Zajistí nová karta bezpečné placení na internetu?

  0:01aktualizováno  0:01
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí.
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí. Novinkou v tomto směru je speciální internetová platební karta Eurocard-MasterCard od společnosti Europay International, kterou nabízí jako první u nás svým klientům eBanka.

Internetová platební karta je velmi jednoduchým řešením problému bezpečnosti internetových plateb. Banka vydá svému klientovi vedle běžné karty i kartu, která je určena pouze pro placení přes internet. Tato karta neexistuje ve fyzické podobě a po zažádání o kartu dostane zákazník pouze číslo karty a datum její platnosti.

Virtuální karta eBanky je vydávána ke stejnému běžnému účtu, ke kterému je vydána i „normální“ karta, má ovšem jiné číslo. Její platnost je stanovena na dva roky a vydání karty provádí banka zdarma. Roční poplatek za vedení karty činí 150 Kč. Hlavní výhodou karty jsou nižší výběrové limity, které výrazně omezují možnost zneužití karty. Ty jsou u eBanky standardně nastaveny na deset tisíc korun za týden, ale klient si může nastavit do druhého dne i limit v řádu několika korun.

Internetové platební karty nejsou za hranicemi našeho území žádnou novinkou. Běžně již fungují v devatenácti zemích světa, mezi něž patří i naši sousedé, Polsko a Maďarsko. Tento projekt běží od počátku minulého roku a za rok a půl nedošlo podle společnosti Europay k žádnému zneužití této karty. To se jeví v porovnání s rostoucí kriminalitou v oblasti běžných karet jako velmi dobrý výsledek.

Konkurenci tomuto platebnímu instrumentu tvoří v rámci nabídky eBanky ještě platební systém eBanky. Ten umožňuje provádění on line plateb za objednané zboží formou platebního příkazu. Probíhá v rámci systému eBanky, což ho řadí mezi nejbezpečnější produkty, které lze pro internetové platby využít. I zde je obchod realizován během několika minut. Platba za zboží je převedena až po fyzickém dodání zboží, do té doby je částka na účtu klienta blokována.

Další konkurencí je také mikroplatební systém „I like Q“, fungující na bázi elektronické peněženky a systém Juicepay. Juicepay je služba nabízející internetovou platební kartu, kterou poskytují společnosti Eurotel a Citibank. Registrace je zdarma a klient nemusí ani později platit žádné poplatky. Jedinou podmínkou je, aby měl účet vedený u jakékoli banky v ČR. Při placení kartou se nakupující proklikne na speciální zabezpečenou stránku kde transakci zadá.

Zajímavé údaje zveřejnila eBanka na tiskové konferenci, při které byl nový produkt představen. Jedná se o statistiku plateb na internetu v období první poloviny letošního roku. Z údajů je jasně zřetelná přetrvávající (a jistě oprávněná) obava českých nakupujících z používání karty k placení na internetu.

 Platební systém eBankyPlatební karty
Počet plateb celkem13 6506 500
Nejvyšší hodnota jedné platby (v Kč)250 60079 500
Celková suma plateb     (v Kč)12,6 mil.16,25 mil.
Průměrná výše platby    (v Kč)9272500

Zdroj: eBanka

Ochranu před zneužitím karet mělo poskytnout také opatřením, kterým eBanka blokuje automaticky platební karty k používání na internetu. Pokud má její klient zájem, může svou kartu pro toto použití samozřejmě odblokovat. V současné době je odblokováno z celkového počtu 36000 karet odblokováno přibližně 6000 karet. Toto řešení volila pro ochranu svých klientů i řada dalších českých bank.

I když internetová karta Eurocard–MasterCard nepředstavuje žádné převratné řešení plateb na internetu, umožňuje zájemcům alespoň částečně omezit riziko spojené s počítačovými nákupy. Její vlastník si může být jistý minimálně třemi fakty: kartu nelze zneužít k výběru hotovosti, s kartou nelze zaplatit v běžném obchodě a maximální škoda při eventuelním zneužití bude rovna výběrovému limitu, který si může sám podle svého uvážení zvolit.

Měli jste již někdy problémy se zneužitím vaší karty? Využijete nabídky internetové platební karty? Myslíte si, že přispěje ke zvýšení bezpečnosti platebních transakcí?

Autor:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz