Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Založení podniku na Slovensku? Nic složitého

aktualizováno 
Máte chuť rozjet vlastní podnik na území našich slovenských sousedů? Rozhodně na vás nečekají žádné zásadní překážky. Poradíme vám, jaké máte možnosti a jaké povinnosti ze založení podniku vyplývají.

Business, team | foto: Profimedia.cz

Zahraniční osoby mohou na území Slovenské republiky podnikat za stejných či obdobných podmínek a ve stejném rozsahu jako osoby slovenské. Oprávnění podnikat na území SR vzniká, jak vyplývá z § 21 odst. 4, dnem zápisu do obchodního rejstříku. Formy podnikání jsou upraveny zákonem č. 513/1991 Zb., ve znění pozdějších předpisů, který umožňuje založení čtyř druhů obchodních společností
Nejčastěji se jedná o společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Založení společnosti s ručením omezeným je jednodušší.

Nejprve je třeba vyhotovit společenskou smlouvu nebo zakladatelskou smlouvu, která bude podepsaná všemi zakladateli a všemi společníky s úředně ověřenými podpisy, anebo je nutno mít zakladatelskou listinu vyhotovenou formou notářského zápisu. U akciové společnosti je třeba mít také stanovy. U společnosti s ručením omezeným jsou společníci povinni zaplatit svůj vklad minimálně ve výši 30 %. Celková výše splacených vkladů musí být před zápisem do obchodního registru minimálně 100 000 Sk. Pokud je jen jeden zakladatel, musí být základní jmění splaceno v plné výši. Jednatelé pak podávají návrh na zápis společnosti do obchodního registru u rejstříkového soudu. K tomu je potřeba ověřených podpisů jednatelů a dalších dokumentů plynoucích ze zákona.

U akciové společnosti jsou povinni zakladatelé upsat celou sumu a zaplatit svůj peněžitý vklad minimálně ve výšce 30 % celkové sumy. Návrh na zápis do obchodního registru podávají všichni členové představenstva. Musí na něm být jejich ověřené podpisy a je třeba přiložit příslušné dokumenty.

popisekJAK USPĚT PŘI OBCHODOVÁNÍ
v Číně? Poradíme vám


 Založení kanceláře či pobočky není problém

Mezi základní podmínky, respektive doklady nezbytné při zakládaní kanceláře nebo pobočky patří živnostenský list, soudní potvrzení, výpis z rejstříku trestů, registrace pro daň, inspekční kniha, účetnictví, odvody do sociální pojišťovny - to jsou minimální požadavky slovenských úřadů na založení společnosti na Slovensku.

Registrace společnosti s ručením omezeným přitom trvá podle Obchodního zákoníku tři týdny. Dva týdny se přibližně čeká na vydání živnostenského oprávnění. Živnostenská oprávnění se mezi jednotlivými státy EU navzájem neuznávají (platí to i v případě českého živnostenského oprávnění, žadatel musí na slovenském Živnostenském úřadě požádat o vydání živnostenského oprávnění).

Od července 2004 musí živnostníci na Slovensku vedle povinnosti informovat Živnostenský úřad o zřízení provozovny (nejpozději v den jejího zřízení) informovat úřad i o zrušení provozovny, a to do 15 dnů. V případě nesplnění této povinnosti se ukládá pokuta. Je důležité vědět, že jednatelem firmy může být tatáž osoba, která firmu založila, a český občan může být jednatelem slovenské společnosti.

V případě fyzické osoby s trvalým pobytem mimo území SR platí, že tato osoba může podnikat prostřednictvím organizační složky podniku, zahraniční osoby nebo podniku zahraniční osoby, které zřídí na území SR v tom rozsahu, v jakém získá tato osoba oprávnění na podnikání podle zvláštního zákona. V případě, že fyzická osoba chce založit společnost s ručením omezeným, nepotřebuje notářský zápis.

Při rozhodování, zda zřídit organizační složku nebo podnik na Slovensku, platí, že organizační složku může zřídit fyzická osoba v případě, že v místě svého trvalého bydliště je podnikatelem. Podnik může zřídit pouze v případech, že tato osoba není v místě svého trvalého bydliště podnikatelem nebo že plánuje podnikat na území SR v jiném předmětu podnikání než v místě svého trvalého bydliště.

Fyzická osoba se statutem zahraniční osoby musí určit vedoucího (organizační složky podniku zahraniční osoby nebo vedoucího podniku zahraniční osoby), o kterém je povinna poskytnout příslušné údaje místně příslušnému živnostenskému úřadu a v případě vedoucího organizační složky doložit bezúhonnost této osoby. Vedoucí organizační složky podniku zahraniční osoby ani vedoucí podniku zahraniční osoby nemusí mít bydliště na území Slovenské republiky, na rozdíl od osoby odpovědného zástupce, který se ustanovuje pouze v regulovaných živnostech, tj. nikoliv ve volných živnostech.

Pro fyzickou osobu s přechodným nebo trvalým bydlištěm na území SR platí obsahem i formou stejný právní režim, jaký se vztahuje na slovenskou fyzickou osobu. V této souvislosti je však nutno mít na zřeteli dobu, během které má občan EU zájem působit na území SR za účelem podnikání. Podmínky pobytu cizinců včetně těch, kteří mají domicil v některém členském státě EU, upravuje ustanovení §45a zákona č. 48/2002 Z.z., o pobytu cizinců ve znění zákona č. 606/2003 Z.z. upravujícího liberalizované podmínky získání oprávnění k pobytu na území SR pro občany států EU.


 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Koncentrace virtuálních sídel v Praze.
Virtuální kanceláře: kdo je využívá a kdo zneužívá

Za pár set korun měsíčně mohou podnikatelé získat sídlo firmy v centru Prahy. Jenže tolik oblíbené virtuální kanceláře mohou někdy firmám ubrat na prestiži....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER DODAVATELSKÉ KVALITY

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.