Zadržení věci

Kurýrní služba, u které jsem pracoval na živnostenský list, mi špatně vyúčtovala odměnu za loňský listopad, a tak jsem tam k Novému roku skončil. Odměnu nedorovnali, navíc nezaplatili fakturovanou částku za prosinec 2003. Abych na ně vyvinul nátlak, nechal jsem si zapůjčenou radiostanici. Teď vyhrožují žalobou a částku, co mi dluží, prý využijí k náhradě škody, kterou jsem jim tím způsobil. Postupují správně?

Z. Patrick, Praha

Jestliže byla práce u kurýrní služby vykonávána na základě živnostenského listu dle dohody obou stran, nejde o vztah mezi podnikateli při jejich podnikatelské činnosti - obchodněprávní. Ten se řídí obchodním zákoníkem, případně zákoníkem občanským.
Když nedojde k dobrovolnému řádnému a včasnému zaplacení odměny, která byla mezi účastníky za vykonanou práci platně sjednána v rámci tohoto obchodněprávního vztahu, je možné se tohoto zaplacení domáhat u soudu.
Konkrétně podanou žalobou v civilním sporném řízení, v níž žalobce bude tvrdit a prokáže, že mu vzniklo právo na zaplacení žalované odměny.

Dle paragrafu 175 občanského zákoníku má také ten, kdo je jinak povinen vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, právo tuto věc zadržet k zajištění své splatné pohledávky proti osobě, jíž by jinak byl povinen tuto věc vydat (za předpokladu, že tuto věc u sebe nemá neprávem, zejména svémocným zmocněním či lstí).O takovémto jednostranném zadržení věci a jeho důvodech je povinnost bez zbytečného odkladu druhou stranu vyrozumět, nejlépe písemně. Jestliže byla takto zadržená věc vydána zpět druhé straně, zadržovací právo zanikne. Bylo-li však takto zadržovací právo uplatněno oprávněně, je vyloučeno, aby z tohoto důvodu vznikla druhé straně škoda, jejíž náhradu by bylo možné požadovat. Na základě skutečností vyplývajících z dotazu lze tvrdit, že zadržení věci bylo oprávněné a náhradu škody proti tazateli nelze uplatnit.