Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o hypotéky rostl i loni

aktualizováno 
Češi loni využili historicky nejlevnějších úvěrů a půjčili si u bank desítky miliard korun na bydlení. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj české banky loni poskytly přes 52 tisíc hypoték v celkovém objemu 72,7 miliardy korun.
Češi na hypotékách ke konci loňského roku dlužili 182 miliard. Ilustrační foto.

Češi na hypotékách ke konci loňského roku dlužili 182 miliard. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Češi na hypotékách ke konci loňského roku dlužili 182 miliard korun a letos v lednu si půjčili dalších pět. Jen za poslední dva roky narostl tento dluh o více než 100 miliard korun.

Zadlužování domácností úvěry na bydlení by mohlo nabrat ještě větší rychlost. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB, na které bankéři rozhodnou, zda sníží základní úrokovou sazbu ze stávajících dvou procent. Tím by úvěry zlevnily.

Sníží ČNB sazby?
Analytici jsou ve svých předpovědích zdrženliví, nicméně mírně převládá názor, že banka sazby sníží.

"Jednání se však nezúčastní Miroslav Singer, velký příznivce snižování sazby," uvedla ekonomka ING Jana Steckerová. Podle jejího odhadu bude výsledek těsný, ale nakonec dojde ke snížení sazby.

Pro snížení hlavní úrokové sazby nahrává i sílící měna, kterou žene vzhůru svižně rostoucí hospodářství. V posledních týdnech stále posouvá svá historická maxima vůči společné evropské měně. Kdyby se bankéři rozhodli sazbu snížit, zadlužit se kvůli bydlení by bylo výhodnější.

ČSOB loni poskytla přes tři a půl tisíce hypoték v objemu přes pět miliard korun, což je téměř dvakrát tolik než v roce 2004. Stejně optimistická je banka i pro letošní rok. "Letos očekáváme sjednání hypoték v objemu 9 až 10 miliard," uvedl Jan Klouček, který má v ČSOB na starosti úvěry na bydlení.

Zájem o hypotéky potvrzuje i Kamil Kosman z České spořitelny. "Trh v budoucnu poroste, ať se děje cokoliv. Jen uvidíme, jak rychle," uvedl. Česká spořitelna loni poskytla téměř 17 a půl tisíce hypoték o celkovém obejmu 24,8 miliardy, což je meziročně třicetiprocentní nárůst.

Silné ročníky se zabydlují
Podle ekonomů lze za nárůstem zadlužení hledat více faktorů. Prvním z nich je demografické hledisko.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek vysvětluje nárůst celkové sumy tím, že lidé ze silných populačních ročníků z poloviny 70. let minulého století už pár let pracují a pomocí hypoték si pořizují bydlení.

"Podpory se hypotečnímu trhu dostalo také skrze nízké úrokové sazby," doplnil Marek.

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské je v Česku stále ještě "početná neuspokojená poptávka po novém bydlení či rekonstrukci bydlení stávajícího, která udrží hlad po hypotékách na stále slušné úrovni".

Další růst zájmu o byty výrazně ovlivní jednání o sazbě daně z přidané hodnoty u stavby nových bytů. Pokud by došlo k jejímu zvýšení do základní devátenáctiprocentní sazby, cena bydlení by se významně zvýšila, a to by mohlo zájem o byty a hypotéky utlumit.

Odborníci však uvádějí i jiné možné vlivy. "Neznámou je i to, jak dopadnou volby a zda dojde k nějakým výraznějším daňovým reformám," uvádí Kamil Kosman.

Správná investice
Ekonomové poukazují, že zadlužení českých domácností, které v souhrnné míře ke konci loňského roku činilo 413 miliard, je oproti západním zemím stále nízké.

"Zadlužení domácností kvůli bydlení však není pro ekonomiku negativní, na rozdíl například od vysokého počtu spotřebitelských úvěrů," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj nejvíce hypoték - více než 15 tisíc - loni banky poskytly v Praze. Naopak přibližně desetkrát méně jich získali lidé v Karlovarském kraji.

V něm, ve východočeských krajích a na Vysočině průměrná výše hypoték nepřekročila 1,2 milionu korun. Největší sumu na bydlení si naopak lidé půjčují v Praze a ve středních Čechách.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Ilustrační snímek

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl...

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz