Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzor: Uplatnění práva na slevu z ceny zboží v rámci reklamace

  20:12aktualizováno  20:12
Jedním z práv spotřebitelů při koupi zboží v obchodě je právo na slevu z ceny zboží v případě jeho vad. Upravuje je zejména § 622 Občanského zákoníku.
Občanský zákoník (ilustrační foto).

Občanský zákoník (ilustrační foto). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vzor reklamace s uplatněním práva na slevu z ceny

Podle zákona má kupující právo na slevu z ceny zboží, které je tzv. v záruce, v případě, kdy vadu zboží nelze opravit a není možná ani výměna této věci (či jen poškozené součástky) za novou a věc zároveň není možné řádně užívat. Samozřejmě vedle tohoto práva přiznává zákon kupujícímu za určitých okolností i právo na výměnu věci za novou či právo od smlouvy odstoupit (tedy žádat vrácení peněz).

Podle § 19 zákona na ochranu spotřebitele platí, že prodávající musí rozhodnout o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se ovšem nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby k odbornému posouzení vady. Reklamace musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace. Součástí povinnosti prodávajícího vyřídit reklamaci v zákonné lhůtě je i jeho povinnost vyrozumět kupujícího o způsobu vyřízení reklamace.

§ 19 odst. 1 Zákona o ochraně spotřebitele:

S výjimkou případů, kdy je k provedení opravy určena jiná osoba, je prodávající povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, případně i v sídle nebo místě podnikání. Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Tato povinnost se vztahuje i na jiné osoby určené k provedení opravy.

Nejvhodnějším postupem při reklamaci je předat vadný výrobek k posouzení vady prodávajícímu buď osobně (a nechat si převzetí potvrdit např. na kopii žádosti o slevu) nebo jej zaslat současně s reklamací doporučenou poštou. Bez předložení tohoto výrobku není totiž prodávající obvykle schopen posoudit to, zda je reklamace oprávněná či nikoliv. V případě méně důvěryhodných prodávajících je vhodné při poštovní přepravě zabalit a odeslat výrobek k reklamaci přede svědkem tak, aby prodávající nemohl rozporovat např. to, že mu v poštovní zásilce došel jiný výrobek.

Výše uvedené však platí pouze pro ty případy, kdy je kupujícím nepodnikatel nebo kdy kupující – podnikatel – kupuje zboží pro jiné než podnikatelské účely. Vztah prodávajícího a kupujícího, který je podnikatelem (a kupuje zboží pro účely svého podnikání) se totiž bude řídit Obchodním zákoníkem.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)
Stanovisko Nejvyššího soudu k promlčení nároku na omluvu

Občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu schválilo na svém zasedání dne 11.9.2013 stanovisko, které se týká lhůty promlčení nároku na náhradu...  celý článek

Soud v Jihlavě.
Noví předsedové okresních a krajských soudů

Prezident republiky a ministryně spravedlnosti včera jmenovali nové předsedy okresních a krajských soudů.  celý článek

Občanský zákoník (ilustrační foto).
Dědické právo v novém občanském zákoníku

Dědické právo je jednou z oblastí, které se rekodifikace soukromého práva dotkla nejvýrazněji. Nový občanský zákoník přináší celou řadu změn a nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Šílenství za 6 000 dolarů. Bitcoin láme i přes varování finančníků rekordy
Šílenství za 6 000 dolarů. Bitcoin láme i přes varování finančníků rekordy

Šílenství. Tak hodnotí vývoj ceny tzv. kryptoměny bitcoin analytici. Proč? Hodnota měny totiž přes víkend překonala hra... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.