Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímejte se, jaké výhody nabízí vaše pojišťovna

aktualizováno 
Každý má svou zdravotní pojišťovnu a všechny každý rok rozdávají spousty peněz, které mohou přistát i ve vaší peněžence. Když je tedy investujete do ochrany zdraví podle podmínek, které pojišťovna stanoví.
Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější.

Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější. | foto: Profimedia.cz

Výhody hledejte sami

Zatímco banky a komerční pojišťovny na vás valí své nabídky ze všech stran, zdravotní pojišťovny jsou opatrnější. Zajímavé věci pro vás mají, počkají si však, až si informace o nich vyhledáte sami. Nejlepším zdrojem informací je internet. Prohlédněte si webové stránky pojišťovny a zjistěte, které všechny výhody by se vás mohly týkat a jestli není zrovna nějaká zajímavá akce.

Všeobecná zdravotní pojišťovna třeba vyhlásila na leden akci, kdy přispívala na spoustu věcí dvojnásobek než obvykle. Kdo se však nepodíval na web, nedozvěděl se o ní.

Nastavte si webové stránky své pojišťovny do oblíbených položek na internetu. Jednou za čtrnáct dní se podívejte, co je nového. Některé akce jsou skutečně rychlovky. Jestli vám pojišťovna posílá časopis, neházejte ho do sběru dřív, než jím alespoň prolistujete. Mnohé akce bývají vyhlašovány právě jeho prostřednictvím.

Když si nejste jisti, jestli se některá výhoda vztahuje i na vás, zeptejte se na infolince, jak je to ve vašem konkrétním případě. Linky bývají zdarma nebo za cenu místního volání.

Co navíc nabízejí zdravotní pojišťovny

Minimálně 500 korun za rok, ale mnohdy i desetkrát víc můžete získat od své zdravotní pojišťovny.

Doneste potřebné dokumenty

Je třeba vyplnit žádost o peníze. Tu mají k dispozici na pobočce, nebo si ji můžete vytisknout z internetu. Musíte také doložit, že jste skutečně udělali něco pro prevenci svého zdraví. Poslouží paragon – dbejte, aby měl všechny náležitosti:

  • kdo ho vystavil
  • za co jste platili
  • kolik to stálo
  • datum
  • podpis prodávajícího.

Doklad o zaplacení vám vydají i v lékárně či u lékaře, když čerpáte příspěvek na očkování nebo v posilovně, kam chodíte hubnout. Ptejte se však předem, zda s ní pojišťovna spolupracuje. Pokud chcete příspěvek na plavání, obvykle nestačí vstupenky do bazénu, nechte si také vystavit daňový doklad.

Tip

Jestliže si sportovní přilby či chrániče objednáte přes internet a necháte poslat poštou na dobírku, nestačí vám pro pojišťovnu jen faktura vložená v balíčku. Musí být jasné, že jste za přilbu také zaplatili – strhněte žlutou přelepku z obalu balíku a vezměte ji s sebou.

Dodržujte podmínky a termíny

Čerpání příspěvku bývá podmíněno různými pravidly. Peníze třeba dostanete, když jste obézní a zhubnete. Ale nestačí, že se nevejdete do kalhot, které vám ještě loni byly. Obezita musí být jednoznačná – váš BMI index (hmotnost lomeno výška (v metrech) na druhou) musí být vyšší než 30. Hubnout musíte pod dohledem odborníka, což je lékař nebo třeba i posilovna či poradna zdravé výživy, se kterými pojišťovna spolupracuje, a novou váhu si musíte nějakou dobu udržet. Ale možná to má vaše pojišťovna úplně jinak, třeba u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra vůbec zhubnout nemusíte, stačí, že se léčíte.

Je-li v podmínkách příspěvku napsáno, že vitaminy, na které vám přidají, si musíte koupit do konce března a účtenku se žádostí doručit na pobočku do 10. dubna, nesnažte se s tím polemizovat. I když porušíte jen jeden z daných termínů, nedostanete nic.

Tip

S žádostí a s potvrzením o platbě jděte raději osobně na pobočku. Předložit musíte originály dokladů. V pojišťovně si udělají kopii a originál vám vrátí, kdybyste ho potřebovali k reklamaci. Pokud není jiná možnost, pošlete žádost doporučenou poštou.

Zkuste změnit pojišťovnu

Pojišťovny své nabídky mění a vy můžete jednou za rok přejít tam, kde je to pro vás výhodnější. Třeba Česká národní zdravotní pojišťovna oproti loňsku dost zdvihla příspěvky na preventivní programy – například na rovnátka přispívají 2 400 korun, o tisíc korun více než loni. Jiné pojišťovny programy trochu omezují. V Metal-Aliance třeba snížili hodnotu balíčku pro děti a studenty z 900 na 600 korun ročně.

zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou do roka

Než se ke změně rozhodnete, myslete na to, že odměňují nejen nové členy, ale i za věrnost, čím jste u pojišťovny déle, tím vám přispějí více. Tak to má třeba Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Mnohde je výhodnější, když je u pojišťovny celá rodina. Například OZP dává dětem 1 500 korun ročně, když jsou u pojišťovny oba rodiče, 1 000 korun, když alespoň jeden, a 500 korun, když je dítě jediným pojištěným z rodiny.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz