Vzorem byl Old Shatterhand

aktualizováno 
I když je jeho profese téměř čtyři tisíce let stará, geodet Václav Kafka využívá počítače, nejmodernější přístroje i satelitní navigaci. Nedá se však říci, že by jeho práce byla snadná.Nicméně právě kvůli tomu, že nesedí jen v kanceláři, si tuto profesi vybral a neměnil by.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zeměměřičství se věnuje už třetí generace
"Je to náročné, když musíte jít měřit a venku je 20 stupňů pod nulou anebo 30stupňové vedro,“ říká Václav Kafka. „Mým vzorem byl hlavně můj táta a v dětství také Old Shatterhand, ten byl zeměměřič,“ směje se.

Zeměměřičství mají v rodině, ve šlépějích svého dědy a otce jde i dcera Kateřina. Právě zážitky geometrů při stavbě železnice v odlehlých oblastech různých kontinentů ho vždy fascinovaly. Jednou se mu jeho sen splnil, to když měřil na daleké Sibiři.

"Jednou měřeno, neměřeno"
Kolébkou zeměměřičství jsou povodí mohutných řek ve staré Číně, Indii, Mezopotámii a Egyptě, kde bylo třeba po povodních obnovit původní pozemky.

"Ve škole jsme měli i kartografii, geofyziku a astronomii a učili jsme se zaměření a určení souřadnic podle hvězdy Polárky nebo Slunce… V dobách mého otce se k měření používal teodolit - tedy přístroj na měření a vytyčování vodorovných i výškových úhlů, lať, pásmo, hranůlek a k tomu logaritmické tabulky," vysvětluje.

Dnes má k dispozici takzvanou totální stanici, která změří nejen úhly, ale i vzdálenost a všechny hodnoty uloží do paměti. "Právě měření vzdálenosti bývalo na práci geometrů nejnáročnější. Nyní už nepotřebujete ani dříve typickou měřičskou lať. Ta se dnes používá už jen při nivelaci - tedy při určování výškových rozdílů a nadmořské výšky."

Václava Kafku můžete poznat, když kupujete nebo prodáváte pozemek anebo když stavíte dům.

Jak pracuje geodet

Václav Kafka (51 let)

Pracovní den
Pracovní doba je nepravidelná. Zaměření se musí provádět i v noci, kdy je menší provoz.
Vzdělání
Stavební fakulta ČVUT
Dovolená
Rád fotografuje a cestuje, a to i do vzdálenějších zemí, jako je třeba Kostarika, Peru, Sýrie, Jordánsko, Maroko, Rusko, Ukrajina.
Relaxace
Odpočívá v posilovně, hraje squash a chodí do sauny.

Při stavbě domu potřebujete geodeta nejméně třikrát. Nejprve zaměří polohopis a výškopis a vyhotoví účelovou mapu, do které projektant umístí stavbu - což je zaměření. Stavbu umístěnou na mapě přenese geodet z mapy do terénu. "Jen on totiž dokáže stavbu správně umístit ve vztahu k vlastnickým hranicím, a ne jen k plotům, což není vždy totéž. Tomu se říká vytyčení,“ vysvětluje.

Nakonec potřebujete geodeta po dokončení stavby pro vyhotovení geometrického plánu k zapsání stavby do katastru nemovitostí. "Postavit dům bez geodeta ve výsledku většinou znamená velké potíže. Nemovitost nemusí být zkolaudována a ani zanesena do katastru nemovitostí."

Při podrobném měření v terénu měří zeměměřič na každém bodu vzdálenost, výšku cíle a svislý i vodorovný úhel. Z těchto hodnot spočítá souřadnice a určí nadmořskou výšku. Zásadou každého zeměměřiče je: "Jednou měřeno, neměřeno, to jest neustálá kontrola."

Práce zeměměřiče musí být většinou na centimetry přesná
"To, že geodet udělal práci špatně, lidé zjistí, až když jim vznikne problém," vysvětluje Václav Kafka svoji pečlivost. "Například při vytyčování staveb může i drobná nepřesnost způsobit velký malér a milionové škody. V podstatě musím vždy zaměřit nadbytečný počet bodů, než je potřeba k výpočtu, tak, aby mohlo dojít ke kontrole a k vyrovnání."

Jako na Divokém západě
Přestože se s teodolitem nemusí brodit řekou plnou krokodýlů, jeho práce bývá dobrodružná. "Někdy se stane, že nás navzdory ohlášení a povinnosti vlastníka pozemku ze zákona nevpustí na pozemek, stalo se, že na nás i vytáhli pistoli…"

"Občas nám rozkradou kolíky, které označují místo, kde jsme zatloukli mezník, nebo i mezník vykopají. Tím se vlastně dopouštějí trestného činu.“

Ke své práci potřebuje často i mačetu. "Vychází-li vám zaměřovaný nebo vytyčovaný bod do křoví, musíte se tam prosekat."

Špatné je, když lidé na svých domech a pozemcích přesunou značky, kterými jsou stabilizované pevné výškové nebo polohové body. "To pak musíme vše přeměřovat, abychom zjistili, který z nich je špatně umístěn," dodává. "Pokud už se to stane a bod poničíte, je nejlepší nechat to tak, jak to je, a ohlásit to na katastrálním úřadě," radí.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Kolik si mohou přivydělat důchodci a které příjmy se nezdaňují?

Ilustrační snímek

Spousta penzistů ráda využije příležitosti vydělat si k penzi nějakou tu korunu. I práce důchodců však má svá pravidla....

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Kurzy.cz Současný pokles kurzu akcií MONETA Money Bank (dále jen MONETA) do blízkosti letošních minim z konce října přilákal šéf...

Najdete na iDNES.cz