Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výživné: jediná možná srážka ze mzdy ve prospěch věřitele

aktualizováno 
Věřitelé, kteří uháněli problémové dlužníky, přišli o jeden velmi účinný nástroj na vymáhání peněz. Ještě loni se mohli obrátit na zaměstnavatele a nechat pravidelně dlužníkovi strhávat splátky ze mzdy. To už kvůli novele zákoníku práce není možné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Díky novelizovanému zákoníku práce z počátku roku 2008 není zaměstnavatel rukojmím věřitelů problematického zaměstnance. Nemusí tedy vyhovět jejich požadavkům ohledně provádění srážek ze mzdy. 

Výživné je jediné, na čem se lze dohodnout

Problémoví lidé často dluží na všech frontách a velmi často dluží také rodině (například výživné). Manželkám (věřiteli) těchto lidí nadále zbývá možnost uzavřít se svým manželem dohodu o srážkách ze mzdy a předložit ji zaměstnavateli. Ten je v tomto případě nadále povinen takovou dohodu respektovat a bude svému zaměstnanci provádět srážku ze mzdy ve prospěch věřitele (manželky). Jedná-li se o výživné, je otci strhávána ze mzdy určitá částka a ta zasílána matce nebo osobě, která trvale pečuje o dítě.

Pokud se nejedná o výživné, zaměstnavatel nemusí srážky ze mzdy přijmout. Věřitel bude muset k úhradě svých pohledávek využít jiných prostředků, než jsou srážky ze mzdy.

Jestliže nebude mít manželka v ruce tuto dohodu v písemné podobě, tak se jí nárokovat srážky ze mzdy na manželův plat nepodaří. V takovém případě jí nezbývá než dát věc k soudu, který by měl po posouzení všech faktů vydat výkon rozhodnutí (lidově řečeno exekuci). Jednou z variant výkonu rozhodnutí jsou i srážky ze mzdy s tím, že tento výkon rozhodnutí předložený zaměstnavateli musí být prováděn.

Bez dohody a nařízené exekuce vám může zaměstnavatel srážet peníze ze zálohy

Zákon vymezuje ještě několik situací, kdy zaměstnavatel může využít práva srazit buď ve svůj prospěch anebo ve prospěch některých úřadů dlužné částky. Jde o daňové přiznání fyzických osob ze závislé činnosti a pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění (na to jsme zvyklí při každé výplatě).

Zákon dává zaměstnavateli další pravomoci:

- zaměstnanec je povinen vrátit zálohu na plat, u které nedošlo ke splnění podmínky pro její poskytnutí
- zaměstnanec je povinen vrátit nevyúčtovanou zálohu na cestovní náhrady nebo jiné nevyúčtované zálohy
- zaměstnanec je povinen vrátit náhradu mzdy nebo platu za dovolenou, na niž zaměstnanec ztratil právo nebo na niž mu právo nevzniklo.


Z výše uvedených třech bodů vyplývá jedno ponaučení pro všechny zaměstnance. Při přebírání záloh na služební cesty, veletrhy apod.  dbejte na to, abyste peníze měli pod kontrolou. Celou částkou by měl disponovat ten, který podepsal účetní výdajový doklad a tím pádem nese za celou zálohu a případnou zpronevěru i odpovědnost. Několikrát se stalo, že zálohu zpronevěřil jiný spolupracovník než ten, který ji převzal, a zaměstnavatel potom srážel odpovědnému ze mzdy částky až do konečného zaplacení.

Škoda způsobená zaměstnavateli – provádí se zápočet

Za provedenou práci má zaměstnanec právo na mzdu, avšak někdy se stane, že v důsledku nedbalosti dojde ke vzniku škody zaměstnavateli ze strany zaměstnance. Je logické, že zaměstnavatel bude požadovat náhradu škody. Jestliže zaměstnanec nerozporuje svoje pochybení, je zaměstnavatel oprávněn pohledávku započíst vůči mzdě. Oba mají proti sobě pohledávky (mzda x náhrada škody), a tudíž nebrání nic jejich započtení.

Zákoník práce zakazuje započtení pouze v PŘÍPADĚ, ŽE:

- jde o pohledávku na náhradu škody způsobené na zdraví
- jde o pohledávky nepostižitelné výkonem rozhodnutí
- pohledávky jsou již promlčené
- pohledávek se nelze domáhat u soudu
- některá z pohledávek ještě není splatná


Ve všech ostatních případech provést zápočet lze a zaměstnavatel toho také ve většině případů využije. Jako zaměstnanec byste měli znát výše uvedených pět bodů a na nich případný zápočet rozporovat. Obrana proti zaměstnavateli není snadná, ale rozhodně není dobré automaticky podepsat dohodu o započtení. Jestliže totiž dojde k podpisu dohody o započtení, zaměstnavatel může takový zápočet provést, i když se jedná o některý z výše uvedených pěti bodů.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz