Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala jsem podnikat. Ale přišla krize

aktualizováno 
Už to vypadalo, že se Mongolka Enkhtsetseg Tsendragchaa, česky si říká jednoduše paní Enché, konečně nebude muset strachovat, jak uživí rodinu. Před půl rokem se žena, která se třemi dětmi žije v Pardubicích, stala podnikatelkou. Jenže přišla krize.

Enkhtsetseg Tsendragchaa | foto: MF DNES

Ale popořádku. Paní Enché přijel do Česka ze vzdálené středoasijské země poprvé v roce 1980. "Studovala jsem na ČVUT ekonomiku a řízení strojírenské výroby. Pak jsem se vrátila domů, do Mongolska," vypráví.

Doma však nemohla najít práci a roku 2001 se rozhodla, že se do země, kde se mezitím změnil režim, vrátí. "V Jablonném nad Orlicí jsem dostala práci. I když jsem pracovala jako montážní dělnice, byla jsem ráda, že mám zaměstnání," vzpomíná paní Enché obstojnou češtinou.

Pak se rozvedená žena se třemi dětmi přestěhovala do Pardubic. Zpočátku pracovala jako operátorka ve firmě Foxcon. "Jenže po půl roce jsem těžce onemocněla, nemohla jsem chodit na noční směny, a tak mi dali výpověď," vzpomíná. Ocitla se sice na úřadu práce, ale díky společnosti Most pro lidská práva se naučila pracovat s počítačem a udělala si i kurz pro tlumočníky. Loni v srpnu začala podnikat jako překladatelka.

Špatné časy pro Mongoly

"Zpočátku jsem byla úspěšná. Hodně Mongolů se přihlásilo na kurz češtiny. Jenže od listopadu začala firma Foxcon, a nejen ona, propouštět. Stovky Mongolů dostaly výpověď. Většina začala kurzy odhlašovat," říká paní Enché, která už musela zrušit svou kancelář a zase hledá práci.

A jak otevřeně přiznává, se třemi dětmi žádné finanční rezervy nemá. "Dcera dokončila základní školu, jeden syn studuje na Vysoké škole zemědělské a druhý syn letos studium přerušil a pomáhá mi. Jinak bych to nezvládla." Stěžovat si však paní Enché nechce. Jak říká: "Nebudu sedět a čekat na pomoc, jsou i horší případy." Zatímco sama neví, jak rodinu uživí, čas tráví tím, že pomáhá alespoň svým krajanům.

Vsaďte na Evropskou unii

Může se hodit

Velká nabídka volných míst s možností vložit vlastní inzeráty na www.jobdnes.cz

Svatava Baďurová, tisková mluvčí Úřadu práce v Ostravě, říká, že v takové situaci, v jaké se ocitla původem Mongolka paní Enché, je dnes také spousta Češek, Moravanek, Slezanek... "Dívala bych se na ni už ani ne tak jako na cizinku, ale jako obyvatelku Česka se třemi dětmi. To znamená, že se musí chopit každé příležitosti, jak si přivydělat a zlepšit rodinný rozpočet, brát tedy i krátkodobé příležitostné práce podle toho, jak jí to zdravotní stav dovolí," říká.

Podle ní je moc dobře, že se angažuje v pomoci krajanům, je docela možné, že se časem může najít nějaká pracovní příležitost i v oblasti neziskového sektoru zaměřeného na pomoc lidem v nouzi.

"Postupně se budou rozbíhat projekty spolufinancované z Evropského sociálního fondu pro různé skupiny osob ohrožených sociálním vyloučením, obtížně uplatnitelných na trhu práce a podobně.

Být paní Enché, zajímala bych se, zda by nebylo možné získat nějaké uplatnění například u některého realizátora takového projektu," radí Svatava Baďurová. Bylo by také dobré, aby druhý syn dokončil přerušené studium a aby i dcera vystudovala střední školu.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz