Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Význam práce dohání rodinu

  10:00aktualizováno  10:00
Češi si čím dál více uvědomují, jak velký význam pro ně má práce. Alespoň to vyplývá z průzkumu veřejného mínění. Zatímco před čtrnácti lety byla práce v hodnotovém žebříčku Čechů daleko za rodinou, přáteli či zdravím, mít zaměstnání začíná být pomalu stejně důležité.

Žít ve spokojené rodině, pomáhat jí i svým přátelům je pro drtivou většinu Čechů stále to nejdůležitější. Stejně tak jako život v hezkém zdravém prostředí. Tyto hodnoty se za posledních čtrnáct let nijak nezměnily.

Zato nejvýrazněji posílilo přání "mít jakoukoli práci, jen abych byl zaměstnán". K tomuto zjištění došlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vzrůstající počet lidí bez práce však vystrašil jen někoho.

Co Češi obětují, aby měli práci?

"V případě ztráty zaměstnání by se většina lidí v prvé řadě pokoušela najít si konkrétní zaměstnání odpovídající jejich vlastním představám," říká Jan Červenka z CVVM k průzkumu o hledání práce v nezaměstnanosti. Ochotni přijmout opravdu jakékoli zaměstnání byli především lidé s nízkým vzděláním a ti, kteří nezaměstnanost zkusili jednou i vícekrát na vlastní kůži.

Co je však většina lidí kvůli práci ochotna ještě snést, a co už ne? Podle tvrzení dotazovaných nevadí nechat se zaučit. Nebrání se rekvalifikaci, jsou ochotni zvýšit pracovní tempo nebo dělat přesčas. Méně ochotni jsou však pracovat v noci nebo mít zaměstnání pod úroveň svého vzdělání. To vadí zejména vysokoškolákům, kteří nesou nelibě i horší pracovní podmínky.

Ženy nechtějí práci v noci, mladí o víkendu

Chtějí mi změnit pracovní náplň!Přidání práce. 
Více ZDE.

Jiné nároky při hledání práce mají ženy a jiné muži. Zatímco ženám nevadí zkrácený úvazek, muži zase pozitivněji než ony přijímají možnost noční práce, práce o víkendech či přesčas. Jsou také svolnější k delšímu dojíždění do práce. "Je to tak v důsledku toho, že muž má obvykle vyšší příjem a je na ženě, aby se více než on starala o děti a domácnost. Neznamená to však, že by ženy byly méně přizpůsobivé," komentuje výsledek průzkumu Zdeňka Hajná z Českého svazu žen. "Pokud je totiž pro rodinu důležitý i příjem ženy, pak častěji ona než muž přijme jakoukoli práci i pod svou úroveň."

Téměř nikdo, ani nezaměstnaní, není příliš ochoten se za prací stěhovat nebo odjet do zahraničí. I když tady hodně záleží na věku. Mladí do 30 let s tím nemají takový problém jako lidé od 45 let výše. Zato však oproti nim neradi berou práci hůře placenou či víkendovou.
V souvislosti s tím není bez zajímavosti, že sice vzrostl počet lidí vážících si práce, ale na druhou stranu přibylo i těch, kteří chtějí, aby je bavila, byla zajímavá, užitečná, vydělávala jim hodně peněz a aby v ní mohli zkoušet nové a nové věci.

"Více Čechů než dříve také touží po kolektivu sympatických pracovníků, po vlastní firmě, kde budou svým pánem, nebo alespoň po práci, v níž by mohli řídit jiné lidi," dodává Gabriela Šamanová z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Bez práce delší dobu

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

"V porovnání se situací před rokem můžeme konstatovat, že podíl občanů, kteří nezaměstnanost zažili na vlastní kůži, v populaci roste," říká Naděžda Horáková z CVVM. Téměř 35 procent lidí od roku 1989 zkusilo nezaměstnanost na vlastní kůži, 14 procent z nich se bez práce ocitlo opakovaně.

Tradičně nejčastější zkušenost s nezaměstnaností mají lidé s nízkým vzděláním, nejsnáze se uplatňují vysokoškolsky vzdělaní lidé. "Z hlediska oborů uváděli osobní zkušenost s nezaměstnaností nejčastěji lidé, kteří v současnosti pracují v oblasti služeb a obchodu," dodává Horáková.

Přibližně polovina lidí, kteří byli po roce 1989 nezaměstnaní, hledala práci déle než půl roku. Téměř čtvrtina však byla bez práce více než jeden rok, sedm procent pak déle než dva roky.

Za jak dlouho jste našli práci?

 • Do tří měsíců 26 %
 • Čtyři až šest měsíců 28 %
 • Sedm měsíců až jeden rok 23 %
 • Jeden až dva roky 16 %
 • Déle než dva roky 7%

  Zdroj: CVVM

Předpokládáte, že ztratíte práci?

 • Je to velmi pravděpodobné 5 %
 • Je to spíše pravděpodobné 23 %
 • Spíše nepravděpodobné 46 %
 • Velmi nepravděpodobné 8 %
 • Neví 18 %

  Zdroj: CVVM
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz