Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za kolo na balkoně si v pojistce musíte připlatit

aktualizováno 
Zloději odnesli věc, kterou jste měli půjčenou? S plněním od pojišťovny bude nejspíš problém.
Pojišťovna vám nemusí uhradit škodu za ty věci, které vám slouží k výdělku.

Pojišťovna vám nemusí uhradit škodu za ty věci, které vám slouží k výdělku. | foto: Profimedia.cz

Podmínky pojistné smlouvy čtěte obzvlášť pozorně, pokud některé věci nemáte přímo v bytě. Stejně tak můžete být nepříjemně překvapeni, když vám někdo ukradne půjčený televizor či drahý šicí stroj, který slouží k podnikání. Pojišťovna může odmítnout škodu zaplatit.

Vybrali jsme pět situací, při kterých by mohly nastat problémy.

Kola, sáňky, kočárek na balkoně, ve sklepě, v komoře
Pojišťovny se na věci uložené "mimo“ byt dívají různě. Bez problémů máte kolo na balkoně či ve sklepě mimo byt pojištěné u Axy, Allianz, ČPP, ČP, ČSOB Pojišťovny, Slavie a Wüstenrot. V podmínkách pojišťovny Uniqa je napsáno: ano, je-li prostor pod vlastním uzamčením. Pokud mají od balkonu klíče i sousedé, nedostanete od pojišťovny nic.

U Generali a Kooperativy neuspějete s předměty na otevřeném balkoně, zato pokud bude kočárek v zamčeném sklepě nebo v komoře, pojištěn bude. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí jen formu připojištění do výše 100 tisíc korun.

Vandalismus, při kterém vám nic neukradnou
Občas se stane, že zloději zařízení bytu rozbijí bez toho, že by něco odnesli. V základní pojistce vám škodu uhradí Axa, Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a Kooperativa. U Generali a pojišťovny Uniqa jen v souvislosti s vloupáním, u Allianz pouze v dražší variantě Exkluziv. Wüstenrot vám škodu zaplatí jen v případě, že policie najde viníka. U ostatních pojišťoven lze sjednat v rámci připojištění.

Půjčené věci v domácnosti
Pokud máte uzavřeno jen základní pojištění domácnosti, pamatujte si, že se nevztahuje na věci, které nejsou vaše. Například za počítač půjčený od souseda nic nedostanete. Výjimkou je pojišťovna Slavia, kde se pojištění vztahuje i na cizí věci movité, které pojištěný po právu užívá. U pojišťovny Uniqa uspějete v případě, že jste si připlatili a půjčené věci připojistili.

U Allianz si můžete připojistit věci nájemníků, Česká pojišťovna vyplatí náhradu u zařízení, které užíváte na základě nájemní smlouvy (kuchyňská linka, sporák), ale i na věci z půjčovny, na které máte písemnou smlouvu.

Věci určené na podnikání
Mnoho drobných podnikatelů má svou základnu v bytě. Pozor však, když vyhoříte či vám někdo byt důkladně vybílí, pojišťovna vám nemusí zaplatit za ty věci, které vám slouží k výdělku. Dohadovat se pak můžete třeba o počítač, šicí stroj či drahé nářadí.

Ze základního pojištění domácnosti vám škody na věcech k podnikání vyplatí pouze Generali a Kooperativa, Axa jen do výše 30 000 korun. Slavia pojistí počítač, který slouží k výdělečné činnosti, a to včetně periferních zařízení. Ostatní věci lze připojistit. Připojistit se můžete i u Allianz, České pojišťovny a u Wüstenrot.

Domácnost neobývaná déle než 6 týdnů
Většina pojišťoven pojistí domácnost, která je trvale obývaná, což znamená, že se v ní bydlí alespoň devět měsíců v roce. Pozor proto, když třeba jste od jara do podzimu na chatě.

Pokud nejste doma déle než šest týdnů, máte smůlu u ČPP. Allianz má lhůtu 60 dnů, ale když vám chodí soused pravidelně kontrolovat byt (třeba zalévat kytky), peníze od pojišťovny dostanete.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz