Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčku přislíbili, ale nezajistili. Inkasovali za to pět tisíc

aktualizováno 
Kateřina Vedlichová se dostala do svízelné finanční situace a potřebovala na pár měsíců půjčit třicet tisíc. Banka jí však půjčku zamítla. A tak začala hledat na internetu. A našla. Půjčky rychle, bez ručitele, stačí zavolat, hlásala na svých webových stránkách firma CM Company s.r.o.

Případ teď řeší hospodářská kriminálka v Chebu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Vedlichová do firmy zavolala, aby si ověřila bližší podmínky. Půjčka byla přislíbena, stačilo jen podepsat smlouvu, vyplnit několik dalších papírů a zaplatit firmě pět tisíc. Prý jde o vratnou zálohu a částka bude odečtena ze splátek úvěru. Paní Vedlichová tedy vše vyplnila, podepsala a firmě pět tisíc korun zaplatila. A čekala na půjčku.

Místo půjčky ovšem o týden později zaslala společnost CM Company následující e-mail:
Při kontrole Vámi zaslaných dokumentů jsme bohužel zjistili, že jste ke své žádosti nedoložila Podepsaný Zápis o Rozhodčí smlouvě a Potvrzení příjmu vydané zaměstnavatelem ne starší 30ti dnů nebo kopie výplatních pásek za poslední měsíc 6/2014. Vaše žádost i přes tyto nedostatky byla předána na finanční oddělení, které Vás bude telefonicky kontaktovat.

„Jaképak nedostatky? Já jsem vyplnila vše, co požadovali, a je snad logické, že když podepisuju smlouvu 14. července, tak výplatní pásku za červen ještě nemám,“ podivuje se klientka. V den výplaty okamžitě i tento doklad zaslala a předpokládala, že teď již bude vše v pořádku a slibovaná půjčka konečně dorazí. Když se finanční oddělení CM Company neozývalo, paní Vedlichová volala sama. Ale zákaznická linka firmy byla nedostupná a ani na e-maily nikdo neodpovídal.

„Nakonec jsem jim napsala, že požaduji vrácení zálohy pro nevyplacení úvěru, ale to už jsou skoro čtyři měsíce a peníze nikde,“ rozhořčuje se paní Vedlichová.

Podvedených zákazníků je více

Podle internetových diskusí paní Vedlichová není jediná, která firmě naletěla. Uživatel Radim Pavlas píše: „Také jsem poslal údajně zálohu na měsíc a půl ve výši 9 300 korun, podepsal smlouvu, přiložil požadované doklady a místo peněz jsem dostal výpověď smlouvy pro doložení nepravdivých dokladů a navíc mi vyměřili ještě pokutu ve výši 18 tisíc korun. Pokud by chtěl někdo na firmu podat žalobu k soudu, rád se připojím.“

Nepřehlédněte

Eva Honzů na internetu uvádí: „Zálohu na kauci na účet údajné advokátní kanceláře jsem složila, ještě týž den mi e-mailem přišly smlouvy a souhlas s inkasem z mého účtu. Až to prý odešlu, bude vše v pořádku a do dvou dnů mám na účtě peníze… Zákaznická linka je NEDOSTUPNÁ !!! Stydím se přiznat před svým právníkem, že jsem mohla se svým vysokoškolským vzděláním naletět takovýmto diletantům...“

Zajímalo nás samozřejmě vysvětlení společnosti CM Company, ale nepodařilo se nám jej získat. Zákaznická linka je nedostupná a ani na e-mail s dotazy naší redakce nikdo neodpověděl.

CM Company peníze nepůjčuje

Podle expertů ze společnosti Vaše nároky společnost CM Company využívá tíživé situace klienta, který potřebuje získat finanční prostředky. Sama společnost totiž peníze nepůjčuje, smlouvou se zavazuje pouze k tomu, že zájemci o půjčku „obstará příležitost uzavřít smlouvu se zapůjčitelem“, a za to jí patří odměna pět tisíc korun. Navíc i tvrzení, že by záloha měla být započtena na splátky úvěru, je klamání spotřebitele. CM Company nemůže za jiný subjekt slibovat, že zaplacená záloha bude na splátky započtena.

„V tomto konkrétním případě ze strany zprostředkovatele nedošlo k žádné činnosti, paní Vedlichové nebyla zprostředkována možnost uzavření smlouvy o půjčce, a společnosti CM Company proto nevznikl nárok na provizi,“ upřesňuje právník Petr Novák. Paní Vedlichová má tedy nárok na vrácení celé zaplacené zálohy. „Pokud firma na výzvu k vrácení zálohy nereagovala, nezbývá paní Vedlichové nic jiného než podat žalobu k soudu,“ doporučuje právník.

Případ teď řeší hospodářská kriminálka v Chebu, poškození klienti se mohou připojit k trestnímu oznámení. Podle vyjádření Zuzany Týřové z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje případ ohlásilo již deset deset poškozených. „Provádíme šetření. Poškození se mohou obrátit na policii na čísle 974 372 567 nebo na 158,“ vyjádřila se Zuzana Týřová.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz