Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákon o spotřebitelském úvěru téměř nikdo nerespektuje

  12:03
S počátkem roku vstoupil v platnost zákon o spotřebitelských úvěrech, který má mít za následek jednak zprůhlednění nabídek splátkových společností, a tedy i snazší orientací zákazníka mezi nimi, a jednak zlevnění splátkového prodeje. Zlevnění by mělo být způsobeno konkurenčním bojem mezi jednotlivými splátkovými společnostmi, jež vznik zákona jistě vyvolá. Realita je však dosud jiná. Málokterá firma zákon o spotřebitelském úvěru skutečně respektuje.

V průběhu analýzy nákladů na spotřebitelský úvěr u jednotlivých firem se nám podařilo zjistit, že skutečnost existence daného zákona není v praxi dosud patrná. Nejen, že nám konkrétní ukazatele nákladů na úvěr nejsou schopni sdělit splátkoví prodejci, ale mnohdy ani splátkové společnosti, u nichž bychom možnost získání těchto informací již dávno očekávali.

Konkrétně u firmy Home Credit jsme narazili na problém s kartou Yes. Ani prodejci, kteří zákazníkovi nákupy prostřednictvím zmíněné karty umožňují (dotazováno jich bylo více než dvacet), ba ani zástupci společnosti Homecredit, nám nebyli schopni spočítat, jakou sumu zaplatíme celkem za zboží získané prostřednictvím karty, ani jak dlouho budeme takto čerpaný úvěr splácet. Přitom splátkový prodejci nás odkazují na splátkovou společnost, ta zase na splátkového prodejce.

Pouze společnost GE Capital - Multiservis (z námi oslovených společností) zákon skutečně respektuje v plném rozsahu a od 1.1.2002 ve smlouvách roční procentní sazbu nákladů uvádí (jedná se o 39,1%).

Kde je chyba? Neberou splátkové společnosti zákon o spotřebitelském úvěru vážně? Nebo snad nestíhají splátkové společnosti produkovat software, na základě kterého budou moci splátkoví prodejci spočítat klientovi nejen kolik zaplatí ve které splátce, jak tomu bylo dosud, ale informovat ho také o ročních nákladech na úvěr, které budou teď počítány podle jednotného vzorce? Kolik na to ještě budou potřebovat času?

Zákon o spotřebitelském úvěru dopadá také na hlavy leasingových firem

Také u leasingových firem je velice složité srovnat nabídky jednotlivých firem. Jedna s druhou se předhánějí v lákavých nabídkách (ať už je to leasing s nulovým navýšením nebo havarijní pojistka na tři roky), avšak skutečné poplatky za poskytovaný leasing jsou v jejich nabídce pečlivě ukryté.

Zákonu o spotřebitelských úvěrech se ovšem zástupci leasingových firem brání podvolit. Podle jejich názoru je leasing zcela odlišný od klasických spotřebitelských úvěrů (dle jejich výkladu totiž neposkytují žádný úvěr ani půjčku), což prý zákon nezohlednil a proto se této služby netýká. Proti tomu ovšem stojí ministerstvo průmyslu a obchodu, které naopak vystoupilo s tím, že záměr zákona je jasný a není možné se z něj takto vyvléci. Celá pře bude muset být nejspíš vyřešena až prostřednictvím justice. Leasingové společnosti ovšem ani v případě, že soudní spor vyhrají, stejně nemají šanci zákonu uniknout. Pro parlament totiž nebude nic snazšího, než zákon novelizovat a explicitně do něj vsadit, že se vztahuje i na leasingové společnosti.

Zvláštní je, že ačkoliv leasingové společnosti protestují proti zahrnutí leasingových smluv pod zákon o spotřebitelském úvěru, některé firmy už smlouvy zákonu přizpůsobily (například GE Capital leasing a Škofin).

Proč právě spotřebitelský úvěr?

Vidina snadného získání zboží za měsíční splátky, které, jak se na první pohled zdá, zákazníka finančně příliš nezatíží, je pro českého zákazníka velice lákavá. Výhodou spotřebitelského úvěru je rychlost a současně snadnost jeho získání. Na rozdíl od leasingu se zboží stává ihned majetkem klienta a ten získává úvěr dokonce bez ručitele (platí většinou do určité výše úvěru). Princip splátkového prodeje naleznete zde.

Přesto by měl on sám posoudit, jestli je pro něj takovýto druh nákupu v daný moment za danou cenu (která se v případě splátek může vyšplhat dost vysoko) vhodný nebo není-li pro něj lepší variantou realizovat nákup až po uspoření potřebné částky.

Zatím je konkurenční srovnání jednotlivých firem stále ještě složité, a proto jsme se Vám v následujících tabulkách uvedli cenové rozdíly úvěrů mezi vybranými společnostmi, a to jak na základě splácení na základě smlouvy, tak na základě úvěrové karty. Rozdíl mezi těmito dvěma typy nákupů na splátky je z tabulek rovněž patrný.

V případě přímého splácení úvěru, jsou všechny poplatky zahrnuty ve splátkách, které spotřebiteli prodejce spočítá, a spotřebitel tak není vystaven riziku, že by platil další částky, které by nebyly před sjednáváním smlouvy patrné.

Momentálně jsou na trhu tři hlavní společnosti, které umožňují oba typy nákupu na splátky: Cetelem ČR, a.s.(Karta Aura), GE Multiservis (Karta OK) a  Home Credit (Karta Yes a ČP Úvěrová karta).

 

Nákup zboží na splátky prostřednictvím spotřebitelského úvěru v ceně 16 990 Kč

 

Cetelem

Multiservis

Homecredit

Roční úroková sazba* 37,42% 38,72% 40,4%

Počet splátek

12

12

12

Maloobchodní cena výrobku

16 990 Kč

   16 990 Kč

16 990 Kč

Výše úvěru

15 291 Kč

 1 5.291 Kč

15 291 Kč

Akontace 10%

  1 699 Kč

    1 699 Kč

 1 699 Kč

Měsíční splátka

  1 547 Kč

     1557 Kč

 1 570 Kč

Navýšení

 3 273 Kč

   3 393 Kč

 3 553 Kč

 

Nákup zboží na splátky prostřednictvím spotřebitelského úvěru   v ceně 79 990 Kč

 

Cetelem

Multiservis

Homecredit

Roční úroková sazba* 37,49% 33,7% 33,05%

Počet splátek

12

12

12

Maloobchodní cena výrobku

79 990 Kč

79 990 Kč

79 990 Kč

Výše úvěru

55 993 Kč

55 993 Kč

55 993 Kč

Akontace   (30 %)

23 997 Kč

23 997 Kč

23 997 Kč

Měsíční splátka

5 667 Kč

5 561 Kč

5 543 Kč

Navýšení

12 011 Kč

10 739 Kč

10 526 Kč

*Tyto roční úrokové sazby nám nebyly sděleny

V následující tabulce máte možnost porovnat nejen úrokové sazby jednotlivých splátkových společností, ale i nárůst ceny úvěru díky poplatkům, které jsou se správou úvěru spojeny.

Nákup na splátky prostřednictvím úvěrové karty - zboží v hodnotě 16 990 Kč
Položky splátkového režimu Cetelem - Karta Aura Multiservis - OK Karta
Měsíční úroková sazba 1,98% 1,89%
Roční úroková sazba 23,76% 22,68%
Počet nákupů 1 1
Počet splátek 22 22
Maloobchodní cena výrobku 16 990 Kč 16 990 Kč
Úvěrový rámec karty 20 000 Kč 20 000 Kč
Akontace, 1. spl. 0 Kč 0 Kč
Výše splátky 1 000 Kč/poslední splátka 837 Kč 1 000 Kč/poslední splátka 252 Kč
Poplatky 374 Kč (17 Kč/měs. = výpis z účtu) 880 Kč (40 Kč/měs. = správa účtu + výpis)
Celkem bude zaplaceno 22 211 Kč 22 132 Kč
Navýšení (přeplacení) 5 221 Kč 5 142 Kč

Máte–li problém se získáním některých dat od splátkových společností (výše splátek nebo úroková sazba), použijte k jejich výpočtům naší úvěrové kalkulačky.

Individuální podmínky splátkového prodeje

Srovnání podmínek mezi jednotlivými splátkovými společnostmi není pro zákazníka jediným srovnáním, které musí provést, při výběru - s kým nakupovat. Splátkové společnosti nabízejí totiž jednotlivým prodejcům rozdílné obchodní podmínky, na základě nichž je splátkový prodej realizován. Splátkové společnosti například občas nabízejí některým prodejcům speciální akce. Představují je různá zvýhodnění zákazníka, kterých může klient za určitých podmínek využít (snížení úroku v případě, že zákazník splatí určitý počet splátek najednou apod.).

Jaká je podstata zákona o spotřebitelském úvěru?

Zákon o spotřebitelském úvěru vznikl z toho důvodu, že banky i splátkoví prodejci do propagovaného úroku nezapočítávali celou řadu poplatků a konkurenční srovnání pak bylo pro laika velice obtížné. Stejně tak splátkoví prodejci neuváděli, za jaký roční úrok si u nich zákazník vlastně půjčuje, ale uváděli pouze úrok měsíční, který byl pro zákazníka mnohem lépe “stravitelný.“ Pro příklad měsíční úrok, který se pohyboval kolem dvou procent, se ročně vyšplhal vysoko přes dvacet procent. Roční procentní sazba všech nákladů na vypůjčené peníze pak nezřídka přesahovala čtyřicet procent.

Zákon o spotřebitelském úvěru nařizuje firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry, aby klientům sdělovaly, v podobě ročního úroku, na kolik ho jejich služby přijdou. To znamená, že zákazník bude moci okamžitě zjistit, jakou cílovou částku za to které zboží zaplatí.

Víte, jak se můžete bránit?

Na situaci kolem spotřebitelských úvěrů by již teď, v průběhu ledna, měla dohlížet Česká obchodní inspekce. A to nejen u splátkových společností, ale také u společností leasingových. Děje se tomu tak skutečně?

Spotřebitel, který zjistí při uzavírání smlouvy, že neobsahuje náležitosti uvedené v zákoně, má právo požadovat, aby druhá smluvní strana smlouvu doplnila. V případě, že by se žádost minula účinkem, doporučujeme podat stížnost na Českou obchodní inspekci.

Setkali jste se při získávání spotřebního úvěru s nějakými problémy? Podělte se s námi o Vaši zkušenost.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...