Zabezpečení platebních karet

Platby kartou on-line jsou založeny jednoduše na tom, že do formuláře na www stránkách zadáte identifikační údaje vaší karty (především číslo platební karty) a ty odešlete obchodníkovi. V podstatě můžeme říci, že ten kdo zná číslo vaší karty, má přístup k finančním prostředkům na účtu majitele karty. Problém je v tom, že pokud neobchodujete s opravdu renomovaným obchodníkem, který má na trhu vybudované jméno, nikdy nevíte komu data po internetu posíláte a jestli má vůbec právo tato data přijímat.

Bezpečnostní opatření

Aby nebyly transakce provedené kartou po internetu tak snadno zneužitelné, využívají internetoví obchodníci komunikaci prostřednictvím protokolu, který tato data šifruje, což znemožňuje jejich rozluštitelnost během přenosu. Jedná se o protokol SSL (Secure Socket Layer).  Tento stupeň zabezpečení je možné nastavit přímo na virtuální kartu. Jedná se o status karty, který držiteli takto zabezpečené karty umožní provádět e-commerce transakce pouze u obchodníka, který používá přenos dat právě prostřednictvím SSL.

V praxi taková transakce vypadá tak, že poté, co na internetových stránkách (ve virtuálním obchodním domě) označíte položku platba kartou, zobrazí se vám okno pro doplnění údajů  za kartu a zboží a v prohlížeči se zobrazí ikona jakýsi zámeček. Další přenos dat obchodníkovi, pak již bude šifrován.

Dalším bezpečnostním produktem, který je v současné době považován za nejvyšší stupeň zabezpečení, je doplňková služba SET (Secure Electronic Transaction).  Tento typ zabezpečení funguje na principu identifikace obou obchodních stran, potažmo posouzení, zda jsou obě strany oprávněné provádět (přijímat) daný typ platby. Současně však také zamezí možnost přečtení čísla vaší platební karty obchodníkem.

Upozornění pro odvážlivce:

Data, která pošlete bez jakéhokoliv druhu zabezpečení, jako byste nabídli některému z hackerů, pro kterého pak bude velkým potěšením vysát váš účet.

Ideální je kombinace obou typů zabezpečení SSL + SET, kdy máte posléze širší výběr mezi bezpečnými internetovými markety. Tuto kombinaci nabízí k Virtuální kartě například Komerční banka. V případě, že se setkáte s obchodníkem, který akceptuje oba způsoby úhrady, je samozřejmě lepší využít, jakožto o stupeň bezpečnější,  službu SET.

Tyto typy zabezpečení ovšem nelze použít v každém internetovém marketu. Záleží na tom, zda obchodník přenos takto zabezpečených dat umožňuje. Stupeň zabezpečení dat bývá uveden na jeho www stránkách. V případě SSL zjistíte, zda jde o způsob komunikace tímto protokolem, velice snadno. Místo toho, aby adresa začínala klasicky http://, začíná https://.  

Jinou z možností, jak můžete eliminovat riziko zneužití vaší karty, je možnost nastavit si individuálně limit pro transakce po internetu.  I kdyby nějaký pirát zneužil dat vaší kreditní karty, měl by přístup pouze k omezeným finančním prostředkům. Je proto vhodné nastavit si na začátku pro jistotu menší finanční limit karty a v případě, až budete potřebovat větší finanční injekci pro své internetové nákupy, není problém finanční limit zvýšit. Zvláště eBanka vám tuto změnu provede v minimálním časovém horizontu.