Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajistí nová karta bezpečné placení na internetu?

  0:01aktualizováno  0:01
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí.
Sektoru nákupů realizovaných prostřednictvím internetu předpovídá většina odborníků prudký rozvoj. Ten je však podmíněn především tím, jak dokáží internetoví obchodníci zajistit bezpečnost platebních transakcí. Novinkou v tomto směru je speciální internetová platební karta Eurocard-MasterCard od společnosti Europay International, kterou nabízí jako první u nás svým klientům eBanka.

Internetová platební karta je velmi jednoduchým řešením problému bezpečnosti internetových plateb. Banka vydá svému klientovi vedle běžné karty i kartu, která je určena pouze pro placení přes internet. Tato karta neexistuje ve fyzické podobě a po zažádání o kartu dostane zákazník pouze číslo karty a datum její platnosti.

Virtuální karta eBanky je vydávána ke stejnému běžnému účtu, ke kterému je vydána i „normální“ karta, má ovšem jiné číslo. Její platnost je stanovena na dva roky a vydání karty provádí banka zdarma. Roční poplatek za vedení karty činí 150 Kč. Hlavní výhodou karty jsou nižší výběrové limity, které výrazně omezují možnost zneužití karty. Ty jsou u eBanky standardně nastaveny na deset tisíc korun za týden, ale klient si může nastavit do druhého dne i limit v řádu několika korun.

Internetové platební karty nejsou za hranicemi našeho území žádnou novinkou. Běžně již fungují v devatenácti zemích světa, mezi něž patří i naši sousedé, Polsko a Maďarsko. Tento projekt běží od počátku minulého roku a za rok a půl nedošlo podle společnosti Europay k žádnému zneužití této karty. To se jeví v porovnání s rostoucí kriminalitou v oblasti běžných karet jako velmi dobrý výsledek.

Konkurenci tomuto platebnímu instrumentu tvoří v rámci nabídky eBanky ještě platební systém eBanky. Ten umožňuje provádění on line plateb za objednané zboží formou platebního příkazu. Probíhá v rámci systému eBanky, což ho řadí mezi nejbezpečnější produkty, které lze pro internetové platby využít. I zde je obchod realizován během několika minut. Platba za zboží je převedena až po fyzickém dodání zboží, do té doby je částka na účtu klienta blokována.

Další konkurencí je také mikroplatební systém „I like Q“, fungující na bázi elektronické peněženky a systém Juicepay. Juicepay je služba nabízející internetovou platební kartu, kterou poskytují společnosti Eurotel a Citibank. Registrace je zdarma a klient nemusí ani později platit žádné poplatky. Jedinou podmínkou je, aby měl účet vedený u jakékoli banky v ČR. Při placení kartou se nakupující proklikne na speciální zabezpečenou stránku kde transakci zadá.

Zajímavé údaje zveřejnila eBanka na tiskové konferenci, při které byl nový produkt představen. Jedná se o statistiku plateb na internetu v období první poloviny letošního roku. Z údajů je jasně zřetelná přetrvávající (a jistě oprávněná) obava českých nakupujících z používání karty k placení na internetu.

 Platební systém eBankyPlatební karty
Počet plateb celkem13 6506 500
Nejvyšší hodnota jedné platby (v Kč)250 60079 500
Celková suma plateb     (v Kč)12,6 mil.16,25 mil.
Průměrná výše platby    (v Kč)9272500

Zdroj: eBanka

Ochranu před zneužitím karet mělo poskytnout také opatřením, kterým eBanka blokuje automaticky platební karty k používání na internetu. Pokud má její klient zájem, může svou kartu pro toto použití samozřejmě odblokovat. V současné době je odblokováno z celkového počtu 36000 karet odblokováno přibližně 6000 karet. Toto řešení volila pro ochranu svých klientů i řada dalších českých bank.

I když internetová karta Eurocard–MasterCard nepředstavuje žádné převratné řešení plateb na internetu, umožňuje zájemcům alespoň částečně omezit riziko spojené s počítačovými nákupy. Její vlastník si může být jistý minimálně třemi fakty: kartu nelze zneužít k výběru hotovosti, s kartou nelze zaplatit v běžném obchodě a maximální škoda při eventuelním zneužití bude rovna výběrovému limitu, který si může sám podle svého uvážení zvolit.

Měli jste již někdy problémy se zneužitím vaší karty? Využijete nabídky internetové platební karty? Myslíte si, že přispěje ke zvýšení bezpečnosti platebních transakcí?

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu
Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál naví... celý článekNajdete na iDNES.cz