Workshop: cesta k novým řešením a podnětům

Workshop (WS) je technika sloužící k získání nových podnětů, k výměně zkušeností, ale hlavně k vyřešení určitého pracovního tématu.

Jde o skupinovou práci, kterou by měl vést zkušený a nezávislý facilitátor (o něm více příště). Workshop má smysl realizovat tehdy, když se na řešení pracovního tématu mohou podílet členové týmu a manažer má kompetence dané téma nejen řešit, ale také následně na něm pracovat právě za pomoci výsledků WS.

Každý jednotlivec v týmu se na řešení dané problematiky podílí aktivně, má možnost sdělit svůj názor. Důležití jsou jeho noví a méně zkušení členové, kteří často mívají na dané téma jiný, neobvyklý názor. Během WS si jsou všichni členové skupiny rovni, včetně manažera.

Rizikem workshopu je, že výsledky a závěry nejsou dopředu přesně dané a mohou být leckdy překvapivé. Nečekaně se může vyvinout i atmosféra, proto je důležitý zkušený facilitátor, který by měl zvládnout i krizovou situaci. Jak takový WS vypadá v praxi?WS je technika kreativní a pracovně velmi náročná. Využívá metod, jako jsou brainstorming ("bouře mozků", které dávají nové a nové nápady), brainwriting (záznam nápadů), myšlenkové mapy, řízená diskuse, kresby, techniky bez komunikace. Pracuje se současně v několika malých skupinách (většinou má jedna skupina 3­5 členů). V první fázi se skupina zaměří na kreativní získávání nových podnětů, nápadů, podporuje tvůrčí a myšlenkový potenciál všech členů, rozvíjejí se nové, neobvyklé až bláznivé nápady a všechny jsou zapisovány.

Zde platí: "Každá myšlenka má svou hodnotu. K nápadům se nevydávají žádné soudy." K druhé fázi patří shromáždění myšlenek, jejich třídění, přiřazování, doplňování a výběr těch, které jsou pro nás nejdůležitější. Výsledky jsou zapisovány a z nich vyvozovány zcela jasné závěry WS. Je nutné jasně sdělit, jak se s nimi bude pracovat dál, tedy po skončení WS. Všichni členové skupiny do celého WS investují hodně energie, nápadů a svých myšlenek ­ proto je odpovědnost za výsledky velmi důležitá.