Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z paluby do úspěšného byznysu

aktualizováno 
Je složitější bojovat za kormidlem s bouří, nebo vybojovat pro firmu nová odbytiště? Obě zkušenosti má Pavel Markovský, bývalý kapitán a úspěšný obchodník.

Dvacet let brázdil Pavel Markovský jako kapitán lodi oceány. Pak sestoupil z kapitánského můstku, oblékl si oblek a kravatu a stal obchodníkem v textilní společnosti Lanex v Bolaticích na Opavsku. Netrvalo dlouho a zařadil se mezi nejlepší ve firmě. Pomohlo mu k tomu i zboží, které dostal zpočátku na starost - lodní lana.

„Měl jsem možnost si vyzkoušet, jak se lodní lana chovají v praxi, jak se používají. Navíc mám díky rokům stráveným na mořích a oceánech spoustu zkušeností a kontaktů, což je pro obchodníka výhoda,“ říká Pavel Markovský, kterému se podařilo získat spoustu nových odbytišť. Patří k nim třeba Chile, Singapur, Katar a Kostarika.

Neptuna vystřídaly zkušenosti
Proč vyměnil pro mnoho kluků vysněné povolání za profesi obchodníka? „Už se mi nechtělo tak často opouštět rodinu,“ odpovídá. „Dříve jsme si mohli na cesty brát rodinné příslušníky. Dnes je situace jiná. Námořníci jsou extrémně vytížení, na břeh se dostanou tak jednou za půl roku, už jim ani není tolik co závidět.“

Na moři mu kromě bouřek hrozilo i nebezpečí od novodobých pirátů, kteří, jak tvrdí, jsou mnohem zákeřnější, než jak je známe z dětských knížek. Naštěstí při něm prý stál vládce moří a oceánů Neptun - všechny nástrahy ustál bez větších problémů. Kdo při něm stojí dnes? „Oporou jsou mi předchozí bohaté životní zkušenosti,“ podotýká pětačtyřicetiletý muž.

Malá chyba je velký průšvih
Na práci kapitána měl rád to, že může rozhodovat o chodu lodi i o posádce. „Když vše fungovalo, jak má, a posádka byla v pohodě, dalo se předejít různým nehodám. Každý velký průšvih vzniká od malého opomenutí. V týmové práci hraje každý lidský faktor obrovskou roli,“ vysvětluje Markovský. S tím by určitě souhlasili i ředitelé a manažeři firem. Vždyť nejednou se firmy, kde to skřípe, přirovnávají právě k potápějící se lodi. „Na lodi se postup práce od obchodu příliš nelišil. Musel jsem pohlídat kvalitu nákladu, starat se o něj při převozu, včas jej dovézt do přístavu a přitom vést posádku, nezanedbat údržbu.

V obou případech však do celého procesu vstupují okolnosti, které se nedají ovlivnit,“ konstatuje Pavel Markovský. Kapitán zápolí třeba s rozmary počasí, musí je umět odhadnout, aby neohrozil náklad či životy lidí. Obchodník se podobně potýká třeba s kurzy měny. Na jeho odhadu a správném posouzení nového klienta stojí i to, zda firmě následně za dodané zboží zaplatí.

Změny povolání nelituji
Bývalý kapitán je ve své současné profesi spokojený. Je rád, že nadále komunikuje s lidmi po celém světě. Stejně rád však zavzpomíná i na dny, kdy se kolem něj rozprostíralo jen širé moře. „Jednou jsem se v rámci cvičného poplachu dostal na pustý ostrov. Najednou jsem byl jako Robinson. Civilizace člověka pohltí, jen tam někde na pustém ostrově se dostaví pocit naprostého souznění s přírodou. Jsem rád, že jsem měl šanci to v dnešní hektické době zažít,“ dodává Pavel Markovský.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
Operátor výroby

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz