Zahraniční fondy se v květnu moc nepředvedly

Podílové fondy umísťují své prostředky na různých trzích, které procházejí neustálým vývojem, a tak ovlivňují úspěšnost investovaných peněz. K jakým událostem a jakému vývoji došlo na akciových a ostatních trzích, jaké byly znaky oživení hospodářského cyklu a jaký to mělo dopad na výkonnost zahraničních fondů?

Makroekonomické ukazatele

 

USA

Makroekonomické ukazatele se nadále vyvíjejí příznivě, snad s výjimkou nezaměstnanosti, které koncem dubna dosáhla už 6%, což je nejvyšší hodnota za posledních 8 let. Zvýšení nezaměstnanosti v raných fázích hospodářského oživení není zase až tak překvapivé, neboť v této fázi vstupují do výpočtu lidé, kteří dříve nepatřili do kategorie nezaměstnaných, protože práci aktivně nevyhledávali. Fedu se daří držet pod kontrolou inflační tlaky, dubnový CPI vzrostl o 0,5%. Směrem k oživení ukazuje i průmyslová produkce, která posílila v dubnu o 0,4%. Meziročně se však stále nachází v záporných číslech (kromě výroby spotřebního zboží).

Evropa

Ne zrovna nejlépe se v poslední době daří německé ekonomice. Schröderova vláda za celé 4 roky nebyla schopna vyřešit problém s nezaměstnaností, a tak počet lidí bez práce neustále roste na současných 9,6%. Ani tempo růstu HDP zemí EU není nikterak oslnivé, čísla z jednotlivých zemí se v meziměsíčním srovnání nebezpečně blíží k nule.

 

Japonsko

V japonské ekonomice je i nadále situace do značné míry nepřehledná. K mírnému optimismu nyní opravňuje stabilní růst exportů od začátku roku. K tomu se přidává ještě pokles tempa poklesu spotřebitelských cen. Že se blíží ke konci 18 měsíců trvající recese, si myslí i mnozí zahraniční investoři, kteří houfně v Japonsku investují. To se projevilo i na kurzu, yen posílil vůči dolaru na pětiměsíční maximum.  

Průměrná květnová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

-2,0

Smíšené fondy

-1,1

Dluhopisové fondy

-0,7

Fondy peněžního trhu

0,2

Zdroj: AKAT ČR, výpočty Fincentra

Trh dluhopisů a peněžní trh

Zajímají-li vás další informace o  téměř 500 fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE

Speciálně na české fondy je zaměřena stránka: fondy.idnes.cz

Kvůli zprávám o americké nezaměstnanosti zatím není pravděpodobné, že by Fed přistoupil ke zvyšování klíčových úrokových sazeb. S tím počítají i investoři na dluhopisovém trhu. Negativní zprávy pro akcie jsou pozitivní pro dluhopisy. Jejich výnosy klesly (a  to podél celé výnosové křivky) a ceny posílily. Ani dolaru se v poslední době nedaří a proti euru vytrvale ztrácí. Podepsaly se na tom především indexy ekonomické aktivity, které sice zůstávají nad 50%-ní hranicí (znamení ekonomického oživení), ale klesají.

 

Evropská inflace se v dubnu pohybovala v meziročním srovnání na 2,5%. Vývoj v jednotlivých zemích je rozkolísaný. Zatímco v Německu klesla inflace už na 1,6%, v jiných (Francie, Španělsko, Nizozemí) ceny naopak stoupaly. Cíl ECB, inflace kolem 2%, tedy zůstává nenaplněn. Je tedy možné, že centrální banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již v době letních prázdnin. Podobná situace by mohla nastat i u Bank of England, i když tam jsou hlavním důvodem  především vysoké vládní výdaje.

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

ABN Amro Global bond

2,72 %

Erste FA Emerging bond

-8,99 %

HSBC Global bond

1,92 %

ABN Amro Latin Am. bond

-8,3 %

JB Dollar bond

0,96 %

Erste – EKA Bond Europe

-5,43 %

Zdroj: AKAT ČR

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

Název

výkonnost

Raiffeisen Dolarový

0,43 %

MFS US Dollar reserve

0,0 %

KBC Multicash CAD Medium

0,40 %

JB Dollar Cash

0,04 %

ABN AMRO Interest growth CZK

0,39 %

Erste – EKA Dollar Cash

0,09 %

Zdroj: AKAT ČR

Akciové trhy

USA
Americké akciové trhy se s výjimkou třetího květnového týdne vyvíjely podle medvědí nálady. V prvních 14 dnech panovala na akciovém trhu silná prodejní nálada, která zasáhla jak Dow Jonese, tak Nasdaq. Růst ve třetím týdnu byl vyvolán jak pozitivními zprávami, tak i tím, že po čtrnáctidenním poklesu se ceny akcií ocitly na takové úrovni, která vyvolala opětovnou nákupní náladu. Za týden, jakoby se investoři zalekli výšek (nejvyšší růst za posledních sedm měsíců), došlo k výrazným korekcím.  Ty byly podpořeny i výsledkem předstihových indikátorů, které poprvé od loňského září oslabily.

 

Evropa
Stejně jako americké, i evropské trhy zahájily květen poklesem. Hlavní podíl na tom měly telekomunikační a IT tituly. Změna nastala jako v USA až ve třetím týdnu, jednalose však o krátkodobou záležitost. I zde se nejvíce na ztrátách podílely telekomunikační tituly. Deutsche Telekom oznámila propouštění 12% zaměstnanců. Nejvíce se na tom podepsaly investice do nových technologií (mobilní sítě třetí generace). Vzhledem k tomu, že makroekonomické zprávy byly horší než americké, tak byl i pokles akciových trhů výraznější.

 

Japonsko

Příznivé makroekonomické ukazatele a příliv zahraničních investorů se projevil i na akciovém trhu, oba klíčové indexy – Nikkei a Jasdaq – si připsaly okolo 4%.

Akciové fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

CI Gold Stock

20,72 %

ABN Amro Biotech

-14,14 %

HSBC Japanese Opportunities

8,97 %

KBC Euro Technology

-12,32 %

HSBC Japanese Equity

8,63 %

ABN Amro Euro Eq. Growth

-9,45 %

Zdroj: AKAT ČR

Tabulka jasně ukazuje vývoj na akciových trzích. I na dalších předních místech skončily fondy investující v Japonsku. Naopak druhý konec patřil fondům investujícím do technologických titulů. Ze stále rostoucích cen zlata profituje CI Gold Stock.

Pro úplnost uvádíme ještě tabulku fondů smíšených:

Smíšené fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Pioneer Mix 1

3,91 %

ABN Amro Model fund 6

-6,32 %

Pioneer Mix 2

3,13 %

ABN Amro Model fund 5

-4,85 %

Pioneer Mix 3

2,06 %

Pioneer Mix 5

-4,03 %

Zdroj: AKAT ČR