Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z benefitů lidé nejčastěji přišli o třináctý plat

  • 1
Jen 15 procentům zaměstnanců zůstaly zachovány pracovní bonusy, ostatní se museli během posledního roku s některou ze zaměstnaneckých výhod rozloučit. Nečastěji zaměstnanci přišli o třináctý plat.

Celkem 85 procent zaměstnanců přišlo v posledních 12 měsících o některý z benefitů, které jim poskytoval zaměstnavatel. Naopak všechny zaměstnanecké výhody zůstaly zachovány jen 15 procentům lidí. Nejčastěji firmy krátily třinácté platy a pravidelné bonusy, nejméně příspěvky na stravování.

Ukázal to průzkum pracovního portálu OnlinePráce, kterého se zúčastnilo 1 068 návštěvníků serveru. Navíc při porovnání s výsledky dřívější ankety, zjišťující, jaké benefity by lidé oželeli výměnou za zachování svého pracovního místa, se ukazuje, že firmy ubíraly hlavně takové výhody, s nimiž se lidé loučí nejsnáze.

Firemním autem už jen na služební cesty

K dalším nejčastěji rušeným benefitům patří využívání služebního auta pro soukromé účely, týden dovolené navíc a firemní jazykové kurzy. "Ekonomická recese přinutila firmy šetřit. Zatímco před ní byly benefity chápány jako automatická součást platu, v krizi firmy začaly většinu výhod vázat na aktuální výkonnost konkrétního zaměstnance i společnosti a na její úspěšnost," vysvětluje Lea Kozáková, manažerka pracovního portálu OnlinePráce.

A dodává: "Benefity jsou nástrojem pro posílení jména společnosti jako zaměstnavatele. Cílem je získat a následně si udržet kvalifikované pracovníky. V době krize, kdy je trh s volnými pracovními pozicemi omezen, již však nejsou zaměstnavatelé nuceni k prezentaci široké škály zaměstnaneckých benefitů. Pro zaměstnance je nyní prioritou udržet si pracovní místo a bonusy se stávají druhotným požadavkem."

Jiná však může být situace u vysoce kvalifikovaných pracovníků, po nichž je na trhu stále velká poptávka. Společnosti nechtějí odebráním velké části benefitů riskovat odchod těchto klíčových zaměstnanců ke konkurenci.

"Zajímavé je rovněž srovnání této ankety s výsledky únorového průzkumu, v němž se zjišťovalo, jaké bonusy by byli zaměstnanci ochotni obětovat výměnou za udržení práce," doplňuje Lea Kozáková. Nejméně respondentů by bylo ochotno se vzdát firemních jazykových kurzů, příspěvku na stravování nebo stravenek a týdne dovolené navíc.

"To přímo koresponduje s výsledky poslední ankety, z níž vyplývá, že právě o tyto tři druhy benefitů reálně přišlo nejméně respondentů,“ říká Lea Kozáková. "Lze tedy usuzovat, že zaměstnavatelé si dobře uvědomují, které bonusy jsou zaměstnanci považovány za běžný standard, a tudíž by se jen těžko smiřovali s jejich ztrátou."

Naopak jedním z nejčastěji odebíraných benefitů je využití služebního auta i pro soukromé účely, což je bonus, s jehož zrušením by se podle únorového průzkumu i sami zaměstnanci dokázali smířit.

Graf