Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z fondů stále mizí peníze

aktualizováno 
V loňském roce vzrostl majetek v domácích podílových fondech o 5 %. To je však žalostně málo oproti roku 2002, kdy nárůst činil více jak 55 %. Jakým fondům věnovali investoři přízeň v uplynulém roce, a kterým fondům se nejvíce dařilo? Kterým směrem se ubírá sektor kolektivního investování? Co nového, kromě nových zajištěných fondů, přinesl uplynulý týden?

Roční, čtvrtletní a měsíční statistiky Unie investičních společností (UNIS) přinášejí pohled na nepříliš úspěšný rok pro domácí fondový průmysl. UNIS poskytuje data za 60 otevřených podílových fondů 12-ti řádných členů, což představuje takřka 99% podíl na majetku v domácích podílových fondech.

Ke konci roku 2003 bylo v domácích fondech celkem 105,2 mld. Kč, o 5,28 % více než na konci roku 2002. Po velmi úspěšném roce 2002 (nárůst o 55,64 %) musí být tento výsledek pro investiční společnosti jistě zklamáním. Nízký nárůst je především výsledkem změny daňových předpisů (více např. ZDE), které zapříčinily pokles majetku ve fondech v posledních dvou čtvrtletích (o 7,5 % a 0,7 %). V září loňského roku totiž z fondů peněžního trhu odteklo více jak 9 mld. Kč. Celý rok pak dále pokračovaly odprodeje ze smíšených fondů, což bylo zapříčiněno především jejich otevíráním a umožněním odkupu podílových listů bez dalších dodatečných přirážek.

Čisté prodeje v OPF (mil. Kč)

Typ fondu/rok 2001 2002 2003
akciové  -311 -149 1 188
dluhopisové 2 624 6 832 6 477
peněžního trhu 2 547 22 001 2 285
smíšené -16 723 -9 333 -7 430
fondy fondů -56 -78 109
celkem -11 919 19 272 2 629
Zdroj: UNIS ČR

Celkový součet nových peněz, které investoři do fondů vložili, pak dosáhl pouze 2,6 mld. Kč, oproti 19 mld. Kč v roce 2002. Zajímavý je i pohled na jednotlivé typy fondů. Největší obrat nastal u akciových fondů, do kterých poprvé od roku 2000 více peněz přibylo než z nich odteklo (prodeje ve výši 1,8 mld. Kč oproti odkupům za 0,65 mld. Kč). Změna však nastala i u dluhopisových fondů, přestože celkový součet čistých prodejů žádnou velkou změnu neindikuje – oproti roku 2002 došlo pouze k mírnému poklesu. Pokud se však podíváme na strukturu po jednotlivých čtvrtletích, bude jasně patrný odklon investorů od dluhopisových fondů zapříčiněný jejich nízkou výkonností v druhé polovině roku.

Čisté prodeje dluhopisových fondů v mil. Kč
1.Q/2003 2.Q/2003 3.Q/2003 4.Q/2003
4 289 3 367 1 041 -2 220
Zdroj: UNIS ČR

I poslední měsíc roku 2003 svědčí o vlně zájmu o akciové fondy. Ty totiž jako jediné zaznamenaly kladné celkové čisté prodeje ve výši 508 mil. Kč (fondy peněžního trhu: -42 mil. Kč, dluhopisové: -912 mil. Kč, smíšené: -662 mil. Kč a fondy fondů: -3 mil. Kč).


Zdroj: UNIS ČR

Nové zajištěné fondy HSBC

S pravidelnou nabídkou nových zajištěných fondů přichází HSBC, která od pondělí 26. ledna začíná upisovat fondy Zajištěný bolusový fond (US Bonus Fund) a Zajištěný světový fond (World Growth Fund). První jmenovaný má klasickou konstrukci, kdy je celkový výnos odvozen od výkonnosti akciového indexu S&P 500. Investiční období v délce čtyř a půl roku je rozděleno na čtyři roční a jedno půlroční období. Za každé období je připsán investorovi bonus, který je posléze snížen o největší meziměsíční pokles (resp. navýšen o nejnižší růst) akciového indexu. Investovat je možné v USD či GBP a příslušné bonusy jsou ve výši 8 % u investice v USD a 10,75 % při investici v GBP (poslední bonus za půl roku je poloviční). Výnosy v jednotlivých obdobích se uzamykají (pokud např. bude nejnižší meziměsíční pokles činit 15 %, u investice v USD bude za rok připsáno 0 % oproti -7 % (= 8 % - 15 %) a celkový výnos není nijak omezen.

Konstrukce druhého fondu je odlišná (mohli jsme se s ní však setkat už i u minulé nabídky). Výnos je odvozen od indexů FTSE 100, S&P 500, Nikkei 225 a DJ EuroStoxx 50 následujícím způsobem. Opět čtyř a půlleté investiční období je rozděleno na měsíce, v nichž je započítán celkový výsledek (součet) vývoje indexů. Měsíční nárůst je však limitován 4,45 % u investice v eurech a dolarech a 6 % při investování v britských librách. Poklesy jsou odečteny v plné výši, nicméně jako pojistka zde slouží uzamykání výnosů, které je však odlišné od výše zmíněného případu. Pokud dosáhne součet měsíčních výsledků v nějakém okamžiku jednu z hranic 20, 40, 60, 80 nebo 100 %, dojde k uzamčení výnosu. I nadále se odečítají či přičítají měsíční výsledky indexů, nicméně pokud výnos za celé investiční období bude nižší než jednou dosažená a uzamčená hranice, bude investorům vyplacen právě uzamčený výnos.

První fond garantuje návratnost minimálně vložených peněz navýšených o 8 % při investování v USD a 10,75 % při investici v GBP, druhý fond garantuje pouze návratnost vložených peněz, je zde však vyšší vnitřní potenciál k růstu. Oba fondy jsou bez vstupního polatku při dodržení investičního období, upisovací období trvá až do 9. března.

Obchodování podle UNISu

I v uplynulém týdnu byl patrný návrat investorů k fondům peněžního trhu, do kterých opět přiteklo nejvíce nových peněz (ISČS Sporoinvest +304 mil. Kč, IKS Peněžní trh +54 mil. Kč). Stále naopak ztrácejí dluhopisové fondy, které vykazovaly většinou záporné čisté prodeje.

Ve výkonnostech opět dominovaly akciové fondy, z nichž nejúspěšnější ČPI Fond farmacie a biotechnologie si připsal 2,68 %. Dařilo se však i fondům dluhopisovým, které skončily většinou v černých číslech (kromě ČPI Korporátních dluhopisů s mírným poklesem 0,01 %).

Souhrnnou tabulku kurzů domácích fondů naleznete ZDE

Srovnání fondů podle různých kritérií ZDE

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz