Z úroků na běžném účtu nelze zbohatnout

Velká část úspor českých rodin stále leží na běžných účtech, vkladních knížkách a termínovaných vkladech. Podle údajů Unie investičních společností je to 65 procent, zatímco například v podílových fondech je pouze sedm procent celkového majetku. Je zřejmé, že pouze málo lidí tuší, jakou dělá chybu.

 

Peníze, které spí na účtech v bankách, přinášejí minimální zhodnocení. Často však rodiny nechávají všechny své peníze na běžném účtu, který rozhodně není určen pro vysoké výnosy. Kvůli poklesu úroků se už tak nízké úrokové sazby dostaly na absolutní minimum.

 

Odborníci doporučují, aby na běžném účtu měla rodina jistou finanční rezervu pro nenadálá vydání; obvykle trojnásobek až pětinásobek měsíčních výdajů. Běžný účet skutečně úspory závratně nezhodnotí. V tuzemských bankách se totiž úročení pohybuje maximálně na úrovni půl procenta. V HVB Bank nejsou osobní účty dokonce vůbec úročeny. Zhodnocení jedné desetiny procenta připisují klientům 

Chcete informace o běžných účtech? Navštivte naši speciální sekci.

například GE Capital Bank, Raiffeisenbank či Živnostenská banka. Největší finanční ústavy - Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka - připisují výnosy od 0,25 do 0,50 procenta.

 

Některé banky nabízejí takzvané pásmové úročení. Podle výše zůstatku na kontě se zvyšují také přiznané úroky. Například u ČSOB Aktivního konta je zůstatek do 25 000 korun úročen 0,40 procenta, ale částky nad 100 000 korun již 1,15 procenta.

 

Vybírat si běžný účet jen podle výše úroků by byl nesmysl. Nehledě na to, že i úroky z běžných účtů se daní patnáctiprocentní srážkovou daní, takže „výnos“ je nakonec ještě menší.