Vyznat se ve výplatní pásce není snadné

  • 2
Když je člověk spokojený se sumou na výplatní pásce, ani se příliš nezajímá, co všechno je na ní uvedeno. A není toho málo. Výplatní pásky se mohou lišit u jednotlivých zaměstnavatelů, základní údaje by však měly být uvedeny na všech. Pracovníkům by se měly dostat do ruky vždy v dohodnutý výplatní den - bud zároveň s penězi, nebo odděleně v případě bezhotovostního vyplácená mzdy.

Na každé výplatní pásce by mělo být jméno zaměstnavatele i zaměstnance, kterému je výplata určena, včetně jeho osobního čísla. To zadává personální oddělení pracovníkovi po jeho nástupu a eviduje ho pod ním. Na pásce nesmí chybět údaj, za který měsíc a rok je mzda vyplácena. Další informací, kterou by tam měl pracovník kromě mzdy najít, je nárok a skutečné čerpání dovolené.                                       

Co se skrývá pod údaji na výplatní pásce:

Odpracované dny - počet skutečně odpracovaných dnů. Pokud je v měsíci svátek placený státem, jako například Velikonoční pondělí, objeví se na výplatní pásce v kolonce placený svátek

Dovolená - počet dnů dovolené, které pracovník vyčerpal v daném měsíci

Nemoc - počet dnů v měsíci, které pracovník neodpracoval z důvodu nemoci (jsou uvedeny jako kalendářní nikoli pracovní dny, tedy včetně sobot a nedělí)

Smluvní základní plat - hrubá měsíční mzda podle uzavřené pracovní smlouvy a platového výměru

Základní mzda - hrubá mzda za skutečně odpracovanou dobu

Hrubá mzda - celková hrubá mzda včetně náhrad za dovolenou, placený svátek, případně nemocenskou. V případě malé organizace do 25 zaměstnanců do hrubé mzdy nemocenská zahrnuta není. Pracovník ji dostává zvlášť přímo ze Správy sociálního zabezpečení.

Prémie - přiznané prémie. Počítají se pouze za odpracované dny, ne za dovolenou či nemoc

Dovolená - průměr - průměrná hodinová mzda připadající na čerpanou dovolenou. Je počítána ze mzdy posledního čtvrtletí předcházejícího dovolené. Příklad - dovolená je čerpaná v srpnu. Hodinová mzda se počítá ze mzdy předcházejícího čtvrtletí, tedy druhého.

Vyznáte se ve výplatní pásce?

Odpověděl nám Petr Malenický, Key Account, Mediatronic s.r.o. - Visual System Integration

Záleží na tom, jakým způsobem je zpracována - v podstatě jde o to, jaké zkratky ten či onen účetní program pro její jednotlivé položky používá. Ale všiml jsem si základního pravidla - člověk většinou rychle pochopí, odkud se berou částky s kladným znaménkem, ale déle už musí přemýšlet nad tím, proč jsou mu odečítány záporné položky a co jsou vůbec všechny zač.

Náhrady za dovolenou - hrubá mzda za vyčerpanou dovolenou

Úhrn příjmů - údaj shodný s hrubou mzdou

Sociální pojistné - 8 procent z vyměřovacího základu, což je hrubá mzda

Zdravotní pojistné - 4,5 procenta z vyměřovacího základu, což je hrubá mzda

Odečítatelná položka - měsíční podíl z uplatňovaných odečitatelných položek - 3170 korun se měsíčně odečítá z daňového základu na každého pracovníka

Odečítatelná položka na dítě - měsíční podíl z uplatňované odčitatelné položky na dítě. 1960 korun se měsíčně odečítá z daňového základu v případě uplatnění této položky na jedno dítě

Zdanitelná mzda - hrubá mzda po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a odečitatelných položek Základ daně pro měsíční zálohy - hrubá mzda po odečtení sociálního a zdravotního pojištění

Měsíční záloha daně z příjmu - vychází ze zdanitelné mzdy, záleží na výši příjmů. Nejnižší sazba daně je 15 procent. 

Čistá mzda - skutečně vyplacená mzda. V podnicích, kde jsou vypláceny zálohy, se na výplatní pásce objevuje ještě údaj o vyplacené záloze.

Vyznáte se dostatečně v pojmech uvedených na výplatní pásce nebo vám náš článek otevřel oči? Podělte se s námi o vaše názory.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.