Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Význam práce dohání rodinu

  10:00aktualizováno  10:00
Češi si čím dál více uvědomují, jak velký význam pro ně má práce. Alespoň to vyplývá z průzkumu veřejného mínění. Zatímco před čtrnácti lety byla práce v hodnotovém žebříčku Čechů daleko za rodinou, přáteli či zdravím, mít zaměstnání začíná být pomalu stejně důležité.

Žít ve spokojené rodině, pomáhat jí i svým přátelům je pro drtivou většinu Čechů stále to nejdůležitější. Stejně tak jako život v hezkém zdravém prostředí. Tyto hodnoty se za posledních čtrnáct let nijak nezměnily.

Zato nejvýrazněji posílilo přání "mít jakoukoli práci, jen abych byl zaměstnán". K tomuto zjištění došlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vzrůstající počet lidí bez práce však vystrašil jen někoho.

Co Češi obětují, aby měli práci?

"V případě ztráty zaměstnání by se většina lidí v prvé řadě pokoušela najít si konkrétní zaměstnání odpovídající jejich vlastním představám," říká Jan Červenka z CVVM k průzkumu o hledání práce v nezaměstnanosti. Ochotni přijmout opravdu jakékoli zaměstnání byli především lidé s nízkým vzděláním a ti, kteří nezaměstnanost zkusili jednou i vícekrát na vlastní kůži.

Co je však většina lidí kvůli práci ochotna ještě snést, a co už ne? Podle tvrzení dotazovaných nevadí nechat se zaučit. Nebrání se rekvalifikaci, jsou ochotni zvýšit pracovní tempo nebo dělat přesčas. Méně ochotni jsou však pracovat v noci nebo mít zaměstnání pod úroveň svého vzdělání. To vadí zejména vysokoškolákům, kteří nesou nelibě i horší pracovní podmínky.

Ženy nechtějí práci v noci, mladí o víkendu

Chtějí mi změnit pracovní náplň!Přidání práce. 
Více ZDE.

Jiné nároky při hledání práce mají ženy a jiné muži. Zatímco ženám nevadí zkrácený úvazek, muži zase pozitivněji než ony přijímají možnost noční práce, práce o víkendech či přesčas. Jsou také svolnější k delšímu dojíždění do práce. "Je to tak v důsledku toho, že muž má obvykle vyšší příjem a je na ženě, aby se více než on starala o děti a domácnost. Neznamená to však, že by ženy byly méně přizpůsobivé," komentuje výsledek průzkumu Zdeňka Hajná z Českého svazu žen. "Pokud je totiž pro rodinu důležitý i příjem ženy, pak častěji ona než muž přijme jakoukoli práci i pod svou úroveň."

Téměř nikdo, ani nezaměstnaní, není příliš ochoten se za prací stěhovat nebo odjet do zahraničí. I když tady hodně záleží na věku. Mladí do 30 let s tím nemají takový problém jako lidé od 45 let výše. Zato však oproti nim neradi berou práci hůře placenou či víkendovou.
V souvislosti s tím není bez zajímavosti, že sice vzrostl počet lidí vážících si práce, ale na druhou stranu přibylo i těch, kteří chtějí, aby je bavila, byla zajímavá, užitečná, vydělávala jim hodně peněz a aby v ní mohli zkoušet nové a nové věci.

"Více Čechů než dříve také touží po kolektivu sympatických pracovníků, po vlastní firmě, kde budou svým pánem, nebo alespoň po práci, v níž by mohli řídit jiné lidi," dodává Gabriela Šamanová z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Bez práce delší dobu

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

"V porovnání se situací před rokem můžeme konstatovat, že podíl občanů, kteří nezaměstnanost zažili na vlastní kůži, v populaci roste," říká Naděžda Horáková z CVVM. Téměř 35 procent lidí od roku 1989 zkusilo nezaměstnanost na vlastní kůži, 14 procent z nich se bez práce ocitlo opakovaně.

Tradičně nejčastější zkušenost s nezaměstnaností mají lidé s nízkým vzděláním, nejsnáze se uplatňují vysokoškolsky vzdělaní lidé. "Z hlediska oborů uváděli osobní zkušenost s nezaměstnaností nejčastěji lidé, kteří v současnosti pracují v oblasti služeb a obchodu," dodává Horáková.

Přibližně polovina lidí, kteří byli po roce 1989 nezaměstnaní, hledala práci déle než půl roku. Téměř čtvrtina však byla bez práce více než jeden rok, sedm procent pak déle než dva roky.

Za jak dlouho jste našli práci?

 • Do tří měsíců 26 %
 • Čtyři až šest měsíců 28 %
 • Sedm měsíců až jeden rok 23 %
 • Jeden až dva roky 16 %
 • Déle než dva roky 7%

  Zdroj: CVVM

Předpokládáte, že ztratíte práci?

 • Je to velmi pravděpodobné 5 %
 • Je to spíše pravděpodobné 23 %
 • Spíše nepravděpodobné 46 %
 • Velmi nepravděpodobné 8 %
 • Neví 18 %

  Zdroj: CVVM
Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodej...

Najdete na iDNES.cz