Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyznejte se v pojistkách

  13:00aktualizováno  13:00
Potíž pojištění je v tom, že bývá neprůhledné. Část peněz jde na riziko, část na poplatky a vlastně ani nevíte, kolik spoříte.
Cena pojistky závisí na věku, zdravotním stavu i na tom, jestli jste muž, nebo žena.

Cena pojistky závisí na věku, zdravotním stavu i na tom, jestli jste muž, nebo žena. | foto: Profimedia.cz

Pokud si budete chtít uzavřít životní pojistku, poradce vám často ani jiný než spořicí typ nenabídne. Životní pojistka se totiž stává synonymem pro spoření na důchod, ale to je chyba. Jen pro ilustraci, na 41 000 životních pojistek, které loni uzavřela poradenská společnost OVB, připadá pouhých 108 rizikových pojistek – to jsou ty bez spoření.

Hlavním smyslem životní pojistky totiž vždycky bylo a bude zajistit rodinu pro případ smrti pojištěné osoby. Zhodnocování vložených peněz je něco navíc. Podle Miriam Hanákové z poradenské společnosti Benefita v 99 procentech případů nejsou špatné samy produkty, ale to, komu a jak se prodávají.

Pokud čekáte, že z vás na stará kolena bude s pojistkou boháč, můžete se cítit podvedení, když dojde na výplatu peněz. Stejně jako Jiří Vacek z Vysočiny. Za deset let na pojistku vložil celkem 155 532 korun a na konci pojištění mu ING životní pojišťovna vyplatila "jen“ 136 019 korun. Přitom poradkyně mu slibovala až osmiprocentní zhodnocení. O tom, že část peněz padne na poplatky, se nezmínila.

Kolik zaplatíte
Cena pojistky záleží na tom, na kolik se pojistíte a jak dlouho budete pojistku platit. Sazba se však mění také podle věku, pohlaví i zdravotního stavu. Například třicetiletá žena zaplatí za čistě rizikovou pojistku na půl milionu okolo 250 korun měsíčně, padesátiletá už dvojnásobek. Nic přitom nespoří.

Lepší cenu dostanou mladší klienti, ženy (dožívají se vyššího věku) a zdraví lidé s váhou v normě a bez zlozvyků, jako je kouření nebo nadměrné pití. Tyto údaje vyplňujete do zdravotního dotazníku ke smlouvě a pojišťovna má právo si je ověřit u vašeho lékaře.

K hypotéce jen rizikovou pojistku
Rizikové životní pojištění úplně stačí, když potřebujete životní pojistku třeba k hypotéce. Pojistka se uzavírá ve prospěch banky, a pokud byste zemřeli, pojišťovna za vás úvěr doplatí a vaše rodina nepřijde o střechu nad hlavou. Zajímejte se o možnost uzavřít pojistku s klesající pojistnou částkou. Jak úvěr klesá, je pojistné levnější. U půlmilionového úvěru může rozdíl mezi běžnou a klesající pojistkou za 20 let udělat třeba 90 000 korun.

Chcete spořit?
Když si vyberete takzvanou rezervotvornou pojistku, což je kapitálové nebo investiční životní pojištění, část peněz spoříte.

Bohužel u kapitálových pojistek vám nikdo neřekne, kolik z vložené částky jde na riziko, kolik na poplatky a jakou sumu vlastně zhodnocujete. Většinou trvá víc než dva roky, než je vůbec co zhodnocovat.

Kolik peněz budete na spořicí pojistku ukládat, záleží na vás, smysl však má alespoň 300 korun měsíčně.

U kapitálové pojistky pojišťovna peníze investuje sama a výnos vám smluvně garantuje. Minimální zhodnocení (takzvanou technickou úrokovou míru) určuje stát, aktuálně je to 2,4 procenta ročně. V praxi se výnos pohybuje okolo tří procent. U investiční pojistky si sami zvolíte, kam chcete peníze investovat, a strategii můžete v průběhu trvání pojistky měnit. Vybrat si můžete z investičních fondů vytvořených pojišťovnou, a to podle rizikovosti. Výnos může být 6 i 8 procent, ale je tu riziko, že můžete i prodělat.

. Investiční pojištění

Sami si vyberete, zda má pojišťovna vaše peníze vložit do akcií, nebo do dluhopisů. V akciích máte šanci na vyšší zisk, ale můžete i prodělat.

Moderní je platit naráz
Od loňska roste popularita jednorázově placených životních pojistek. Jde o variantu spořicích životních pojistek, ale peníze na pojištění vložíte všechny hned při uzavření smlouvy. Například u Generali investujete 10 000 korun, ING vyžaduje minimálně 100 tisíc.

Pojišťovny často garantují stoprocentní návratnost vložené částky a slibují zajímavá zhodnocení. Například ING až 60 procent za 5 let, tento výnos ale není garantovaný. Víc než životnímu pojištění se tento produkt podobá investici do zajištěného podílového fondu. Samotné pojištění je minimální a pojišťovny proto ani nezkoumají zdravotní stav klienta.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz