Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z aut se kradou už i brýle. Poradíme, jak parkovat, aby se vám zloději vyhnuli

  • 162
Nenahrávejte vykradačům a zlodějům aut. Auto nemá být výkladní skříň cenností ani drobností. Nezapomínejte na osvědčená doporučení, jak ochránit svůj vůz. Jinak zbytečně přijdete o tisíce korun.

Krádeže věcí z automobilů jsou v Česku na denním pořádku. Často jim nahrává neopatrnost. Příkladem je třeba paní Jaroslava z Prahy 6. Svůj vůz zaparkovala na sídlišti hned vedle kontejnerů s tříděným odpadem. Ve spěchu zapomněla na sedadle svůj mobil.

Když se k vozu vrátila, okénko u spolujezdce bylo vytlučené a mobil pryč. Nikdo v okolí si ničeho nevšiml. Zvuky tříštěného skla jsou slyšet od kontejnerů zcela běžně.

"I zapomenuté brýle mohou být pro nahodilé zloděje důvodem k rozbití okénka a vykradení vozu," přibližuje realitu Václav Bálek z České pojišťovny. "Nejčastěji se nyní z automobilů kradou navigace a za nimi autorádia," poznamenává Tomáš Hejda z ČSOB Pojišťovny. V kurzu jsou také disky kol z lehkých slitin, airbagy a xenonové světlomety.

Přemýšlejte o zaparkování svého auta

Denně zloději vykradou přes 125 automobilů a majitelům odcizí téměř 40 vozů. Za rok si tak lupiči podle policejních statistik přijdou na majetek v hodnotě přes tři miliardy korun.

Abyste se ztrátě vyhnuli, snažte se parkovat svůj vůz uvážlivě a zbytečně neriskujte. Pokud to jde, vyhýbejte se odstavení vozu v zákoutích, na méně frekventovaných ulicích, poblíž kontejnerů a na místech, kde se mohou zloději cítit jistěji.

"Vyplatí se neparkovat pravidelně na stejném místě a ve vozidle je dobré nechávat otevřenou schránku v palubní desce nebo vytaženou roletku zavazadlového prostoru, aby každý viděl, že ve vozidle není nic cenného," doporučuje Pavel Hašek, specialista na technické likvidace pojistných událostí DIRECT Pojišťovny.

"Častou chybou řidičů je i to, že se nepřesvědčí, zda vůz opravdu zamkli," upozorňuje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Jak se v Česku kradou věci z aut, samotná auta a jejich součástky
Rok Počet odcizených věcí Celková škoda Počet odcizených aut Celková škoda Počet součástek aut Celková škoda
2009 46 613 1,149 mld. Kč 13 954 2,043 mld. Kč 7 099 0,198 mld. Kč
2010* 10 139 0,327 mld. Kč 3 041 0,451 mld. Kč 1 741 0,043 mld. Kč
zdroj: Policejní prezidium ČR, * údaje za 1. čtvrtletí

Technický průkaz ve voze nenechávejte

Pokud máte ve vozidle instalované zabezpečovací zařízení, nezapomeňte ho při vystoupení z auta vždy aktivovat. "Řada řidičů často zapomíná při vystoupení z vozu použít i základní zabezpečení, jako je mechanické uzamčení řadicí páky nebo volantu," poznamenává Pavla Paseková z Allianz pojišťovny.

Jestliže parkujete auto v garáži bytového domu nebo jiných společných garážových stáních a s vozem jezdíte jen svátečně, měli byste alespoň jednou týdně zkontrolovat, zda stojí na svém místě a je v pořádku. Investujte rovněž do dobrých zámků garážových vrat, abyste zlodějům ztížili k autu přístup.

Ani v garážovaném vozidle nikdy nenechávejte technický průkaz či náhradní klíče od vozu. Zlodějům tím usnadňujete krádež i legalizaci odcizeného automobilu a pojišťovna pak může pojistnou částku snížit nebo ji dokonce odmítne vyplatit.

Klíčky od vozu mějte vždy pod kontrolou

Nastartované auto nenechávejte ani na chvíli bez dozoru. Při vystoupení z vozu vždy vytáhněte klíčky od zapalování a mějte je při sobě. Na tyto chyby doplatila již řada řidičů, nedávno třeba matka, které pachatel během minuty ujel s vozem, na jehož zadním sedadle bylo malé dítě a pes (předchozí článek čtěte zde).

Na školáckou nepozornost, kdy klíčky mohou zůstat ve voze, pamatujte ve všech možných situacích, jako je nakupování v hypermarketech, tankování pohonných hmot, vyzvednutí dítěte ze školky nebo z družiny i třeba při drobné autonehodě.

Dejte si pozor i na to, komu svěřujete klíčky od svého vozu. Pořídit si jejich kopii je dnes velmi snadné.

Kradou i vlastníci vozů a hrají si na smolaře

Většina vozů se u nás stále krade na objednávku. "Podle aktuálních poznatků policie se tři čtvrtiny odcizených vozidel rozeberou během několika hodin na jednotlivé díly, které se distribuují dále. Jen čtvrtinu odcizených automobilů se snaží pachatelé nyní legalizovat do běžného provozu, zpravidla v cizině. Většinou jde o drahá a luxusní auta," říká mluvčí České pojišťovny.

Nejvíce ohrožené vozy jsou podle pojišťoven stále značky Škoda a z nich Octavia II Combi a dále vozidla automobilky Volkswagen a značka Audi. Organizované gangy se zaměřují také na Mercedesy a BMW X5 a X6. "Téměř se nyní nekradou automobily asijských výrobců," doplňuje Tomáš Hejda z ČSOB Pojišťovny.

Pojišťovny zaznamenávají i případy, kdy se některým majitelům aut doslova lepí smůla na paty a nahlašují vykradení vozu nebo odcizení některých součástek i několikrát za sebou. "Do této kategorie patří i lidé, u kterých nelze mluvit o smůle, ale o vlastní výdělečné činnosti spojené s vykrádáním vlastního vozidla," říká Pavel Hašek z DIRECT Pojišťovny. Pojišťovny přitom hlásí, že se jim ve spolupráci s policií daří stále víc takových pojistných podvodů odhalovat a případy "smolařů" pak mají soudní dohru.

Zapamatujte si:

Každé dvě hodiny ukradnou pachatelé v Česku zhruba tři vozy. Každou hodinu odcizí zloději nejrůznější věci zhruba z pěti automobilů.
• Auto není výkladní skříň cenností ani drobností.
• Parkujte uvážlivě a přemýšlejte o možném riziku.
• Naučte se využívat zabezpečení svého vozu.
• Nenechávejte v autě technický průkaz ani klíče.
• Klíče od vozu mějte vždy pod kontrolou.
• Výběrem značky vozu volíte i riziko krádeže.
• Pojistné podvody mají stále častěji soudní dohru.