Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o mediální trénink v krizi neklesl, říká Štěpánka Duchková

  10:01aktualizováno  10:01
Mediální trénink a moderování kulturních a společenských akcí je profese, kterou zatím krize obchází. Tvrdí to dlouholetá moderátorka politických debat a televizních zpráv na Primě Štěpánka Duchková.

Štěpánka Duchková | foto: Archiv Štěpánky Duchkové

Štěpánka Duchková v posledních letech učí manažery a tiskové mluvčí, jak se chovat před kamerou a jednat s médii, kromě toho i moderuje. Diář má nabitý půl roku dopředu, a to se jí v květnu mají narodit dvojčata. Proto teď ještě hledá spolehlivou pomoc, zkušenou paní k dětem.

Někdy musím být přísná

"Na méně práce si nemůžu stěžovat. Mediální tréninky si firmy objednávají pořád. Je ale poznat, že šetří. Místo minimálně šestihodinového školení, které je k zvládnutí krizových situací nutné, se snaží naučit sebejistě vystupovat před kamerou a pohotově odpovídat na mnohdy nepříjemné otázky novinářů za polovinu. To ale většinou nestačí, takže doobjednávají pokračování a nic neušetří," konstatuje Štěpánka, kterou příprava na jednotlivé tréninky stojí mnoho hodin.

Mediální trénink probíhá přímo v televizním studiu, vše vypadá autenticky a přesně jako ve vysílání. Rozhovory natáčí profesionální kameraman, záznamy se přehrávají a opakují, dokud se nepodaří odstranit chyby. "Někdy musím být hodně přísná a nepříjemná. Záleží na zadání a požadavcích klientů. Tisková mluvčí známé potravinářské firmy se nám dokonce při konfrontačním rozhovoru rozplakala. Určitě je ale lepší, když se rozpláče při tréninku nanečisto než ve skutečném vysílání. Pokud je třeba, máme na klienty nachystané i přepadové akce. Číháme na ně například s kamerou tam, kde nás opravdu nečekají. Musí se totiž naučit reagovat bleskově a pohotově. Novináři na ně mohou také čekat třeba ráno před domem," popisuje.

Práce ale nijak neubývá i proto, že mnoho firem chystá omezování výroby a propuštění a tuto situaci potřebují zvládnout i mediálně. Jak dobře a se ctí obstát před médii, když musíte propustit desítky lidí, to je úkol pro trenérku manažerů na nejbližší měsíce.

Vizitka Štěpánky Duchkové

Je svobodná, žije s přítelem v Praze v rodinném domě. Vystudovala ekonomii a filozofii, v médiích pracuje více než 16 let.

Problém: přepracovanost
Pět let vlastní agenturu zabývající se mediálním tréninkem, kde sama působí jako lektorka. Má hodně zakázek a v květnu se jí mají narodit dvojčata, proto teď hledá paní na hlídání.

"Mateřství není pracovní handicap, ale je nutné se na novou situaci velmi dobře připravit," radí Tomáš Vašák, psycholog IDM.

Připravte se na zátěž

Psycholog Tomáš Vašák soudí, že zvýšená poptávka po mediálním tréninku bude možná paní Duchkovou stavět do náročných organizačních situací. "Umím si představit, že se na ni budou někteří manažeři obracet na poslední chvíli a budou se snažit získat co možná nejbližší termín. A protože paní Duchková podle všeho patří k lidem, kteří svoji práci dělají naplno, mohla by se snadno přetížit. Většinou to začíná nenápadně. Tu něco vypadne, tak to zaplním, sem ještě něco vmáčknu... a riziko přepracovanosti vzroste. Důležité je umět říkat ne," varuje.

Díky své praxi kouče také mohl být několikrát u toho, když manažerky nastupovaly po porodu do práce téměř hned. "Vím, že to funguje a dá se to zvládnout," říká. Doporučuje ale připravit pro krizové varianty za sebe záskok. Domluvit se předem s klienty, že termín si napevno potvrdíte až krátce před tréninkem, a podobně. "Osobně nemám rád, když někdo mateřství prezentuje jako pracovní handicap. Na druhou stranu je třeba počítat s reálnou větší zátěží a předem se na ni připravit," uzavírá.

Příště čtěte v mf dnes

7. 3. Fixovat hypotéku na rok, nebo na delší dobu?
9. 3. Kde při nákupu ušetříte?
10. 3. Chci si přivydělat pronájmemNejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz