V bankomatu nechal muž středního věku kvůli roztržitosti 2 800 korun. Ilustrační snímek

V bankomatu nechal muž středního věku kvůli roztržitosti 2 800 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z bankomatu trčely tři tisíce. Sledovali jsme jejich návrat k majiteli

  • 292
Přicházím k bankomatu vybrat si hotovost. Automat na vydávání bankovek však výstražně pípá a snaží se na něco upozornit. Na rušné pražské ulici, kterou prochází značné množství lidí, vykukuje ze zdířky tučný balíček peněz. V další zdířce visí nevyzvednutá potvrzenka o výběru.

Stačí po penězích sáhnout. Za bankovky v hodnotě 2 800 korun se dá už pořídit docela slušný nákup. Mám v tom ale jasno. Pro toho, kdo v bankomatu hotovost nechal, to může být citelná ztráta. A jsou to jeho peníze.

Ostatně i občanský zákoník říká: "Kdo najde ztracenou věc, musí ji vrátit vlastníkovi. Když se nedá majitel zjistit, je potřeba zamířit na obecní úřad a tam ztracené peníze předat."

Dojít na úřad stojí spoustu času. Volím jednodušší cestu. Klienta, který z bankomatu vybíral peníze a odešel bez nich, může jednoznačně určit banka. Zjistí ho podle dokladu o výběru peněz a ověří ze záznamu kamery, která výběry monitoruje.

Vstupuji na pobočku banky. Je to příležitost získat informace, které banky běžně neposkytují. Můžeme tak zjistit, kdo peníze v bankomatu zapomněl a proč nedokázal své finance ohlídat.

Co říká § 135 občanského zákoníku

  • Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do šesti měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.
  • Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu.

"Na naší pobočce jde o první případ," říká Vendula Křížková, ředitelka klientského centra Raiffeisenbank v Praze u Anděla. Dostávám od ní potvrzení, že peníze převzala. Na pobočce nechávám telefonní číslo, aby klient, který odešel od bankomatu bez peněz, měl možnost zavolat.

Každý nálezce má totiž podle občanského zákoníku právo na nálezné, přesněji na částku v hodnotě deseti procent ceny nálezu. Bude zapomnětlivec ochotný vyplatit nálezné, nebo zavolá, aby alespoň poděkoval? Hned druhý den dostáváme od mluvčího banky Tomáše Kofroně zprávu: "Klient už má peníze zpět."

Muž středního věku se nedokázal soustředit

Peníze nechal v bankomatu muž středních let. Na pobočku přiběhl jen pár minut poté, kdy banka nalezené peníze převzala. Když zjistil, že o částku 2 800 korun nepřišel, evidentně se mu ulevilo.

Zapamatujte si

  • Většina moderních bankomatů bankovky zpět nevtáhne.
  • Výjimkou jsou bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny, do kterých se zapomenutá hotovost vrátí zpět po uplynutí jedné minuty.
    Zdroj: jednotlivé banky

A proč nechal bankovky viset v bankomatu a odešel bez nich? "Během výběru jsem telefonoval z mobilu," zdůvodnil svou roztržitost.

Kvůli telefonování udělal muž i další chybu. Nenechal si bankomatem vytisknout stvrzenku, že transakci provedl. Doklad nalezený spolu s penězi patřil totiž jinému klientovi. V bance proto musel předložit občanský průkaz a čekat na to, až se výběr z jeho účtu prověří.

Případy zapomenutých peněz v bankomatu se podle informací bank občas stávají. Letos je zaznamenala například Komerční banka, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Volksbank CZ, Fio banka nebo GE Money bank. "V jednom případě se jednalo dokonce o velmi vysokou částku," říká mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Banky potvrzují, že za lidskou roztržitostí a nesoustředěností bývá nejčastěji telefonování z mobilu během výběru. Řada nešťastníků, která peníze v bankomatu nechá, má přitom neuvěřitelné štěstí, že kolemjdoucí nestrčí bankovky do kapsy, ale dokážou je vrátit.

A nakolik jsou lidé ochotni vyplatit nálezci odměnu či alespoň poděkovat? Pro někoho je to samozřejmost, jiní nad tím mávnou rukou. "Proč se obtěžovat, když už peníze mám," říkají si někteří a nejspíš tak uvažoval i muž středního věku v našem případu.

Vrátili byste nalezené peníze?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 20. září 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 7781
Ne
Ne 2895