Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zájemcům o studium na univerzitách v USA pomáhá Fulbrightova komise

  10:57
Pro středoškoláky studijní poradenství, pro vysokoškoláky roční stipendia, pro vědecké pracovníky několikaměsíční stáže, pro středo i vysokoškolské pedagogy stipendijní nebo výměnné programy nabízí Fulbrightova komise v České republice. Zájemci o studijní nebo výzkumný pobyt v USA sponzorovaný touto americko-českou organizací musí kromě velmi dobré znalosti angličtiny splnit několik dalších podmínek, například mít české občanství a trvalé bydliště na území České republiky.

Mezinárodní vzdělávací program, který studentům ze 140 zemí světa vybraným na základě jejich schopností a dovedností umožňuje studium na univerzitách v USA, vznikl koncem 40. let 20. století na popud amerického senátora J. Williama Fulbrighta. Ve většině zemí spravují Fulbrightův program Fulbrightovy komise. Na ty se mohou obracet zájemci o studium na amerických vysokých školách. Fulbrightova komise v České republice pracuje více než deset let. Pro nadané vysokoškoláky, výzkumné pracovníky i umělce připravuje několik stipendijních programů. Středoškolákům, na které se stipendijní programy nevztahují, jsou určeny nejširší a nejucelenější informace o možnostech a cestách ke studiu v USA v poradenském centru komise. To poskytuje všechny služby zdarma. Fulbrigtova komise také ve svém počítačovém testovacím centru (Prometric Testing Center) technicky zajišťuje skládaní jazykové zkoušky TOEFL, kterou americké univerzity požadují, a zkoušek studijních předpokladů pro postgraduální studium GRE a GMAT.

Stipendia pro vysokoškoláky

Studentské programy Fulbrightovy komise jsou určeny pro studenty českých vysokých škol, kteří dosáhli minimálně titulu bakalář, takzvané postgraduanty. Ti se mohou hlásit na čtyři druhy studia (M.A., PhD., non-degree a visiting research student) a podle koordinátorky postgraduálního studia Jany Hájkové musí ještě před podáním přihlášky dobře vědět, co a proč chtějí studovat. Stipendium se vztahuje na všechny obory kromě klinické medicíny a business administration (MBA). Přednost mají uchazeči, kteří ještě neměli možnost studovat delší dobu v USA. Na webové stránce komise naleznou všichni zájemci elektronickou přihlášku, kterou je třeba velmi pozorně a pečlivě vyplnit a odevzdat vždy do 1. září pro následující školní rok (tzn. do 1. 9. 2002 na rok 2003/2004).

K přihlášce je třeba přiložit čtyři doporučující dopisy v angličtině (například od učitelů, zaměstnavatelů), fotokopie vysokoškolského diplomu a indexu nebo výpisu studijních výsledků. Formuláře pro doporučující dopisy jsou součástí přihlášky. Po zpracování přihlášek jsou vybraní adepti stipendia zváni na osobní pohovor. Kromě toho je třeba včas dodat výsledky testů TOEFL a většinou i GRE. V loňském roce bylo ze 48 přihlášených studentů vybráno 13 stipendistů, kteří se v USA věnují studiu fotografie, mezinárodních vztahů, psychologie, lingvistiky, ekonomie, chemie, práva, ornitologie a pedagogiky. Z letošních 52 přihlášených odjede pravděpodobně 12 studentů.

Fulbrightova komise poskytuje stipendium na jeden rok. To pokryje životní náklady, pojištění, letenku a školné do výše 15 000 USD za rok. Pokud by školné na vámi vybraných školách bylo vyšší, je třeba se poohlédnout po jiném zdroji financování. "Někdy se stává, že škola část školného odpustí," říká Jana Hájková. Stipendista dostává také jednorázový příspěvek na zabydlení (500 USD) a na učebnice (1000 USD). V mnoha případech zůstávají studenti M.A. a PhD. po uplynutí jednoho roku dále na škole a zajistí si placení školného sami. Častý je například tzv. "assistentship", tj. forma pomoci katedře, která umožňuje studovat a je ohodnocena platem.

Stipendia pro vědecké pracovníky a přednášející

Stipendijní program určený lidem z univerzit a výzkumných pracovišť, kteří mají titul PhD. (CSc.) nebo srovnatelnou doložitelnou zkušenost v uměleckém oboru. Stipendium se uděluje ve všech oborech s výjimkou klinické medicíny. Podmínky pro získání stipendia jsou podobné jako u ostatních programů. Nutná je výborná angličtina (neskládá se zkouška), české občanství a trvalý pobyt v ČR. Přihláška do programu je na webové stránce, ale musí se podávat písemně na adresu komise do 1. října pro následující akademický rok. "Nejdůležitější součástí přihlášky je popis projektu, který má uchazeč v úmyslu řešit. Musí být samozřejmě v angličtině a měl by mít asi pět stran," vysvětluje Hana Rambousková, koordinátorka programu. Projekt se dává anonymně k oponentuře dvěma odborníkům, z nichž je alespoň jeden ze zahraničí. "Často je obor tak specifický, že musíme hledat oba oponenty v zahraničí, protože u nás se jich nedostává," líčí Hana Rambousková. Dále jsou nutné tři doporučující dopisy. Stipendium je udělováno na tři až deset měsíců a uchazeč musí mít sám kontakt na instituci (většinou jde o univerzitu), kterou navštíví.

Pro udělení stipendia potřebuje pozvání od americké strany. Fulbrightova komise poskytuje stipendium, se kterým lze pokrýt náklady na pojištění, letenku a pobyt. V případě, že se stipendistou cestují rodinní příslušníci, dostávají prostředky i ti. Velmi podobné je Fulbrightovo-Masarykovo stipendium, které komise poskytuje od roku 2000. Žadatelé musí být úspěšní vědci a navíc musí pracovat v neziskové organizaci.

 "Musí prostě vykonávat dobrovolnou, veřejně prospěšnou činnost," dodává Hana Rambousková. "Tady není podmínkou titul PhD., chceme totiž podporovat i začínající vědecké pracovníky." Šancí na získání nenahraditelných zkušeností pro pracovníky státní správy a neziskových organizací uprostřed profesní dráhy je další program Fulbrightovy komise pro české občany. Jde o desetiměsíční stipendijní program Huberta Humphreyho umožňující rozšíření specializace na jedné ze čtrnácti univerzit, které se programu účastní a vybírají z nominovaných. K žádosti je třeba odevzdat přihlášku, jeden doporučující dopis a souhlas zaměstnavatele. Následuje motivační pohovor jako u všech ostatních programů. Fulbrightova komise v České republice nabízí i další možnosti, například stipendia pro lékaře, letní instituty amerických studií, cestovní granty. Na svých webových stranách uvádí odkazy i na další možné zdroje financování studijních pobytů.

Informace

Fulbrightova komise
Táboritská 23
130 87 Praha 3
Hotel Olšanka, 2. patro
Tel. 02/22 71 84 52
Fax. 02/69 75 600
e-mail: fulbright@fulbright.cz
www.fulbright.cz

PŘÍŠTĚ: Poradenské centrum Fulbrightovy komise, doporučení pro studenty, výměny středoškolských učitelů

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...