Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z dovolené se vraťte dříve

aktualizováno 
Jak se vrátit do zaměstnání po dovolené tak, abyste nesmazali efekt dnů, kdy jste odpočívali? Půdu pro klidný návrat si připravte už před dovolenou. Odjíždějte od dokončené práce s čistým svědomím a nejméně na čtrnáct dní. Po návratu je navíc dobré dodržet několik zásad.
Stanovte si pořadí úkolů, které je potřeba udělat nejdřív, a ty, které počkají třeba i týden.

Stanovte si pořadí úkolů, které je potřeba udělat nejdřív, a ty, které počkají třeba i týden. | foto: Profimedia.cz

Bylo by chybou vracet se z dovolené den před tím, než budete muset jít znovu do práce. Nechte si den volna. Získáte čas potřebný pro aklimatizaci i pro vybalení.

Pamatujte, že není nutné minutu po příjezdu začít najednou vyndavat věci z kufrů, prát, utírat nahromaděný prach a mýt si hlavu. Zároveň je dobré vše zařídit tak, abyste se v bytě necítili jako na smetišti. I nepořádek dokáže pořádně znervóznit a nervozita se snadno přenese i do prvního dne v zaměstnání.

Stanovte si pořadí úkolů, které je potřeba udělat nejdřív, a ty, které počkají třeba i týden. Zbavte se pocitu, že musíte vše stihnout najednou. Právě jeden den volna mezi příjezdem z dovolené a nástupem do práce vám dá dostatek času začít uvádět věci "do původního stavu".

Jestliže se vracíte z jiného časového pásma, je dokonce vhodné ponechat si na aklimatizaci dva volné dny. Ten první patrně prospíte, druhý budete vybalovat a připravovat se do zaměstnání. Spánek je vůbec hodně důležitý. Pokud budete po příjezdu do dvou hodin v noci prát, žehlit, kontrolovat e-maily nebo mýt automobil, přijdete první den do práce nevyspalí a unavení. Bude to vypadat, jako byste na žádné dovolené ani nebyli.

Dostaňte se do obrazu
Návrat do zaměstnání je vždy náraz, mimo jiné i proto, že po dobu vaší nepřítomnosti se práce ani události nezastavily. Ještě předtím, než půjdete do práce, si proto přečtěte například noviny, podívejte se na zprávy v televizi nebo na internetu. Získejte přehled o aktuálním dění, který se dovolenou přetrhl.

Do zaměstnání jděte zhruba o hodinu dříve, abyste měli čas přečíst elektronickou poštu i "papírové" dopisy, které se vám nahromadily. "E-maily začněte vyřizovat odzadu, tedy ne od nejstaršího, ale od toho, který přišel jako poslední," radí psycholog Tomáš Vašák. Věci se totiž vyvíjejí a poslední e-mail může změnit obsah toho prvního… "První den si nejdřív udělejte přehled o tom, co vás čeká, zorientujte se a stanovte si priority," uvádí psycholog.

Nezapomeňte si zrušit automatickou e-mailovou odpověď, že jste na dovolené. Zároveň Tomáš Vašák upozorňuje, že je dobré do této odpovědi napsat datum následující po dni, kdy přijdete po dovolené poprvé do práce. Dá vám to čas vše si v klidu přečíst a nenechat se bombardovat novými e-maily a telefonáty. Promluvte si s kolegy o tom, co je nového, zjistěte, zda na váš první den v práci není například naplánována důležitá porada, abyste se byli schopni připravit. "Buďte aktivní a nevymlouvejte se, že o něčem nevíte, protože jste byli na dovolené. Dostaňte se co nejrychleji,do obrazu‘," říká Tomáš Vašák.

Nevzdychejte
Vyvarujte se klábosení a vyprávění během celé pracovní doby. Rozladíte tím nejen svého šéfa, ale i všechny ty, kteří zrovna nemají čas a potřebují v klidu pracovat. "Vaše vyprávění by nikdy nemělo ostatní rušit," říká Tomáš Vašák. Domluvte se, že si s kolegy sednete například o polední přestávce nebo po konci pracovní doby a popovídáte si, pokud o to budou stát.

Odpusťte si první den v práci náladu: "Ach, jo, zase tu musím být, jsem z toho tak strašně otrávený." Chytit pracovní rytmus sice není úplně jednoduché, možná vám to potrvá několik hodin, nebo třeba i několik dní, kyselý obličej vám k tomu ale rozhodně nepomůže. Je sice přirozené po hezky strávených dnech volna "netěšit se", ale neměl by to na vás nikdo poznat.

I z prvního dne práce se můžete těšit. Jak to zařídit? Musíte si ho co nejvíc zpříjemnit. "Řekněte si, jsem teď plný síly a můžu se pustit do nových úkolů, rozjet nové náročné věci," doporučuje Tomáš Vašák.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz