Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základní škola karet: zkontrolujte si, jaký typ nosíte v peněžence

aktualizováno 
Podle bankéřů je největší potíž v tom, že lidé mnohdy vůbec netuší, jakou kartu používají. Jestli debetní, kreditní, či embosovanou. Většině z nich je opravdu úplně jedno, čím platí. Tomu kousku plastu říkají "kreditka" a podstatné pro ně je jen to, jestli jim v potřebnou chvíli vydá peníze, či ne.
Lidé mnohdy netuší, jakou platební kartu vlastní. Ilustrační snímek

Lidé mnohdy netuší, jakou platební kartu vlastní. Ilustrační snímek | foto: AP

Jenomže pár důvodů, proč se orientovat v nesrozumitelných bankovních výrazech, tu je. Podívejte se, jaké rozdíly mezi kartami jsou.

Debetní karta patří k běžnému účtu, na kterém máte své peníze. Do minusu se na ní dostanete jen ve chvíli, když máte v bance sjednaný kontokorent. Úroky z takového minusu pak platíte ihned, jak si od banky půjčíte peníze.

Kreditní karta vám naopak půjčuje peníze banky a vy je musíte do určité doby splatit, jinak vám naúčtují úroky. Kreditní karta má sloužit k nákupům. Pokud si s ní vyberete hotovost v bankomatu, také účtují úroky ihned, mnohdy i vyšší než při platbě u obchodníka, navíc sám výběr je dražší.

Zatímco cena za výběr z bankomatu debetní kartou se pohybuje kolem pětikoruny, kreditkou běžně vyberete za 50 korun plus jedno procento z vybírané částky.

Pokud dokážete vždy v rámci bezúročného období srovnat dluh na nulu, je kreditka dobrá - půjčujete si vlastně zadarmo. Vzhledem k mnoha akcím (vracení určitých procent z platby na účet, pojištění, věrnostní programy spolupracujících obchodníků, prodloužení záruky zboží zaplaceného kartou apod.) to může být výhodné.

Podmínky kreditních karet
BankaBezúročné období (dny)Úroková sazba (v procentech)
Citibankaž 5523,99 / 29,99 (1)
Česká spořitelnaaž 5519,08 / 23,88 (1)
ČSOBaž 55 (4)19,9
GE Money Bankaž 50od 21,48
Komerční banka45 a 76 (2) (4)od 19,90
LBBW Bankaž 5018,48
mBank5414,8 / 19,8 / 23,8 (3)
Poštovní spořitelnaaž 55 (4)20,9
Raiffeisenbank45 a 55 (2)od 17 (2)
UniCredit Bankaž 4515,96 až 23,40 (2)
Volksbankaž 4519,1
Zdroj: banky; Poznámky: uvedena roční úroková sazba, * Axa kartu vydává UniCredit Bank,(1) druhý údaj při výběru hotovosti z bankomatu, (2) různé typy karet, (3) podle výše poplatku za vedení karty 590/290/0 korun ročně, (4) bezúročné období platí i pro výběry z bankomatu

Pokud nesplatíte včas, pohybuje se úrok kolem 25 procent ročně. Vedení kreditní karty bývá první rok téměř vždy zdarma, pak se platí poplatek. Ten však banky v některých případech odpouštějí, pokud kartu využíváte a platíte s ní pravidelně u obchodníků.

Ještě jednu věc byste si měli u kreditní karty uvědomit - i když ji vůbec nebudete používat a bude jen jako záloha v šuplíku, kreditní rámec (částka, kterou si můžete půjčit) se počítá do vašich dluhů. To může být přítěží, když třeba žádáte o jiný typ půjčky.

Embosovaná karta má výrazně reliéfně vytlačené číslo, platnost a jméno majitele. Je čitelná pomocí takzvané "žehličky". V Česku to v podstatě nehraje roli, protože obchodníci obvykle mají k dispozici terminály, které čtou i neembosované karty. Když se však vypravíte na dovolenou třeba do Asie, vezměte s sebou právě embosovanou kartu a na platby přes žehličky si dejte pozor. V 90 procentech případů jde o snahu o podvod.

Stejně tak, když se chystáte pobývat v zahraničí delší dobu a mohlo by se stát, že budete potřebovat náhradní kartu (ztráta, krádež), je lepší karta embosovaná – náhradní vám totiž banky dokážou doručit i do ciziny.

Podle Patrika Nachera ze specializovaného serveru Bankovnipoplatky. com je vedení embosované karty o něco dražší (asi o 200 korun ročně), ale pokud je karta součástí bankovního balíčku, bývá i embosovaná vedena zdarma.

V podstatě je jedno, která asociace vaši kartu vydala. Obě akceptuje většina obchodníků, oběma lze platit na internetu. Tedy v Česku. Cestovatelé praví, že s MasterCard uspějete velmi dobře v Evropě, do USA je lepší jet s Visou.

Analytik Leoš Pokorný z UniCredit Bank s tím však nesouhlasí, podle něj už toto pravidlo neplatí - obě asociace mají ve všech destinacích rovnoměrné zastoupení. Pro jistotu však doporučuje mít k účtu vydané karty dvě (většinou to je v ceně balíčku). Jednu Visu, jednu MasterCard a raději vše nakombinovat tak, aby jedna byla embosovaná a druhá ne. Pak by se vám nemělo stát, že byste kdekoli ve světě měli s platbou problém.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz