Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájemcům o studium na univerzitách v USA pomáhá Fulbrightova komise

  10:57aktualizováno  10:57
Pro středoškoláky studijní poradenství, pro vysokoškoláky roční stipendia, pro vědecké pracovníky několikaměsíční stáže, pro středo i vysokoškolské pedagogy stipendijní nebo výměnné programy nabízí Fulbrightova komise v České republice. Zájemci o studijní nebo výzkumný pobyt v USA sponzorovaný touto americko-českou organizací musí kromě velmi dobré znalosti angličtiny splnit několik dalších podmínek, například mít české občanství a trvalé bydliště na území České republiky.

Mezinárodní vzdělávací program, který studentům ze 140 zemí světa vybraným na základě jejich schopností a dovedností umožňuje studium na univerzitách v USA, vznikl koncem 40. let 20. století na popud amerického senátora J. Williama Fulbrighta. Ve většině zemí spravují Fulbrightův program Fulbrightovy komise. Na ty se mohou obracet zájemci o studium na amerických vysokých školách. Fulbrightova komise v České republice pracuje více než deset let. Pro nadané vysokoškoláky, výzkumné pracovníky i umělce připravuje několik stipendijních programů. Středoškolákům, na které se stipendijní programy nevztahují, jsou určeny nejširší a nejucelenější informace o možnostech a cestách ke studiu v USA v poradenském centru komise. To poskytuje všechny služby zdarma. Fulbrigtova komise také ve svém počítačovém testovacím centru (Prometric Testing Center) technicky zajišťuje skládaní jazykové zkoušky TOEFL, kterou americké univerzity požadují, a zkoušek studijních předpokladů pro postgraduální studium GRE a GMAT.

Stipendia pro vysokoškoláky

Studentské programy Fulbrightovy komise jsou určeny pro studenty českých vysokých škol, kteří dosáhli minimálně titulu bakalář, takzvané postgraduanty. Ti se mohou hlásit na čtyři druhy studia (M.A., PhD., non-degree a visiting research student) a podle koordinátorky postgraduálního studia Jany Hájkové musí ještě před podáním přihlášky dobře vědět, co a proč chtějí studovat. Stipendium se vztahuje na všechny obory kromě klinické medicíny a business administration (MBA). Přednost mají uchazeči, kteří ještě neměli možnost studovat delší dobu v USA. Na webové stránce komise naleznou všichni zájemci elektronickou přihlášku, kterou je třeba velmi pozorně a pečlivě vyplnit a odevzdat vždy do 1. září pro následující školní rok (tzn. do 1. 9. 2002 na rok 2003/2004).

K přihlášce je třeba přiložit čtyři doporučující dopisy v angličtině (například od učitelů, zaměstnavatelů), fotokopie vysokoškolského diplomu a indexu nebo výpisu studijních výsledků. Formuláře pro doporučující dopisy jsou součástí přihlášky. Po zpracování přihlášek jsou vybraní adepti stipendia zváni na osobní pohovor. Kromě toho je třeba včas dodat výsledky testů TOEFL a většinou i GRE. V loňském roce bylo ze 48 přihlášených studentů vybráno 13 stipendistů, kteří se v USA věnují studiu fotografie, mezinárodních vztahů, psychologie, lingvistiky, ekonomie, chemie, práva, ornitologie a pedagogiky. Z letošních 52 přihlášených odjede pravděpodobně 12 studentů.

Fulbrightova komise poskytuje stipendium na jeden rok. To pokryje životní náklady, pojištění, letenku a školné do výše 15 000 USD za rok. Pokud by školné na vámi vybraných školách bylo vyšší, je třeba se poohlédnout po jiném zdroji financování. "Někdy se stává, že škola část školného odpustí," říká Jana Hájková. Stipendista dostává také jednorázový příspěvek na zabydlení (500 USD) a na učebnice (1000 USD). V mnoha případech zůstávají studenti M.A. a PhD. po uplynutí jednoho roku dále na škole a zajistí si placení školného sami. Častý je například tzv. "assistentship", tj. forma pomoci katedře, která umožňuje studovat a je ohodnocena platem.

Stipendia pro vědecké pracovníky a přednášející

Stipendijní program určený lidem z univerzit a výzkumných pracovišť, kteří mají titul PhD. (CSc.) nebo srovnatelnou doložitelnou zkušenost v uměleckém oboru. Stipendium se uděluje ve všech oborech s výjimkou klinické medicíny. Podmínky pro získání stipendia jsou podobné jako u ostatních programů. Nutná je výborná angličtina (neskládá se zkouška), české občanství a trvalý pobyt v ČR. Přihláška do programu je na webové stránce, ale musí se podávat písemně na adresu komise do 1. října pro následující akademický rok. "Nejdůležitější součástí přihlášky je popis projektu, který má uchazeč v úmyslu řešit. Musí být samozřejmě v angličtině a měl by mít asi pět stran," vysvětluje Hana Rambousková, koordinátorka programu. Projekt se dává anonymně k oponentuře dvěma odborníkům, z nichž je alespoň jeden ze zahraničí. "Často je obor tak specifický, že musíme hledat oba oponenty v zahraničí, protože u nás se jich nedostává," líčí Hana Rambousková. Dále jsou nutné tři doporučující dopisy. Stipendium je udělováno na tři až deset měsíců a uchazeč musí mít sám kontakt na instituci (většinou jde o univerzitu), kterou navštíví.

Pro udělení stipendia potřebuje pozvání od americké strany. Fulbrightova komise poskytuje stipendium, se kterým lze pokrýt náklady na pojištění, letenku a pobyt. V případě, že se stipendistou cestují rodinní příslušníci, dostávají prostředky i ti. Velmi podobné je Fulbrightovo-Masarykovo stipendium, které komise poskytuje od roku 2000. Žadatelé musí být úspěšní vědci a navíc musí pracovat v neziskové organizaci.

 "Musí prostě vykonávat dobrovolnou, veřejně prospěšnou činnost," dodává Hana Rambousková. "Tady není podmínkou titul PhD., chceme totiž podporovat i začínající vědecké pracovníky." Šancí na získání nenahraditelných zkušeností pro pracovníky státní správy a neziskových organizací uprostřed profesní dráhy je další program Fulbrightovy komise pro české občany. Jde o desetiměsíční stipendijní program Huberta Humphreyho umožňující rozšíření specializace na jedné ze čtrnácti univerzit, které se programu účastní a vybírají z nominovaných. K žádosti je třeba odevzdat přihlášku, jeden doporučující dopis a souhlas zaměstnavatele. Následuje motivační pohovor jako u všech ostatních programů. Fulbrightova komise v České republice nabízí i další možnosti, například stipendia pro lékaře, letní instituty amerických studií, cestovní granty. Na svých webových stranách uvádí odkazy i na další možné zdroje financování studijních pobytů.

Informace

Fulbrightova komise
Táboritská 23
130 87 Praha 3
Hotel Olšanka, 2. patro
Tel. 02/22 71 84 52
Fax. 02/69 75 600
e-mail: fulbright@fulbright.cz
www.fulbright.cz

PŘÍŠTĚ: Poradenské centrum Fulbrightovy komise, doporučení pro studenty, výměny středoškolských učitelů

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Stokorunová stravenka má raketový nástup, dostává ji stále víc zaměstnanců

Ilustrační snímek

Firmy letos razantně přidávaly zaměstnancům na jídlo. Hodnota nejfrekventovanější stravenky se tak skokově zvýšila z...

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz