Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájmové kroužky: tisíce často nestačí

aktualizováno 
Nechcete, aby se děti bez cíle toulaly venku nebo trávily volné chvíle jen s televizním ovladačem či počítačovými hrami? Stačí si připravit dost peněz, zájmové oblasti čekají: cizí jazyky, umění, sport nebo počítač. Jak mezi nimi vybrat? A najdou se i činnosti, které rodinu nestojí moc peněz?

Když sečtou Svobodovi z Prahy všechny poplatky, které zaplatí za mimoškolní aktivity dětí, podlomí se jim kolena - u tří sourozenců vyšplhají výdaje třeba až na 50 000 korun. Všechny děti se věnují tenisu a klavíru, dva chlapci hrají baseball, dcera dělá atletiku a angličtinu, dvě z dětí chodí také na výtvarnou výchovu. „Nejdražší je baseball a tenis, a to děti ani v zimě nechodí trénovat do haly. I tak za tyto dva sporty zaplatíme pětadvacet tisíc ročně,“ říká maminka Irena Svobodová. Naopak nejlevnější je skaut, kam chodí jen dcera Eva.

Svobodovi přitom nechtějí mít z dětí žádné šampiony ani virtuosy; kroužky vybírají v místě bydliště, na pražském sídlišti. „Zatím jsou děti na prvním stupni základní školy, počítáme s tím, že na druhém stupni či víceletém gymnáziu aktivity omezí. Stejně ale asi moc neušetříme, protože budeme určitě platit nějakou jazykovou školu,“ míní paní Svobodová.

Hledejte levnější varianty

NENECHTE SI UJÍT
akcie
Na účtech spí miliony akcií
Akcie skončily v nedobrovolné dražbě, stejně jako majetek statisíců Čechů, kterým už výpisy z kuponové privatizace dávno pokryl prach.
masáž
Když se upřednostňují lidé
Roste počet zaměstnanců, kteří jsou odměňováni nejen penězi, ale také určitým pohodlím. Týden dovolené navíc či delší volno kvůli dětem.
Škola, děti, třída
Pozor na nebezpečné aktovky
Rodiče by si však měli uvědomit, že pokud na svém dítěti šetří, mohou mu způsobit zdravotní potíže.

Lidé s průměrnými příjmy nemohou dětem dopřát ani soukromé hodiny tenisu, ani intenzivní jazykovou výuku. Přesto jejich potomci nemusí být ochuzeni o koníčky. Dostupné jsou pro ně kroužky, které organizují samotné školy, ať už jsou to například hodiny flétny, keramiky nebo třeba sportovních her. Ty jsou někde v rámci družiny dokonce zadarmo.

Dobrou volbou jsou kroužky a oddíly organizované neziskovými organizacemi - často stačí na celý rok pár set korun. Takové je například cvičení pod hlavičkou Sokola nebo skautské oddíly. Děti chodí nejen do přírody, ale sportují, seznámí se s výtvarnými technikami nebo hrají na hudební nástroje či nacvičují divadlo. Také křesťanská sdružení nabízejí mnoho zájmových aktivit, cena je většinou o dost nižší než u komerčních kulturních domů či sportovních oddílů.
 
Jak pomohou úřady

Pojistka je až náplast na bolístku, předem domácnost dobře zabezpečte!
Více ZDE.

Co když se v rodině peníze na zájmy dětí nenajdou? Pomocnou ruku podávají sociálně slabým městské úřady. „Na kroužky dětem, pokud se jedná o domácnost s nízkými příjmy, jednorázově přispíváme. Většinou tyto rodiny známe, protože pobírají dávky státní sociální podpory a sociální péče. Podmínkou je, aby se rodiče o děti řádně starali,“ vysvětluje Pavla Kalitová z oddělení dávek sociální péče a pomoci z Prahy 11. Zdůrazňuje, že jde o dávku fakultativní, výše příspěvků může být různá. „Určitě ale nebudeme přispívat dítěti na pět různých kroužků,“ doplňuje Pavla Kalitová.

Zájemci musí vyplnit žádost a doložit potvrzení o příjmech. „Posuzujeme běžné příjmy rodiny za půl roku, porovnáváme je s náklady na bydlení a na provoz domácnosti a s cenou vybraného kroužku,“ doplňuje Vladimíra Fišerová, vedoucí odboru vnitřních a sociálních věcí Městského úřadu v Bechyni.

Ani málo, ani moc

Zásadu ani minutu nazmar razí mnozí rodiče, kteří dětem zaplní každé odpoledne celého týdne různými aktivitami.Pravidlo, do kolika kroužků děti zapsat, aby to bylo tak akorát, neexistuje. Optimální počet musí určit rodiče, jiné je to na vesnici či na malém městě, kde děti mají možnost trávit více času v přírodě a rodiče také nemusí řešit problém s dojížděním. Nejvíce podle odborníků záleží na typu dítěte. „Rozhoduje jeho věk, zatížení ve škole i v rodině, třeba domácími pracemi,“ upozorňuje socioložka Jitka Havlová.

„V zásadě platí, že by aktivit mělo být tolik, aby se děti nenudily, ale ne zase přemíra, při níž by si nestačily odpočinout. Rozhodně by kroužky neměly být odkladištěm a náhražkou za rodinnou péči.“ Naopak děti, které nemají kromě školy žádné koníčky, mohou podle psychologů snáze propadnout počítačovým hrám, později třeba drogám.

Energie mají na rozdávání. Když se zabaví, nezlobí. Ale kdo to má všechno platit? Mimoškolní aktivity dětí jsou hodně drahé. Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz