Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za náhradu škody při havárii nemusí být odpovědný viník

aktualizováno 
Dopravní nehody se může snadno účastnit více subjektů. Víte, kdo odpovídá za náhradu škody v případě, že je havarovaným vozidlem v leasingu? Jak je to s řidičem firemního vozu? Je plně mimo odpovědnost za způsobenou nehodu? A jak zamíchá kartami pojišťovna?
Auto Moto

| foto: Profimedia.cz

Po silnici jezdí spousta automobilů, u kterých je odlišná osoba vlastníka a provozovatele. Tento rozpor vznikl na základě obvyklého smluvního vztahu – finančního leasingu. Představme si situaci, že takový automobil se stane přímým účastníkem dopravní nehody. Může nás napadnout hned několik subjektů, které budou odpovídat za náhradu škody – vlastník vozidla (pronajímatel = leasingová společnost), nájemce (provozovatel), přímý aktér nehody – řidič či dokonce snad pojišťovna, u níž je sjednáno pojištění? Kdo je to doopravdy?

Základ finančního leasingu – odlišný vlastník a provozovatel

Začněme při rozplétání komplikovaného uzle od píky. V případě leasingového vztahu se za provozovatele vozidla považuje leasingový nájemce, který je bezpodmínečně uveden v technickém průkazu. V něm je logicky uveden také vlastník vozidla – během trvání nájemního vztahu je jím leasingová společnost. Té ovšem z vlastnického práva k vozidlu odpovědnost za škodu nevzniká a leasingová společnost tudíž není k náhradě škody způsobené vozidlem povinna.

Obecné odpovědnosti za škodu se věnuje Občanský zákoník a zároveň upravuje i charakter speciální odpovědnosti za škodu způsobenou provozem dopravních prostředků. Nemá smysl tuto právní úpravu nijak více rozpitvávat, avšak platí bez výhrady, že provozovatel je odpovědný za škodu.

Provozovatel se může zprostit povinnosti v případě, že škodu způsobí někdo s jemu odcizeným vozidlem

Samotný leasingový nájemce (zapsaný v technickém průkazu jako provozovatel vozidla) odpovídá za škodu z titulu odpovědnosti způsobené provozem dopravních prostředků. Smyslem této úpravy je zajištění ve prospěch poškozených co možná nejširšího práva na náhradu škody (jinými slovy, aby se tato náhrada nepožadovala pouze po přímém účastníkovi nehody). Samotný provozovatel přímo nemusí řídit vozidlo a svoje povinnosti v oblasti náhrady škod jsou v konečném důsledku kryty pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla – lidově povinným ručením.

Bez ohledu na smluvní vztah s pojišťovnou se dostává provozovatel vozidla v žalobě do pozice osoby odpovědné za škodu a stává se žalovaným. Této odpovědnosti se v případě nezpochybnitelné havárie může zprostit pouze v případě, že mu bylo proti jeho vědomí a vůli vozidlo odcizeno (samozřejmě bezprostředně před nehodou).

popisekZA CO KOUPIT NOVÉ ČI OJETÉ AUTO
nemáte dost peněz?

Řidič v zaměstnaneckém poměru nemůže být žalován o náhradu škody

Nyní se posuneme do oblasti vztahu řidiče vozidla – tím může být buď osoba shodná s provozovatelem anebo jím může být někdo jiný – velmi často zaměstnanec provozovatele vozidla.

Obecně platí, že proti řidiči vozidla se lze náhrady škody domáhat zároveň vedle provozovatele, avšak z odlišného právního důvodu – tím je obecná odpovědnost za škodu na základě zavinění. Zpravidla se to uplatňuje v případě, že je proti řidiči zahájeno trestní řízení s ohledem na vážný charakter celé události.

Pokud půjde o méně závažné provinění regulované občanským soudním řízením, pak záleží vyloženě na poškozeném, zda bude žalovat provozovatele a řidiče společně anebo zda si vystačí s provozovatelem (ten nemá možnost se zprostit odpovědnosti – viz předchozí odstavec).

A jak hodně se mají bát statisíce řidičů, kteří dnes vyjíždějí na silnice plnit úkoly svých zaměstnavatelů? Zde platí pravidlo, že v takových případech odpovídá za škodu vůči poškozenému pouze zaměstnavatel. Ten má ovšem na základě pracovně právních předpisů možnost uplatňovat náhradu škody zpětně na svém zaměstnanci – řidiči.

Pojišťovna vystupuje v soudním řízení jako vedlejší účastník na straně žalovaného
Již několikrát jsem zmínil termín pojištění odpovědnosti, avšak zatím jsem nemluvil o úloze pojišťovny v tomto poměrně komplikovaném vztahu. Samotné pojištění odpovědnosti vzniká na základě smluvního vztahu mezi provozovatelem vozidla a pojišťovnou. Pojišťovna je v konečném důsledku ten, kdo nárok na náhradu škody poškozenému zaplatí. Z toho vyplývá i její logický zájem účastnit se řízení vedeném proti provozovateli. V řízení tedy figuruje jako vedlejší účastník na straně žalovaného – provozovatele vozidla.

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.