Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzdělávání zaměstnanců se rozhodně vyplatí

aktualizováno 
Řada firem si dnes již uvědomuje, že nutně musí investovat do vzdělávání svých zaměstnanců. Dávno pominula doba, kdy personální oddělení podniku přijalo nového pracovníka s doloženým ukončeným vzděláním a o jeho další odborný růst se již nestaralo.
Investice, cíl

Investice, cíl

Podle průzkumů Agentury pro podnikání a investic Czechinvest je v oblasti vzdělávání zaměstnanců v oblasti řízení a rozvoji lidských zdrojů ještě mnoho rezerv. Proto v České republice iniciovala projekt standard Investors in People (IIP), podporovaný z fondů Phare, ve kterém již získalo osvědčení deset firem. V současné době mají možnost získat podporu na zavedení IIP další společnosti působící v naší republice. Tento nový projekt je financován ze zdrojů Evropského sociálního fondu.  

Jak funguje projekt vzdělávání?

Nejdříve je vyhodnocena současná situace, dále je sestaven akční plán a jeho realizace a následuje závěrečné hodnocení, které se pak opakuje každé tři roky. Je pochopitelné, že vzdělávání zaměstnanců dočasně zvyšuje náklady, ale na druhé straně, jak vyplývá z výsledků průzkumu firem, které investují do vzdělávání svých zaměstnanců, se v dlouhodobějším horizontu tato investice vyplatí.

Jaký přínos pro firmy má další vzdělávání zaměstnanců?

Lépe vzdělaní zaměstnanci jsou schopni poskytovat kvalitnější služby, jsou často lépe finančně hodnoceni, zlepší se interní komunikace mezi lidmi na pracovišti a zákazník získává lepší a profesionálnější servis. Firma, která vzdělává své pracovníky prostřednictvím zvyšování jejich kvalifikace, tak lépe obstojí v konkurenčním prostředí a může pružně reagovat na požadavky trhu. Pracovníci firmy jsou více motivováni a méně opouštějí stávající zaměstnání, snižuje se flukturace, lidé jsou ve firmě spokojenější, podávají lepší pracovní výkony a především jsou odborně zdatnější. 

popisekINVESTUJTE DO VZDĚLÁNÍ
Vyděláte si pak mnohem více


Zkušenosti ze státní správy

Státní správa má už řadu let dobré zkušenosti se vzděláváním svých pracovníků. Při nástupu do zaměstnání prochází nový pracovník týdenním vstupním školením, během kterého se dozví vše o fungování úřadu a detailně se seznámí s jeho chodem. Lektoři jsou vybíráni z řad právníků, vedoucích jednotlivých oddělení a během školení jsou díky své odbornosti schopni odpovídat také na všechny otázky, které jim zaměstnanci pokládají.

Týdenní školení je zakončeno vědomostním testem a je vyhodnocováno. Účastník v případě, že odpověděl správně na zkušební otázky, dostává certifikát o absolvovaném kursu a může nastoupit do zaměstnání. Tím však jeho vzdělávání nekončí, a je povinen se každoročně zúčastnit dalších kursů a školení, která souvisejí s jeho profesí a kterými jsou například kursy informačních a komunikačních technologií.

Samozřejmostí je také jazyková vybavenost zaměstnanců, kterým jsou nabízeny bezplatné jazykové kursy. Využíván je také program Leonardo da Vinci, který pokrývá další oblast odborného vzdělávání, a to zejména formou stáží zaměstnanců ve vzdělávacích institucích a stážemi v zahraničí. Státní správa se tímto způsobem stará o profesní růst svých pracovníků, kteří musí mimo jiné také naplňovat náročný kodex zaměstnance.

popisekŠPATNĚ VYBAVENÁ KANCELÁŘ
vás připraví o nervy

Vzdělávací programy Evropské unie

Pro období 2007–2013 schválil Evropský parlament Radou EU upravenou verzi návrhu evropského Akčního programu v oblasti celoživotního vzdělávání. Cílem programu je podporovat zvyšování kvality celoživotního učení v Evropské unii prostřednictvím bilaterální či multimediální spolupráce, mobility jednotlivců, inovačních projektů a dalších nástrojů. Program zastřešuje nové verze v současné době probíhajících programů Comenius, Erasmus, Grundtvig, Jeann Monet a již zmíněný program Leonardo da Vinci. Na programy Evropská unie vyčlení rozpočet ve výši 6,97 mld. eur.

Jak motivovat zaměstnance ke zvyšování vzdělávání?

Osvědčilo se plné hrazení nákladů na vzdělávání firmou, kde je pracovník zaměstnán. Vhodné je také organizovat kursy a školení někde v blízkosti sídla firmy, nikoliv přímo v podniku, protože účastníci kursu jsou vyrušování pracovními povinnostmi. Je důležité, aby zaměstnanec, který absolvuje školení, své znalosti ve firmě náležitě uplatnil. 

Roman Peterka


KOMERČNÍ PREZENTACEHlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
SALES CONSULTANT WITH CHINESE

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.