Vzpoura proti bankám

aktualizováno 
Zatímco v jiných zemích jsou klienti ochotni vstoupit do boje s bankou kvůli nevyhovujícím drobnostem, Češi si nechávají líbit neutichající plošné zdražování poplatků bez jediného slova odporu. Budeme dál sedět tiše v koutě, nebo vyhlásíme po vzoru zahraničních sousedů bankám válku?

Celá řada tuzemských bank proklamuje jasnou strategii – rychlost, jednoduchost a pohodlnost. Ale co cena? Na tu zapomínají? Samozřejmě. Velice dobře vědí, že Češi jsou komplexně ochotni zkousnout kdejaké zvýšení poplatků nebo úrokových sazeb bez jakéhokoli odporu. Hlavní, co českého drobného klienta zajímá je, aby měl peníze (včetně investic) v co možná největším bezpečí, aby měl maximální přehled o tom, jak to s jeho těžce vydělanými penězi vypadá a aby vůbec získal půjčku ve chvíli, kdy ji potřebuje. Cenové hledisko pro něj bývá při výběru bankovního ústavu pro správu financí nebo pro zdroj úvěrů až na druhém místě.

 

Zcela jiný postoj mají k bankám klienti ve Velké Británii. Z čerstvého průzkumu renomované společnosti KPMG, která sledovala chování britské bankovní klientely, vyplynulo, že Britové sledují cenovou nabídku bank velmi pozorně. Z tohoto důvodu také velice často mění finanční instituce, a to v takové míře, že bankám přidělávají celou řadu starostí. Nejvíce vrásek na čele přitom britským bankám dělá dramatické zvýšení nákladů na klienty, což pro ně do budoucna znamená jediné – pokles výnosů.

 

Hledáte podrobné informace o hypotékách? Navštivte tuto jedinečnou sekci.

Zásadní problém, který je příkladem toho, jak mohou sami klienti ovlivnit ceny na bankovním trhu, vyplývá ze vztahu Britů k dlouhodobému zadlužení. Zatímco Češi považují hypotéku za určitý celoživotní závazek, který v průměru 15 až 20 let splácejí většinou jediné bance, průměrná délka hypotéky v Británii klesla na pouhých 5 až 7 let. Jak je to možné? Díky pozornému sledování cen úvěrů je totiž drtivá většina Britů ochotna refinancovat hypotéku nebo jiný typ úvěru, který díky konkurenční nabídce přestal být výhodný, úvěrem novým. Obdobně jsou Britové ochotni měnit například kreditní karty. Britové se s naším postojem k dlouhodobým závazkům očividně neslučují a např. hypotéku chápou spíše jako taktickým finanční nástroj.

 

Víte, jak vyzrát na jeden z bankovních poplatků? Nechte se inspirovat ZDE.

Podle KPMG je zřejmé, že britské banky budou muset brát v potaz náklady, které vyplývají z narůstající snahy klientů o nalezení banky s nejvýhodnější nabídkou. Získání a zavedení nového klienta totiž podle odborníků přijde banku i dvanáctkrát dráž než obsluha klienta stávajícího. Tato skutečnost bude mít ovšem velice pozitivní dopad pro klientelu. Aby si banky udržely své pozice a potažmo tedy zisky, budou muset o klienty bojovat. Jak? Pochopitelně výrazným snižováním cen a zkvalitněním služeb.

 

Britský bankovní trh však není jediným příkladem, kdy klienti bankám ukázali, že nejsou všemocné. Před nedávnem se v Rakousku klienti Raiffeisenbank vzbouřili proti tomu, aby banka zdražila výběry z bankomatů. Banka měla v úmyslu zvednout poplatek za výběr o 35 centů (cca. 10 Kč), avšak narazila na nečekaně velkou vlnu odporu. Její klienti ji zasypali množstvím protestů a banka tak od svého záměru nakonec ustoupila.

 

Ani Čechy zřejmě nemine vývoj bankovního trhu směrem k britskému modelu. Otázkou je, jak dlouho bude ještě trvat, než bude také pro banky platit pravidlo „náš zákazník náš pán“. Zatím je tomu spíše naopak. Někdy se zdá až neuvěřitelné, co si české banky ve vztahu ke svým klientům dovolí. Není pak divu, že se v takovémto prostředí začínají objevovat spekulace o existenci bankovního kartelu, jehož členové v tiché shodě zvedají poplatky za své služby do nepřijatelných výšin. Jejich klienti pak většinou nemají kam přejít, neboť ani „konkureční“ banky jim levnější služby nenabídnou.

 

Víte, jak co nejbezpečněji investovat? Poradíme vám v tomto článku.

 

Jaký je váš postoj k cenám bankovních produktů? Odpustíte bance zvedání cen poplatků, nebo jste kvůli tomu ochotni přejít ke konkurenci? Co si myslíte, že by mohlo současnou nadvládou bank nad námi otřást? Těšíme se na vaše názory. 

  

 

reklama
 

 

Autor:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz