Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzkřísí nižší sazby dluhopisové fondy?

aktualizováno 
První jarní týden byl pro kapitálové trhy plný novinek a zvratů. Ze začátku týdne akcie ztrácely v důsledku obav z terorismu, avšak v pátek hlavně technologické tituly prudce rostly. Dluhopisům se dařilo v průběhu týdne lépe, hlavně kvůli sílícímu očekávání snížení úrokových sazeb v Evropě. ECB však předběhli naši sousedé, o snížení sazeb rozhodly centrální banky na Slovensku a v Maďarsku. Vývoj na trzích odráží i výkonnost fondů: dluhopisové si připsaly zisk, akciové většinou ztrácely.

Oproti domácí burze, která opět rostla, a kde minulý týden vévodily bankovní tituly, americký trh většinu týdne ztrácel a lepší výsledky přinesl až pátek v důsledku dobrých ukazatelů o růstu HDP a reportů firem. Domácí akciové fondy až na dvě výjimky skončily v červených číslech. ISČS Sporotrend (+0,98 %) profitoval z růstu domácího trhu a z dobrých výsledků burz okolních států zejména Maďarska a Polska. Fondu ČPI Nové ekonomiky (+0,66 %) pomohl prudký nárůst technologických akcií v závěru týdne. Průměrný výsledek akciových fondů skončil jen mírně v záporu (-0,40 %) hlavně díky zmíněnému ISČS Sporotrendu, který spravuje 35 % aktiv v domácích akciových fondech.

Mnohem lépe se dařilo dluhopisovým fondům, jimž pomáhala vstřícnější rétorika představitelů Evropské banky směrem ke snížení úrokových sazeb a hlavně zájem zahraničních investorů o domácí dluhopisy, neboť domácí státní dluhopisy tvoří základ portfolia většiny dluhopisových fondů. Dvě centrální banky v regionu snižovaly minulý týden své klíčové sazby: maďarská centrální banka o 25 bazických bodů na 12,25 %, slovenská centrální banka snížila sazbu o 50 bp na 5,50 % (jakým fondům prospěje snížení sazeb na Slovensku si můžete přečíst ZDE). V průměru se každá koruna investovaná v dluhopisových fondech zhodnotila o 0,5 %, když pouze IKS Plus bondový zakončil týden s nízkou ztrátou -0,15 %.

Rovněž v ročním horizontu se výkonnost dluhopisových fondů výrazně zlepšila, nyní dosahuje příznivých 2,51 %. Oproti minulým týdnům je toto číslo dosti překvapivé (o týden zpět činila průměrná roční výkonnost dluhopisových fondů 2,17 %, o dva týdny zpět pouhých 1,34 %, o tři týdny zpět již záporných -0,07 %). Důvodem těchto vysokých výnosů dluhopisových fondů však není růst dluhopisů v dnešních dnech, ale situace před rokem, kdy v důsledku války  Iráku výrazně oslabil celý dluhopisový trh. Pokles byl však v několika týdnech vymazán, a tak můžeme v následujícím období čekat, že se roční výnosy dluhopisových fondů opět sníží.

Lépe než akciovým fondům se tento týden dařilo i fondům smíšeným. Průměrný výnos je sice o desetinu horší než u fondů akciových (-0,50 %), ale výsledek je zde ještě více vychýlen fondem ČSOB stability (-0,87 %), jehož aktiva ve výši 10,6 mld. Kč představují necelých 3 % celkového majetku v domácích smíšených fondech.

U prodejů v minulém týdnu nedošlo k žádným výrazným změnám. Zaregistrovali jsme sice nižší čisté prodeje u největšího fondu ISČS Sporoinvest, které z úrovně okolo 300 mil. Kč týdně „spadly“ nyní na 183 mil. Kč, ale jinak zůstává trend stejný.

Jak investovat v podílových fondech?
Inspirujte se v naší speciální příloze
ZDE

Kladné čisté prodeje především u fondů akciových a odliv prostředků z fondů dluhopisových. Zatímco ve fondech akciových 38 mil. Kč přibylo, z dluhopisových naopak 255 mil. Kč investoři odčerpali. Kladný výsledek zaznamenaly např. i fondy fondů, když ISČS Globaltrend získal 4,6 mil. Kč a IKS fond fondů 3,7 mil. Kč. Celkové čisté prodeje skončily kvůli odlivu z dluhopisů v červených číslech (-12,6 mil. Kč).

Do fondů KBC, za které poskytuje data ČSOB, investovali domácí investoři minulý týden celkem 145,7 mil. Kč. Výraznou zásluhu na tomto výsledku má kromě fondu peněžního trhu KBC MultiCash ČSOB CZK i zajištěný fond ČSOB Světový click+ 8, do kterého investoři vložili 31 mil. Kč.

Výrazný úspěch zaznamenal i první zajištěný fond České spořitelny ESPA-ČS zajištěný fond 1, u něhož dosáhly investice za první dva týdny upisování 147 mil. Kč. Průměr na jednu investici činí 155 tis. Kč a daleko přesahuje minimální investici ve výši 5 000 Kč. Období, kdy není účtován žádný vstupní poplatek, končí tento týden 2. dubna, upisovací období však trvá až do konce dubna. Uvidíme, zda se spořitelně podaří upsat celou tranši ve výši 400 mil. Kč.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS SPOROTREND 0,98% ČPI F. ropného a energet. pr. -2,27%
ČPI Fond nové ekonomiky 0,66% ISČS EUROTREND -0,02%
ČPI globál.značek -0,48% IKS fond světových indexů -0,02%
Dluhopisové ISČS SPOROBOND 0,68% IKS Plus bondový -0,15%
Živnobanka obligační fond 0,54% Živnobanka NADAČNÍ 0,03%
IKS dluhopisový 0,40% ČPI korp. dluhopisů 0,10%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND -1,97%        
IKS fond fondů -2,73%        
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,07% IKS peněžní trh 0,05%
Živnobanka Sporokonto 0,07% ČPI Peněžní 0,06%
Smíšené IKS balancovaný 0,78% Živnobanka dynamický -1,00%
Živnobanka růstový fond 0,32% ČSOB  Fond obchodu -0,87%
IKS globální 0,14% ČSOB stability -0,87%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 183,0 ISČS TRENDBOND -121,2
ISČS SPOROTREND 16,6 ISČS SPOROBOND -93,8
ISČS EUROTREND 15,4 IKS dluhopisový -22,8
Zdroj: UNIS ČR

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz