Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajištění ve stavebním spoření: úvěr u Lišky, meziúvěr u Raiffeisen

  18:55aktualizováno  18:55
Závěr minulého pokračování seriálu o stavebním spoření poukazoval na důležitost zajištění úvěru a prokazování schopnosti splácet úvěr jako na jedno z kritérií pro výběr spořitelny. Dnes se podíváme na zajištění úvěrů podrobněji.
Závěr minulého pokračování seriálu o stavebním spoření poukazoval na důležitost zajištění úvěru a prokazování schopnosti splácet úvěr jako na jedno z kritérií pro výběr spořitelny. Podmínky jednotlivých stavebních spořitelen se v těchto důležitých parametrech výrazně odlišují a kromě toho jsou u některých spořitelen jiné podmínky pro překlenovací úvěry a jiné podmínky pro úvěry ze stavebního spoření.


Řádné úvěry: ČMSS nejmírnější

Poměrně přehledně lze srovnat požadované zajištění pro řádné úvěry ze stavebního spoření. Vedoucí spořitelna na trhu, Českomoravská stavební spořitelna, má v tomto ohledu před ostatními výrazně navrch. Až do výše úvěru 130 000 Kč, což odpovídá cílové částce do 260 000 Kč, nepožaduje žádné zajištění. VSS KB (Modrá Pyramida) a Raiffeisen toto umožňují pouze do výše úvěru 70 000 Kč, Wüstenrot do 50 000 Kč a Hypo dokonce jen do poloviční sumy 25 000 Kč. ČS-stavební spořitelna (Buřinka) nepřipouští v předepsaných pravidlech úvěr bez ručitele resp. spoludlužníka vůbec, ale zdůrazňuje individuální přístup k hodnocení klientů.
Mezi nejlepšími figuruje ČMSS i na druhém pólu, tedy u hranice, kdy už je potřeba zástava nemovitosti (od nezajištěné částky 300 000 Kč). Stejné podmínky mají VSS KB, Raiffeisen a Hypo. ČS-stavební a Wüstenrot chtějí zástavu již od 250 000 Kč.

Kdy je potřeba jeden, dva či více ručitelů ukazuje tabulka:
(Požadovaného jednoho, případně dva ručitele je obvykle možné nahradit zástavním právem k nemovitosti, nebo finanční pohledávkou)


Výše úvěru ze stavebního spoření:   (částky jsou uvedeny v tisících Kč)

 

ČMSSČS-STVSS KBRaiffeisenWüstenrotHypo

bez zajištění

do 130

 -

do 70

do 70

do 50

do 25

1 ručitel

130 - 200

do 100

70 - 150

70 - 150

50 - 250

25 - 100

(100 - 200)*

2 ručitelé

200 - 300

100 - 250

(až 3 ručitelé)

150 - 300

150 - 300

 -

100 - 200

(200 - 300)*

zástava nemovitosti

nad 300

nad 250

nad 300

nad 300

nad 250

nad 300


* pro tzv. známé klienty, viz. vysvětlení níže
Pozn. „Neznámý“ klient u Hypo: úvěr ve výši 200 000 – 300 000 Kč – 3 ručitelé

Odlišnosti existují
Hypo stavební spořitelna ani v požadovaném zajištění nevolí žádné jednoduché řešení, když rozlišuje známé a neznámé klienty. „Známý“ je klient, který spořil alespoň 24 měsíců a jeho průměrná úložka spoření je vyšší než minimální stanovená úložka, „neznámí“ jsou všichni ostatní. V jednotlivých objemech úvěrů (resp. nezajištěných částek) se podmínky Hypo pro tyto dvě kategorie klientů liší, jak ukazuje tabulka.
ČS-stavební spořitelna zase vychází z principu dvou fyzických osob v každém úvěru. To znamená, že pokud existuje spoludlužník (v praxi to bývá často manžel/ka), poskytuje při nezajištěné částce do 80 000 Kč úvěr bez ručitele.
Pro některé kategorie požadují stavební spořitelny navíc životní pojištění žadatele.


Meziúvěry: Liška zpřísnila

ČMSS, donedávna vedoucí i v požadovaných podmínkách zajištění meziúvěrů, zpřísněním od 1. února 2001 tuto pozici ztratila. Již od kategorie 0 – 130 tisíc Kč nezajištěné částky je požadován 1 ručitel. Výjimkou jsou pouze klienti se smlouvou starší 3 let s hodnotícím číslem alespoň 20, kteří mohou bez ručitele získat meziúvěr až do výše 70 000 Kč nezajištěné částky. V tomto ohledu jsou podmínky ČMSS ještě tvrdší než jaké má jinak nejpřísnější ČS-stavební spořitelna. Navíc stále platí, že při meziúvěrech požaduje ČMSS zástavu nemovitostí již od nezajištěné částky 200 000 Kč (což je o 100 000 Kč méně než u řádného úvěru). Kromě VSS KB, která u meziúvěru připouští bez zajištění maximální nezajištěnou částku 50 000 Kč (tedy o 20 000 Kč méně než u řádného úvěru), mají ostatní spořitelny požadavky na zajištění překlenovacích úvěrů stejné jako u úvěrů.


Schopnost splácet

Také v požadované bonitě, neboli ve schopnosti úvěr splácet, vychází nejmírněji ČMSS. Základním kritériem je zde koeficient představující násobek životního minima. Pro žadatele o úvěr je včetně kategorie nad 300 000 Kč 1,00, zatímco u ostatních se pohybuje v rozmezí 1,10 – 1,75. V tomto směru nejpřísnější jsou dva ústavy nabízející jinak atraktivní tarif 40:60 VSS KB (1,3 – 1,5) a Hypo (1,6 – 1,75). U Hypo nemusí tzv. známí klienti bonitu prokazovat vůbec až do nezajištěné částky 100 – 200 tis. Kč.

Závěrem srovnání lze konstatovat, že pokud pro vás požadavek na zajištění při výběru spořitelny představuje prioritu, nejvíce vyhovovat bude asi nabídka ČMSS. Přinejmenším u úvěrů do 130 000 Kč tak odpadne možný problém sehnat požadovaného bonitního ručitele ochotného nést riziko, že úvěr přestanete splácet. U meziúvěrů vychází v tomto směru nejpřijatelněji Raiffeisen stavební spořitelna.


Minulý díl tohoto seriálu, který se týkal úvěrů ze stavebního spoření, naleznete zde.

Další informace o stavebním spoření naleznete v sekci stavebního spoření.


Jaké máte praktické zkušenosti s prokazováním bonity? Co si myslíte o pravidlech zajištění úvěrů, která stavební spořitelny uplatňují?

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz