Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádost o zvýšení mzdy dobře načasujte

aktualizováno 
V práci se vám daří, ale na výplatní pásce se to nijak neprojevuje? Čas požádat o zvýšení platu nastává po dobrém pracovním výkonu.
S žádostí o zvýšení platu nepřicházejte víckrát než jednou do roka.

S žádostí o zvýšení platu nepřicházejte víckrát než jednou do roka. | foto: Profimedia.cz

Chystáte se za svým nadřízeným s žádostí, aby vám zvýšil plat? Než to uděláte, popřemýšlejte, zda je váš požadavek skutečně oprávněný. "Zvýšení mzdy není automatická záležitost,“ vysvětluje Renata Kvanďúchová, personální manažerka kanceláře K4 Architects & Engineers. "Navýšení by mělo být zasloužené vzhledem k výkonům, nasazení, odpovědnosti a přístupu zaměstnance,“ dodává. Ale jak zjistit, jestli už nastal ten pravý okamžik?

Je-li o vaši profesi zájem, máte větší šanci
V první řadě byste měli zhodnotit vlastní cenu na trhu práce. To znamená, jak obtížné by bylo najít obdobnou práci v jiné firmě za požadované peníze. "Jste-li přesvědčeni o tom, že relativně snadno, zodpovězte si otázku druhou - do jaké míry jste pro zaměstnavatele nahraditelný,“ radí Kristina Stiefelová z personální agentury Axial. Podle ní je i trh pracovních příležitostí založen na srovnávání poptávky s nabídkou. Vaše cena spočívá jednak v kvalifikačních předpokladech a kvalitách, ale také ve vaší znalosti firmy, pro niž pracujete. Navíc vás zaměstnavatel zná a ví, jaký pracovní výkon zvládáte, co od vás může očekávat, zná vaše klady i zápory a obvykle nerad zbytečně mění své lidi. A to jsou body pro vás.

Přichystejte si argumenty "pro“
Pokud jste si vyhodnotili, že si vyšší mzdu zasloužíte, požádejte nadřízeného o rozhovor. Základem úspěchu je správně ho načasovat. "Vhodná je doba, kdy jste dosáhli viditelného úspěchu v práci nebo když jsou vaše pracovní výkony dlouhodobě dobré,“ říká Stiefelová. Je dobré uvažovat ještě dále. "Vhodným momentem je například konec roku nebo období po zveřejnění hospodářských výsledků,“ doplňuje Jakub Erben, general manager Club Hotelu Praha v Průhonicích.

Svoji žádost o zvýšení mzdy si budete muset dobře obhájit. "Připravte si seznam vašich úspěchů, dobrých počinů a rozhodnutí. Zamyslete se nad tím, čím vším jste pro firmu užitečný,“ radí Kristina Stiefelová. Je podle ní také dobré připravit si i odpovědi na případné námitky a výhrady k vaší práci.

Mluvte chytře a přesvědčivě
Rozhovor veďte dostatečně takticky a chytře, abyste zaměstnavatele přesvědčili o tom, že se vaše práce firmě ekonomicky vyplatí a že právě na vás není dobré šetřit. "Osvědčený je argument, že vaší prací snižujete jiné náklady firmy,“ vysvětluje Stiefelová. Rozhovor podle personalistky nezačínejte větou, že chcete vyšší plat, ale raději výčtem vašich pracovních kvalit a zhodnocením vaší odpovědnosti. Zaměstnavatel pochopí, kam tím míříte.

Zaměřte se i na styl rozhovoru. "Přátelský, neformálně laděný tón rozhovoru dokáže udělat své,“ tvrdí Marek Chráska, managing partner agentury Presstone communication. Samozřejmě záleží i na konkrétní situaci a typu člověka.

Slib nestačí - požádejte o písemné rozhodnutí
Případné zvýšení si nechte zapracovat do pracovní smlouvy. Přece jenom jsou zaměstnavatelé, kteří slíbí, ale slovo nedodrží. "Pokud byste si v takové firmě zvýšení dohodli pouze mezi čtyřma očima, svého práva se nijak nedomůžete,“ upozorňuje advokát Milan Jelínek z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Neuspějete-li, nezoufejte. V budoucnu to můžete zkusit znovu. S žádostí o zvýšení platu však nepřicházejte víckrát než jednou do roka. A ne dříve než po zkušební době.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz