Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za kolo na balkoně si v pojistce musíte připlatit

aktualizováno 
Zloději odnesli věc, kterou jste měli půjčenou? S plněním od pojišťovny bude nejspíš problém.
Pojišťovna vám nemusí uhradit škodu za ty věci, které vám slouží k výdělku.

Pojišťovna vám nemusí uhradit škodu za ty věci, které vám slouží k výdělku. | foto: Profimedia.cz

Podmínky pojistné smlouvy čtěte obzvlášť pozorně, pokud některé věci nemáte přímo v bytě. Stejně tak můžete být nepříjemně překvapeni, když vám někdo ukradne půjčený televizor či drahý šicí stroj, který slouží k podnikání. Pojišťovna může odmítnout škodu zaplatit.

Vybrali jsme pět situací, při kterých by mohly nastat problémy.

Kola, sáňky, kočárek na balkoně, ve sklepě, v komoře
Pojišťovny se na věci uložené "mimo“ byt dívají různě. Bez problémů máte kolo na balkoně či ve sklepě mimo byt pojištěné u Axy, Allianz, ČPP, ČP, ČSOB Pojišťovny, Slavie a Wüstenrot. V podmínkách pojišťovny Uniqa je napsáno: ano, je-li prostor pod vlastním uzamčením. Pokud mají od balkonu klíče i sousedé, nedostanete od pojišťovny nic.

U Generali a Kooperativy neuspějete s předměty na otevřeném balkoně, zato pokud bude kočárek v zamčeném sklepě nebo v komoře, pojištěn bude. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí jen formu připojištění do výše 100 tisíc korun.

Vandalismus, při kterém vám nic neukradnou
Občas se stane, že zloději zařízení bytu rozbijí bez toho, že by něco odnesli. V základní pojistce vám škodu uhradí Axa, Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a Kooperativa. U Generali a pojišťovny Uniqa jen v souvislosti s vloupáním, u Allianz pouze v dražší variantě Exkluziv. Wüstenrot vám škodu zaplatí jen v případě, že policie najde viníka. U ostatních pojišťoven lze sjednat v rámci připojištění.

Půjčené věci v domácnosti
Pokud máte uzavřeno jen základní pojištění domácnosti, pamatujte si, že se nevztahuje na věci, které nejsou vaše. Například za počítač půjčený od souseda nic nedostanete. Výjimkou je pojišťovna Slavia, kde se pojištění vztahuje i na cizí věci movité, které pojištěný po právu užívá. U pojišťovny Uniqa uspějete v případě, že jste si připlatili a půjčené věci připojistili.

U Allianz si můžete připojistit věci nájemníků, Česká pojišťovna vyplatí náhradu u zařízení, které užíváte na základě nájemní smlouvy (kuchyňská linka, sporák), ale i na věci z půjčovny, na které máte písemnou smlouvu.

Věci určené na podnikání
Mnoho drobných podnikatelů má svou základnu v bytě. Pozor však, když vyhoříte či vám někdo byt důkladně vybílí, pojišťovna vám nemusí zaplatit za ty věci, které vám slouží k výdělku. Dohadovat se pak můžete třeba o počítač, šicí stroj či drahé nářadí.

Ze základního pojištění domácnosti vám škody na věcech k podnikání vyplatí pouze Generali a Kooperativa, Axa jen do výše 30 000 korun. Slavia pojistí počítač, který slouží k výdělečné činnosti, a to včetně periferních zařízení. Ostatní věci lze připojistit. Připojistit se můžete i u Allianz, České pojišťovny a u Wüstenrot.

Domácnost neobývaná déle než 6 týdnů
Většina pojišťoven pojistí domácnost, která je trvale obývaná, což znamená, že se v ní bydlí alespoň devět měsíců v roce. Pozor proto, když třeba jste od jara do podzimu na chatě.

Pokud nejste doma déle než šest týdnů, máte smůlu u ČPP. Allianz má lhůtu 60 dnů, ale když vám chodí soused pravidelně kontrolovat byt (třeba zalévat kytky), peníze od pojišťovny dostanete.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz