Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme za vás: Hypotéku po webu uzavřete do 40 minut

aktualizováno 
Uzavřít hypoteční úvěr on-line můžete jen u Hypoteční banky. Ta využila díry na trhu a od února jako jediná nabízí Hypotéku po webu. Jde o jednoduchý a přehledný produkt, který ocení především internetoví uživatelé. A to je zároveň jeho největší slabost. Nehodí se pro všechny zájemce o hypotéku. Ušetří však čas i peníze.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Již čtyři měsíce si můžete uzavřít hypotéku přes internet

Čechům zběhlým nakupovat na internetu či jeho prostřednictvím uzavírat některé jednodušší finanční produkty se letos v únoru otevřela další speciální oblast v poskytování služeb na internetu. Hypoteční banka nabízí kompletně uzavřít hypotéku i s dodáním všech potřebných dokumentů přes internet. Na pobočku banky klient jde pouze jednou, a to podepsat úvěrovou smlouvu. Tento zatím ojedinělý produkt se jmenuje "Hypotéka po webu".

Postup je jednoduchý

Do aplikace je jednoduché se dostat, stačí kliknout na její název již na hlavní internetové stránce banky nebo zadat vlastní adresu Hypotéky po webu. První stránka je seznamovací. Jsou na ní přehledně popsány informace o celé aplikaci včetně shrnutí, jaké kroky od nastavení základních parametrů po podpis úvěrové smlouvy vás čekají.

Parametry hypotéky zadáte v šesti krocích

Po úvodní stránce již následuje celý proces sjednávání hypotéky. V šesti krocích se nejprve zabýváte zadáváním parametrů úvěru. Vyberete účel úvěru od koupě bytu nebo domu přes stavbu, refinancování až po americkou hypotéku.

Ve druhém kroku podrobně vyplníte příjmy a výdaje vaše i spolužadatele, pokud o úvěr nežádáte sami, a společné domácnosti. Systém na základě údajů spočítá vaši bonitu.

Ve třetím kroku dochází k vlastnímu zadávání parametrů hypotéky. Pomocí hypotečního pravítka nastavíte hodnotu nemovitosti, výši úvěru, zvolíte fixaci úrokové sazby a dobu splatnosti. Systém vám spočítá na základě zadaných údajů a již dříve spočítané bonity výši měsíční splátky.

V systému je dobře ošetřeno právě propojení bonity žadatele a parametrů hypotéky. V případě, že jeho bonita neodpovídá požadované výši úvěru anebo době splatnosti, systém mu neumožní například nastavit vyšší hypotéku nebo nižší splatnost, než je systémem spočítaná a určená. Je však možné, že právě toto může klienta splést, pokud si všechny souvislosti neuvědomí. Z našeho pohledu by stálo za to, aby se na obrazovce objevilo "varování" o nedostatečnosti příjmů žadatele, případně doporučení, jak vysokou hypotéku či dobu splatnosti si může dovolit.

výhody hypotéky po webu

Finanční úspora - ušetříte na poplatcích

Časová úspora - na pobočku pouze jednou, vyplnění a přiložení dokumentů on-line během 30-40 minut

Záruka přednostního vyřízení hypotéky

Garance úrokové sazby 30 dní od odeslání žádosti

V krocích čtyři a pět si zvolíte, zda máte zájem i o neúčelovou část hypotečního úvěru. Dále si na obrazovce prohlédnete zrekapitulované zadané a vypočtené údaje a dozvíte se, jaké si musíte připravit dokumenty. Veškeré informace si též můžete vytisknout. Po vyplnění základních kontaktních údajů (jméno, příjmení, telefon, e-mail a heslo) jste v kroku šest úspěšně ukončili zadávání parametrů hypotéky. Váš e-mail a heslo vám slouží i jako přihlašovací údaje do aplikace.

nevýhody hypotéky po webu

Není pro každého - nehodí se pro lidi, kteří o hypotéce nic nevědí, nejsou zběhlí ve využívání internetu nebo preferují osobní kontakt

Nesjednáte všechny produkty - např. předhypoteční úvěr

Dokumenty zasíláte on-line, některé originály poštou

Parametry hypotéky jsou úspěšně zadány a pokračujete vyplněním žádosti o hypotéku. Postupně do formuláře uvádíte veškeré osobní údaje o žadateli i spolužadatelích. Po úspěšném vyplnění máte k dispozici žádost v PDF, kterou stačí jen podepsat a spolu s ostatními dokumenty elektronicky odeslat.

Zarazila nás však možnost do žádosti uvést nesmyslná rodná čísla i kontaktní adresu, například poštovní směrovací číslo neodpovídající konkrétní obci. Pochopitelně vážný zájemce o hypotéku vyplní vše podle skutečnosti, může se však splést a jím vyplněné údaje pak figurují i na žádosti, kterou pošle do banky.

Požadované dokumenty jsou další z etap sjednávání Hypotéky po webu. Systém umožňuje veškeré dokumenty poslat například naskenované elektronicky. Některé bance stačí v kopii, v originále musíte poslat poštou žádost o úvěr a potvrzení o vašich příjmech.

Hypotéka po webu se Hypoteční bance povedla

Hypotéka po webu znamená skutečný průlom v on-line sjednávání finančních produktů. Aplikace je z našeho pohledu uživatelsky velmi příjemná a jednoduchá. I přes drobný zmatek při zadávání výše úvěru a doby splatnosti v souvislosti s bonitou žadatele není důvod Hypoteční bance nic zásadního vytknout.

Přestože ji zatím ocení a případně využijí jen internetoví uživatelé, nemusí to do budoucna znamenat handicap. Vzhledem k významným časovým i finančním úsporám má dobře nastartováno.

Aplikace je v běhu již čtvrtý měsíc a banka každý měsíc eviduje přes web několik desítek  žádostí. I když se můžeme domnívat, že zájemci o tento způsob sjednání hypotéky jsou především mladí lidé zvyklí s internetem běžně pracovat, není tomu tak. Tisková mluvčí Hypoteční banky Pavla Hávová upřesňuje: "Nejedná se pouze o mladé potenciální klienty, struktura žadatelů o Hypotéku po webu je stejná jako u klasických hypoték."

Výhody tkví ve finanční a časové úspoře

Pokud jste člověkem, který se surfováním po internetu nemá žádný problém, zároveň si chcete uzavřít hypotéku a máte celkem jasnou představu o tomto produktu, je Hypotéka po webu určena právě pro vás. Její výhody patří do dvou oblastí, které bezesporu většina žadatelů o hypotéku ocení nejvíce. Jsou jimi finanční a časové úspory.

Žadatel ušetří hned u několika poplatků. Především má zdarma zpracování úvěru (úspora až 25 tisíc korun). Tisíc korun ušetří za čerpání úvěru, zdarma má také vyřízení neúčelové části hypotečního úvěru (standardně se v bance platí 2,7 % z objemu neúčelové části úvěru). Zvýhodněný poplatek 900 korun zaplatí za odhad nemovitosti.

Časová úspora spočívá především v tom, že v ideálním případě klient přijde na pobočku pouze jednou, a to podepsat úvěrovou smlouvu. "Z pohledu návštěv Hypotéka po webu ušetří zájemci o financování nemovitosti minimálně dvě návštěvy pobočky banky," říká Pavla Hávová. Také celý proces sjednávání hypotéky, tedy elektronické vyplnění žádosti a přiložení požadovaných dokumentů, nezabere mnoho času, v průměru 30–40 minut.

Mezi další výhody banka řadí i záruku přednostního vyřízení hypotéky a 30denní garanci úrokové sazby, kterou klient získá po zadání veškerých parametrů. Zároveň má možnost u ní získat slevu za uzavření běžného účtu u ČSOB a uzavření dvou ze tří pojistek. Ostatně tato sleva je poskytnuta i klientům na pobočce.

V neposlední řadě je výhodou aplikace i její jednoduchost a uživatelský komfort. Pokud se však žadatel dostane do úzkých, nebude něčemu rozumět, může využít on-line komunikaci s hypotečním specialistou, případně informační linku.

Nevíte-li o hypotéce nic, zvolte raději osobní kontakt

Nevýhody spočívají především v tom, že Hypotéka po webu není určena skutečně pro každého člověka. Nevyužijí ji pravděpodobně ti, kdo jsou zvyklí na osobní kontakt a nemají v oblibě moderní technologie. A pochopitelně také ti, kdo vůbec netuší, jak hypotéka funguje, a prvotní kontakt s pracovníkem banky je tak pro ně nezbytný.

Prostřednictvím Hypotéky po webu si také nemůžete sjednat všechny produkty, které banka nabízí, např. předhypoteční úvěr.

Minimálně jedné návštěvě v bance se skutečně nevyhnete. Musíte sem osobně přijít podepsat úvěrovou smlouvu a prokázat se platným dokladem totožnosti. Bohužel nestačí využít elektronický podpis.

Konkurence je o krok i více pozadu

Zajímalo nás, jak se s uzavřením hypotéky přes internet vypořádaly další banky. Zjednodušeně řečeno: v tomto směru za Hypoteční bankou zaostávají. Zájemci si u všech bank mohou na jejich stránkách prostřednictvím hypoteční kalkulačky předběžně spočítat například výši měsíční splátky, ale to je mnohdy vše.

Některé banky zašly dále a umožňují žadatelům po zadání základních údajů o parametrech úvěru a jejich příjmech zaslat žádost o kontaktování poradcem. Poradce se jim zpravidla během jednoho až dvou dnů s již předpřipravenými podklady ozve. I tak musí žadatelé většinou absolvovat v bance minimálně tři návštěvy.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz