Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabezpečení platebních karet

aktualizováno 
Platby kartou on-line jsou založeny jednoduše na tom, že do formuláře na www stránkách zadáte identifikační údaje vaší karty (především číslo platební karty) a ty odešlete obchodníkovi. V podstatě můžeme říci, že ten kdo zná číslo vaší karty, má přístup k finančním prostředkům na účtu majitele karty. Problém je v tom, že pokud neobchodujete s opravdu renomovaným obchodníkem, který má na trhu vybudované jméno, nikdy nevíte komu data po internetu posíláte a jestli má vůbec právo tato data přijímat.

Bezpečnostní opatření

Aby nebyly transakce provedené kartou po internetu tak snadno zneužitelné, využívají internetoví obchodníci komunikaci prostřednictvím protokolu, který tato data šifruje, což znemožňuje jejich rozluštitelnost během přenosu. Jedná se o protokol SSL (Secure Socket Layer).  Tento stupeň zabezpečení je možné nastavit přímo na virtuální kartu. Jedná se o status karty, který držiteli takto zabezpečené karty umožní provádět e-commerce transakce pouze u obchodníka, který používá přenos dat právě prostřednictvím SSL.

V praxi taková transakce vypadá tak, že poté, co na internetových stránkách (ve virtuálním obchodním domě) označíte položku platba kartou, zobrazí se vám okno pro doplnění údajů  za kartu a zboží a v prohlížeči se zobrazí ikona jakýsi zámeček. Další přenos dat obchodníkovi, pak již bude šifrován.

Dalším bezpečnostním produktem, který je v současné době považován za nejvyšší stupeň zabezpečení, je doplňková služba SET (Secure Electronic Transaction).  Tento typ zabezpečení funguje na principu identifikace obou obchodních stran, potažmo posouzení, zda jsou obě strany oprávněné provádět (přijímat) daný typ platby. Současně však také zamezí možnost přečtení čísla vaší platební karty obchodníkem.

Upozornění pro odvážlivce:

Data, která pošlete bez jakéhokoliv druhu zabezpečení, jako byste nabídli některému z hackerů, pro kterého pak bude velkým potěšením vysát váš účet.

Ideální je kombinace obou typů zabezpečení SSL + SET, kdy máte posléze širší výběr mezi bezpečnými internetovými markety. Tuto kombinaci nabízí k Virtuální kartě například Komerční banka. V případě, že se setkáte s obchodníkem, který akceptuje oba způsoby úhrady, je samozřejmě lepší využít, jakožto o stupeň bezpečnější,  službu SET.

Tyto typy zabezpečení ovšem nelze použít v každém internetovém marketu. Záleží na tom, zda obchodník přenos takto zabezpečených dat umožňuje. Stupeň zabezpečení dat bývá uveden na jeho www stránkách. V případě SSL zjistíte, zda jde o způsob komunikace tímto protokolem, velice snadno. Místo toho, aby adresa začínala klasicky http://, začíná https://.  

Jinou z možností, jak můžete eliminovat riziko zneužití vaší karty, je možnost nastavit si individuálně limit pro transakce po internetu.  I kdyby nějaký pirát zneužil dat vaší kreditní karty, měl by přístup pouze k omezeným finančním prostředkům. Je proto vhodné nastavit si na začátku pro jistotu menší finanční limit karty a v případě, až budete potřebovat větší finanční injekci pro své internetové nákupy, není problém finanční limit zvýšit. Zvláště eBanka vám tuto změnu provede v minimálním časovém horizontu.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Dnes je Den závěti. Svátek dokladu, který je obestřen mýty

Ilustrační snímek

Loni bylo v České republice sepsáno jen dvacet tisíc oficiálních závětí. Podle notářů jsou Češi oproti jiným státům v...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz