo v cizině platí kartou nebo vybírá z bankomatu, by měl respektovat určité bezpečnostní zásady, aby se vyhnul případným potížím.

1. Chraňte svůj PIN kód
Nenechávejte platební kartu bez dozoru. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.

"Nejčastějšími způsoby zneužívání karet je odpozorování PIN a krádeže údajů karty či tzv. skimming. Pachatelé při něm využívají různé metody ke snímání magnetických proužků karet k výrobě padělků a odpozorování PIN prostřednictvím kamer instalovaných v blízkosti bankomatů," upozorňuje Peter Demjanovič z ČSOB.

2. Předejděte krádeži platební karty
Buďte ostražití před všudypřítomnými zloději a kartu noste odděleně od osobních dokladů a peněz. Vhodné je uložit ji ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdru apod.

3. Bojíte se zneužití? Plaťte v hotovosti
Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut nebo mopedů. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.

4. Svou platební kartu nepouštějte z dohledu
Od chvíle, kdy obchodníkovi předáte kartu k úhradě svého nákupu, ho sledujte při manipulaci s kartou. V žádném případě ho nenechte, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Týká se to i číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu.

Snadno si mohou opsat číslo karty, její exspiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu. Tyto údaje pak umožní zloději nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

5. Za každou transakci kartou vyžadujte potvrzení
Pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech, zpozorněte. Uvědomte si, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i takových, které vůbec neproběhnou.

Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.

6. Přesvědčte se, že vám obchodník vrací vaši kartu
Pokaždé, kdy dáte kvůli transakci kartu z ruky a obchodník nebo personál hotelu či restaurace vámi ji vrací zpět, zkontrolujte, zda je doopravdy vaše.

Také si schovejte doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.

7. Před výběrem hotovosti si pečlivě prohlédněte bankomat
Ve chvíli, kdy přistoupíte k bankomatu, ještě před samotným výběrem peněz, si prohlédněte pozorně otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vám bude cokoliv podezřelé, zvolte raději jiný bankomat.

U bankomatu vždy vybírejte sami a při zadávání PIN kódu si druhou rukou zakryjte klávesnici. Nemějte nikdy napsaný PIN kód v peněžence nebo v dokladech společně s platební kartou.

8. Upřednostňujte bankomaty na pobočkách bank
Vybírejte peníze především v bankomatech uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.

9. Neopouštějte bankomat, když vám zadrží kartu
Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte. Okamžitě se spojte s bankou nebo i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.

10. Ztracenou nebo ukradenou kartu ihned zablokujte
Pokud platební kartu ztratíte, nebo vám ji ukradnou, na nic nečekejte a okamžitě to oznamte bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince. Pochopitelně zároveň  kartu zablokujte.

Proti zneužití karty se můžete chránit nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí i zřízením pojištění karty.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz