Jak se měnilo „karetní“ chování v Česku za posledních deset let

aktualizováno 
Víte, že v roce 1989 bylo v Čechách a na Moravě vydaných jen tisíc bankovních karet a pouze tři bankomaty? Dneska je karet přes deset milionů a bankomatů víc než čtyři tisícovky. Podívali jsme se na to, jak se vyvíjelo "karetní" chování Čechů.

Průměrná platba kartou v obchodech se snižuje, z 1 147 korun v roce 2003 na letošních 862 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká historie platebních karet ovšem není tak dlouhá, první karty se začaly vydávat v roce 1989, pro výběry tu byly jen tři bankomaty a 635 obchodních míst, kde bylo možné kartou zaplatit.

"Když jsem byla malá, pamatuju si z filmů jakousi bednu trčící ze zdi, ze které lezly bankovky," vzpomíná na své první seznámení s bankomatem šestatřicetiletá Klára z Prahy, která tehdy koukala na stroj na peníze jako na zjevení. Na rozdíl od dnešních dětí, které posílají rodiče pro peníze do bankomatu automaticky.

V roce 1990 už bylo mezi Čechy platebních karet 10 tisíc a o rok později 121 tisíc. Milion byl překonán v roce 1996 a deset milionů v roce 2011.

GRAF: Počet karet vydaných v Česku
GRAF: Vývoj počtu bankomatů
GRAF: Počet obchodních míst v Česku

Počet bankomatů nerostl tak dramaticky, v roce 1991 jich byla jen stovka. Masivnější boom pak nastal od poloviny devadesátých let minulého století, kdy už na území České republiky bylo přes tisíc bankomatů a obchodníci, kteří akceptovali platební karty, se začali počítat na desetitisíce. Nyní se počet obchodních míst blíží osmdesátitisícové hranici a bankomatů je přes čtyři tisíce.

Jak se vyvíjelo karetní chování v České republice

"Češi dávají jednoznačně přednost používání karet v obchodech na úkor výběrů hotovosti z bankomatů. Četnost využívání platebních karet přímo za platby v obchodech oproti počtu výběrů z bankomatů byla v roce 2012 vyšší o více než 78 procent," komentuje výsledky Roman Kotlán, ředitel Sdružení pro bankovní karty (SBK), který podrobné statistiky vývoje v oblasti karet připravuje. Jeho slova potvrzují i ředitelé dvou největších karetních asociací, Miroslav Lukeš z MasterCard Europe a Marcel Gajdoš z Visa Europe. Ve stejném duchu se vyjádřili i samotní zástupci bank.

"Před deseti lety bylo z deseti transakcí kartou šest výběrů hotovosti z bankomatu, v roce 2007 se poměr obrátil a v roce 2012 už činily nákupy u obchodníků dvě třetiny transakcí. Stále větší chuť lidí platit kartou místo hotovosti ilustruje i fakt, že zatímco v roce 2005 tvořil podíl plateb kartou na maloobchodních tržbách 18 procent, v roce 2012 to už bylo 32 procent," doplňuje mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Loni Češi utratili kartami v obchodech téměř 284 miliard korun, před deseti lety to bylo 77,5 miliardy, za první tři měsíce letošního roku 68 miliard korun.

GRAF: Průměrná platba kartou
GRAF: Průměrný výběr z bankomatu

Z bankomatu si vybrali v roce 2003 celkem skoro 345 miliard korun, loni to bylo už téměř 630 miliard a za první čtvrtletí roku 2013 to bylo zatím 144 miliard korun.

Kartou platíme častěji i menší nákupy

Zatímco se průměrná platba kartou snižuje, z 1 147 korun v roce 2003 na letošních 862 korun, průměrná částka, kterou lidé vybírají z bankomatu za posledních deset let nejprve rostla z 2 920 korun na 3 778 korun v roce 2008, pak zase mírně klesala na letošních 3 537 korun.

Kartou se platí menší částky

Obchod bez bezhotovostních plateb je dnes nemyslitelný. Jaké místo a způsob zákazník zvolí, zkoumá časopis Retail Info Plus - více zde.

"Průměrná výše platby kartou klesá, protože lidé stále častěji platí kartou i za menší nákupy. Velkou roli hraje také stále rostoucí počet i objem bezkontaktních transakcí. Stále častěji také naši klienti používají platební kartu k platbám přes internet," vysvětluje změny chování lidí Jan Holinka z České spořitelny, první banky, u které si mohli lidé kartu pořídit.

Klienti České spořitelny utratili platebními kartami loni 98 miliard korun, což je třetina celého českého trhu. Nejčastěji lidé loni platili v supermarketech, hypermarketech a dalších prodejnách potravin a drogerie. Třetinu trhu má banka i v počtu vydaných karet a počtu platebních terminálů. Průměrná transakce, kterou klienti v roce 2012 zaplatili platebními kartami České spořitelny, byla 806 korun a v porovnání s rokem 2011 se snížila o 23 korun. To ostatně hodně odpovídá statistikám všech bank od SBK.

Budoucnost je v bezkontaktních platbách

"Bezkontaktní platby jsou pohodlné a rychlé, zejména v případě menších částek do 500 korun, kdy není potřeba zadávat PIN. Z našich statistik vyplývá, že klienti po výměně za bezkontaktní kartu častěji platí i drobnější částky bezhotovostně. Počet karetních transakcí do 500 korun stoupl téměř o 26 procent," uvádí Jiří Kejla, projektový manažer GE Money Bank.

FINmarket.cz

srovná kreditní karty. Jaká je vhodná pro nákupy potravin, cestování nebo telefonování doporučí kalkulačka kreditních karet.

Průměrná výše platby bezkontaktní kartou se u GE pohybuje nad třemi stovkami, podobně jako u ČSOB, která registruje už třetinu transakcí u obchodníků jako bezkontaktní.

A budoucnost? "Tu vidím v integrovaném platebním systému, které spojí mobilní, on-line platby i platby u kamenných obchodníků do jediné platformy," říká Miroslav Lukeš.

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

Kurzy.cz Tempo růstu tuzemských cen v listopadu zpomalilo na nejnižší hodnoty za posledních sedm měsíců dosahujících přesné úrov...

Najdete na iDNES.cz