Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímejte se, jaké výhody nabízí vaše pojišťovna

aktualizováno 
Každý má svou zdravotní pojišťovnu a všechny každý rok rozdávají spousty peněz, které mohou přistát i ve vaší peněžence. Když je tedy investujete do ochrany zdraví podle podmínek, které pojišťovna stanoví.
Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější.

Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější. | foto: Profimedia.cz

Výhody hledejte sami

Zatímco banky a komerční pojišťovny na vás valí své nabídky ze všech stran, zdravotní pojišťovny jsou opatrnější. Zajímavé věci pro vás mají, počkají si však, až si informace o nich vyhledáte sami. Nejlepším zdrojem informací je internet. Prohlédněte si webové stránky pojišťovny a zjistěte, které všechny výhody by se vás mohly týkat a jestli není zrovna nějaká zajímavá akce.

Všeobecná zdravotní pojišťovna třeba vyhlásila na leden akci, kdy přispívala na spoustu věcí dvojnásobek než obvykle. Kdo se však nepodíval na web, nedozvěděl se o ní.

Nastavte si webové stránky své pojišťovny do oblíbených položek na internetu. Jednou za čtrnáct dní se podívejte, co je nového. Některé akce jsou skutečně rychlovky. Jestli vám pojišťovna posílá časopis, neházejte ho do sběru dřív, než jím alespoň prolistujete. Mnohé akce bývají vyhlašovány právě jeho prostřednictvím.

Když si nejste jisti, jestli se některá výhoda vztahuje i na vás, zeptejte se na infolince, jak je to ve vašem konkrétním případě. Linky bývají zdarma nebo za cenu místního volání.

Co navíc nabízejí zdravotní pojišťovny

Minimálně 500 korun za rok, ale mnohdy i desetkrát víc můžete získat od své zdravotní pojišťovny.

Doneste potřebné dokumenty

Je třeba vyplnit žádost o peníze. Tu mají k dispozici na pobočce, nebo si ji můžete vytisknout z internetu. Musíte také doložit, že jste skutečně udělali něco pro prevenci svého zdraví. Poslouží paragon – dbejte, aby měl všechny náležitosti:

  • kdo ho vystavil
  • za co jste platili
  • kolik to stálo
  • datum
  • podpis prodávajícího.

Doklad o zaplacení vám vydají i v lékárně či u lékaře, když čerpáte příspěvek na očkování nebo v posilovně, kam chodíte hubnout. Ptejte se však předem, zda s ní pojišťovna spolupracuje. Pokud chcete příspěvek na plavání, obvykle nestačí vstupenky do bazénu, nechte si také vystavit daňový doklad.

Tip

Jestliže si sportovní přilby či chrániče objednáte přes internet a necháte poslat poštou na dobírku, nestačí vám pro pojišťovnu jen faktura vložená v balíčku. Musí být jasné, že jste za přilbu také zaplatili – strhněte žlutou přelepku z obalu balíku a vezměte ji s sebou.

Dodržujte podmínky a termíny

Čerpání příspěvku bývá podmíněno různými pravidly. Peníze třeba dostanete, když jste obézní a zhubnete. Ale nestačí, že se nevejdete do kalhot, které vám ještě loni byly. Obezita musí být jednoznačná – váš BMI index (hmotnost lomeno výška (v metrech) na druhou) musí být vyšší než 30. Hubnout musíte pod dohledem odborníka, což je lékař nebo třeba i posilovna či poradna zdravé výživy, se kterými pojišťovna spolupracuje, a novou váhu si musíte nějakou dobu udržet. Ale možná to má vaše pojišťovna úplně jinak, třeba u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra vůbec zhubnout nemusíte, stačí, že se léčíte.

Je-li v podmínkách příspěvku napsáno, že vitaminy, na které vám přidají, si musíte koupit do konce března a účtenku se žádostí doručit na pobočku do 10. dubna, nesnažte se s tím polemizovat. I když porušíte jen jeden z daných termínů, nedostanete nic.

Tip

S žádostí a s potvrzením o platbě jděte raději osobně na pobočku. Předložit musíte originály dokladů. V pojišťovně si udělají kopii a originál vám vrátí, kdybyste ho potřebovali k reklamaci. Pokud není jiná možnost, pošlete žádost doporučenou poštou.

Zkuste změnit pojišťovnu

Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější. Třeba Česká národní zdravotní pojišťovna oproti loňsku dost zdvihla příspěvky na preventivní programy – například na rovnátka přispívají 2 400 korun, o tisíc korun více než loni. Jiné pojišťovny programy trochu omezují. V Metal-Aliance třeba snížili hodnotu balíčku pro děti a studenty z 900 na 600 korun ročně.

zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou do roka

Než se ke změně rozhodnete, myslete na to, že odměňují nejen nové členy, ale i za věrnost, čím jste u pojišťovny déle, tím vám přispějí více. Tak to má třeba Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Mnohde je výhodnější, když je u pojišťovny celá rodina. Například OZP dává dětem 1 500 korun ročně, když jsou u pojišťovny oba rodiče, 1 000 korun, když alespoň jeden, a 500 korun, když je dítě jediným pojištěným z rodiny.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz