Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z milionu postižených lidí pracuje jen šestnáct procent

aktualizováno 
Z milionu postižených pracuje necelých 16 procent. Přitom jde vesměs o loajální, pečlivé zaměstnance, kteří si práce váží. Handicapovaní lidé mohou být dobrými pracovníky, pokud dostanou klidnější pozici, kratší úvazek a případně upravené pracovní místo.

Mnoho handicapovaných osob zůstává doma a pasivně se smiřuje s životem na sociálních dávkách. | foto: Profimedia.cz

Důvodem, proč jich pracuje tak málo, je strach zaměstnavatelů, že budou mít s takovým pracovníkem více práce. Problémem jsou také obavy handicapovaných, že je nikdo nebude chtít a že přijdou o sociální dávky.

"Stále se setkáváme s tím, že zdravotně postižení nevědí, že mohou pracovat. Domnívají se, že budou potrestáni odebráním invalidního důchodu, což je nesmysl," vysvětluje ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Jana Potměšilová. Nyní podle ní práci hledá jen pět procent postižených.

"Dnes je otázka zaměstnávání problematická i pro řadu zdravých lidí. Pro postižené to platí dvojnásobně. Zůstat doma a spoléhat se na sociální dávky je cesta do pekel. Je nutné jít zaměstnání vstříc, hledat a nebát se," říká na webu Burza práce Konta bariéry vozíčkář Radek Musílek, který po několika měsících našel uplatnění jako učitel a mluvčí Jedličkova ústavu.

Pracovních nabídek přibývá

Mezi zaměstnavateli se situace podle odborníků rok od roku zlepšuje a míst pro postižené pomalu přibývá. "Každý měsíc nás osloví pět až deset nových zaměstnavatelů. Někteří u nás vystaví nabídku jednou za čas, někteří hledají pravidelně. Co se týká nabídek samotných, průměrně jich zveřejňujeme 10 až 15 měsíčně. Jsou různorodé, což je dobře, nejde jen o nabídky telefonních operátorů," říká Eva Hajdušková z Konta bariéry.

Její organizace, stejně jako mnoho občanských sdružení působících v České republice se pokouší oslovit podniky ve všech regionech a přesvědčit je o tom, že mohou nabídnout v podstatě jakoukoli pozici, pokud jim to dovolí prostředí.

Může se hodit

Máte handicap a rádi byste pracovali?

Využijte naši nabídku pracovních míst s označením, která jsou vhodná pro osoby s postižením. Nabídky práce získáte na www.jobdnes.cz

Hledáte práci a nevíte jak je to s invalidním důchodem a zaměstnáním? Máte na trhu práce nějaké výhody? Pokud potřebujete poradit, využijte služeb naší poradny, kterou najdete ZDE.

Nabídli jsme zkrácený úvazek a práci v provozu

"Zaměstnáváme 46 lidí se zdravotním znevýhodněním, kteří u nás pracují na základě pracovní smlouvy, pět lidí má dohodu o pracovní činnosti. Většina z nich pracuje na pozici zaměstnance provozu restaurace nebo hostesky, jedna slečna je vedoucím úseku," říká tisková mluvčí McDonald´s Drahomíra Jiráková, podle níž mají tito zaměstnanci zkrácený hodinový úvazek a pracují spíše ve středně velkých a větších restauracích, kde je provoz a návštěvnost zákazníků rovnoměrněji rozložena.

"V kuchyni většinou připravují saláty, zajišťují úklid, separují odpad. Jeden ze zaměstnanců na vozíku výborně zastává úlohu na drive okně, kdy si zákazník objednává z automobilu," dodává Jiráková, podle níž si handicapovaní práce hodně váží, jsou svědomití a patří mezi ty nejloajálnější, i když jsou pomalejší.

Stejně jako McDonald řeší otázku zaměstnanosti postižených i mnoho dalších velkých firem. Početná je ovšem i skupina podniků, které se k zaměstnávání postižených stavějí zády. Pokud mají více než 25 pracovníků, jsou povinni zaměstnat čtyři procenta osob se zdravotním postižením.

"Když tak neučiní, musí odebrat výrobky nebo služby od zaměstnavatelů, kteří takové osoby zaměstnávají, například od chráněných dílen, a to v hodnotě sedminásobku průměrné mzdy za každého postiženého. Celkem musí utratit 163 268 korun ročně. Nebo přímo do státního rozpočtu zaplatí částku 58 310 korun za jednu postiženou osobu," říká mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

Potvrdila, že ministerstvo plánuje v zaměstnávání handicapovaných změny. Ačkoliv zatím nechce prozradit jaké, s tím, že jde o pracovní verzi, na veřejnosti se mluví o změně podpory pro osoby se zdravotním znevýhodněním a o pečlivějších kontrolách pracovních podmínek.

Pracovní servery pro zdravotně postižené

V současnosti působí v České republice zhruba 1 700 firem, které jsou chráněnými dílnami nebo mají více než 50procentní podíl handicapovaných zaměstnanců. Na jejich platy získávají příspěvek od úřadů práce ve výši až osm tisíc korun měsíčně.

Žádat mohou také o příspěvek na zřizování nových pracovních míst, tedy na nákup vybavení a zařízení. Maximální výše příspěvku je osminásobek až čtrnáctinásobek průměrné mzdy - ta je nyní 23 324 korun.

Sociální dávky někteří zdárně zneužívají - domluví se například s postiženým, "naoko" ho zaměstnají a státní příspěvek si rozdělí. I tomu by měly plánované změny zamezit. Zvýhodněni budou ti zaměstnavatelé zdravotně postižených, kteří svůj podnikatelský záměr nestaví na příspěvcích, ale na podnikatelské činnosti. "Konkrétní návrh předložíme na jaře," tvrdí Plívová.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Kurzy.cz Hlavní americké akciové indexy klesaly dnes třetí den v řadě a dostaly se tak až na úroveň 200 denního klouzavého průmě...

Najdete na iDNES.cz