Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z fondů stále mizí peníze

aktualizováno 
V loňském roce vzrostl majetek v domácích podílových fondech o 5 %. To je však žalostně málo oproti roku 2002, kdy nárůst činil více jak 55 %. Jakým fondům věnovali investoři přízeň v uplynulém roce, a kterým fondům se nejvíce dařilo? Kterým směrem se ubírá sektor kolektivního investování? Co nového, kromě nových zajištěných fondů, přinesl uplynulý týden?

Roční, čtvrtletní a měsíční statistiky Unie investičních společností (UNIS) přinášejí pohled na nepříliš úspěšný rok pro domácí fondový průmysl. UNIS poskytuje data za 60 otevřených podílových fondů 12-ti řádných členů, což představuje takřka 99% podíl na majetku v domácích podílových fondech.

Ke konci roku 2003 bylo v domácích fondech celkem 105,2 mld. Kč, o 5,28 % více než na konci roku 2002. Po velmi úspěšném roce 2002 (nárůst o 55,64 %) musí být tento výsledek pro investiční společnosti jistě zklamáním. Nízký nárůst je především výsledkem změny daňových předpisů (více např. ZDE), které zapříčinily pokles majetku ve fondech v posledních dvou čtvrtletích (o 7,5 % a 0,7 %). V září loňského roku totiž z fondů peněžního trhu odteklo více jak 9 mld. Kč. Celý rok pak dále pokračovaly odprodeje ze smíšených fondů, což bylo zapříčiněno především jejich otevíráním a umožněním odkupu podílových listů bez dalších dodatečných přirážek.

Čisté prodeje v OPF (mil. Kč)

Typ fondu/rok 2001 2002 2003
akciové  -311 -149 1 188
dluhopisové 2 624 6 832 6 477
peněžního trhu 2 547 22 001 2 285
smíšené -16 723 -9 333 -7 430
fondy fondů -56 -78 109
celkem -11 919 19 272 2 629
Zdroj: UNIS ČR

Celkový součet nových peněz, které investoři do fondů vložili, pak dosáhl pouze 2,6 mld. Kč, oproti 19 mld. Kč v roce 2002. Zajímavý je i pohled na jednotlivé typy fondů. Největší obrat nastal u akciových fondů, do kterých poprvé od roku 2000 více peněz přibylo než z nich odteklo (prodeje ve výši 1,8 mld. Kč oproti odkupům za 0,65 mld. Kč). Změna však nastala i u dluhopisových fondů, přestože celkový součet čistých prodejů žádnou velkou změnu neindikuje – oproti roku 2002 došlo pouze k mírnému poklesu. Pokud se však podíváme na strukturu po jednotlivých čtvrtletích, bude jasně patrný odklon investorů od dluhopisových fondů zapříčiněný jejich nízkou výkonností v druhé polovině roku.

Čisté prodeje dluhopisových fondů v mil. Kč
1.Q/2003 2.Q/2003 3.Q/2003 4.Q/2003
4 289 3 367 1 041 -2 220
Zdroj: UNIS ČR

I poslední měsíc roku 2003 svědčí o vlně zájmu o akciové fondy. Ty totiž jako jediné zaznamenaly kladné celkové čisté prodeje ve výši 508 mil. Kč (fondy peněžního trhu: -42 mil. Kč, dluhopisové: -912 mil. Kč, smíšené: -662 mil. Kč a fondy fondů: -3 mil. Kč).


Zdroj: UNIS ČR

Nové zajištěné fondy HSBC

S pravidelnou nabídkou nových zajištěných fondů přichází HSBC, která od pondělí 26. ledna začíná upisovat fondy Zajištěný bolusový fond (US Bonus Fund) a Zajištěný světový fond (World Growth Fund). První jmenovaný má klasickou konstrukci, kdy je celkový výnos odvozen od výkonnosti akciového indexu S&P 500. Investiční období v délce čtyř a půl roku je rozděleno na čtyři roční a jedno půlroční období. Za každé období je připsán investorovi bonus, který je posléze snížen o největší meziměsíční pokles (resp. navýšen o nejnižší růst) akciového indexu. Investovat je možné v USD či GBP a příslušné bonusy jsou ve výši 8 % u investice v USD a 10,75 % při investici v GBP (poslední bonus za půl roku je poloviční). Výnosy v jednotlivých obdobích se uzamykají (pokud např. bude nejnižší meziměsíční pokles činit 15 %, u investice v USD bude za rok připsáno 0 % oproti -7 % (= 8 % - 15 %) a celkový výnos není nijak omezen.

Konstrukce druhého fondu je odlišná (mohli jsme se s ní však setkat už i u minulé nabídky). Výnos je odvozen od indexů FTSE 100, S&P 500, Nikkei 225 a DJ EuroStoxx 50 následujícím způsobem. Opět čtyř a půlleté investiční období je rozděleno na měsíce, v nichž je započítán celkový výsledek (součet) vývoje indexů. Měsíční nárůst je však limitován 4,45 % u investice v eurech a dolarech a 6 % při investování v britských librách. Poklesy jsou odečteny v plné výši, nicméně jako pojistka zde slouží uzamykání výnosů, které je však odlišné od výše zmíněného případu. Pokud dosáhne součet měsíčních výsledků v nějakém okamžiku jednu z hranic 20, 40, 60, 80 nebo 100 %, dojde k uzamčení výnosu. I nadále se odečítají či přičítají měsíční výsledky indexů, nicméně pokud výnos za celé investiční období bude nižší než jednou dosažená a uzamčená hranice, bude investorům vyplacen právě uzamčený výnos.

První fond garantuje návratnost minimálně vložených peněz navýšených o 8 % při investování v USD a 10,75 % při investici v GBP, druhý fond garantuje pouze návratnost vložených peněz, je zde však vyšší vnitřní potenciál k růstu. Oba fondy jsou bez vstupního polatku při dodržení investičního období, upisovací období trvá až do 9. března.

Obchodování podle UNISu

I v uplynulém týdnu byl patrný návrat investorů k fondům peněžního trhu, do kterých opět přiteklo nejvíce nových peněz (ISČS Sporoinvest +304 mil. Kč, IKS Peněžní trh +54 mil. Kč). Stále naopak ztrácejí dluhopisové fondy, které vykazovaly většinou záporné čisté prodeje.

Ve výkonnostech opět dominovaly akciové fondy, z nichž nejúspěšnější ČPI Fond farmacie a biotechnologie si připsal 2,68 %. Dařilo se však i fondům dluhopisovým, které skončily většinou v černých číslech (kromě ČPI Korporátních dluhopisů s mírným poklesem 0,01 %).

Souhrnnou tabulku kurzů domácích fondů naleznete ZDE

Srovnání fondů podle různých kritérií ZDE

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Najdete na iDNES.cz