Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Založení podniku na Slovensku? Nic složitého

Máte chuť rozjet vlastní podnik na území našich slovenských sousedů? Rozhodně na vás nečekají žádné zásadní překážky. Poradíme vám, jaké máte možnosti a jaké povinnosti ze založení podniku vyplývají.

Business, team | foto: Profimedia.cz

Zahraniční osoby mohou na území Slovenské republiky podnikat za stejných či obdobných podmínek a ve stejném rozsahu jako osoby slovenské. Oprávnění podnikat na území SR vzniká, jak vyplývá z § 21 odst. 4, dnem zápisu do obchodního rejstříku. Formy podnikání jsou upraveny zákonem č. 513/1991 Zb., ve znění pozdějších předpisů, který umožňuje založení čtyř druhů obchodních společností
Nejčastěji se jedná o společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Založení společnosti s ručením omezeným je jednodušší.

Nejprve je třeba vyhotovit společenskou smlouvu nebo zakladatelskou smlouvu, která bude podepsaná všemi zakladateli a všemi společníky s úředně ověřenými podpisy, anebo je nutno mít zakladatelskou listinu vyhotovenou formou notářského zápisu. U akciové společnosti je třeba mít také stanovy. U společnosti s ručením omezeným jsou společníci povinni zaplatit svůj vklad minimálně ve výši 30 %. Celková výše splacených vkladů musí být před zápisem do obchodního registru minimálně 100 000 Sk. Pokud je jen jeden zakladatel, musí být základní jmění splaceno v plné výši. Jednatelé pak podávají návrh na zápis společnosti do obchodního registru u rejstříkového soudu. K tomu je potřeba ověřených podpisů jednatelů a dalších dokumentů plynoucích ze zákona.

U akciové společnosti jsou povinni zakladatelé upsat celou sumu a zaplatit svůj peněžitý vklad minimálně ve výšce 30 % celkové sumy. Návrh na zápis do obchodního registru podávají všichni členové představenstva. Musí na něm být jejich ověřené podpisy a je třeba přiložit příslušné dokumenty.

popisekJAK USPĚT PŘI OBCHODOVÁNÍ
v Číně? Poradíme vám


 Založení kanceláře či pobočky není problém

Mezi základní podmínky, respektive doklady nezbytné při zakládaní kanceláře nebo pobočky patří živnostenský list, soudní potvrzení, výpis z rejstříku trestů, registrace pro daň, inspekční kniha, účetnictví, odvody do sociální pojišťovny - to jsou minimální požadavky slovenských úřadů na založení společnosti na Slovensku.

Registrace společnosti s ručením omezeným přitom trvá podle Obchodního zákoníku tři týdny. Dva týdny se přibližně čeká na vydání živnostenského oprávnění. Živnostenská oprávnění se mezi jednotlivými státy EU navzájem neuznávají (platí to i v případě českého živnostenského oprávnění, žadatel musí na slovenském Živnostenském úřadě požádat o vydání živnostenského oprávnění).

Od července 2004 musí živnostníci na Slovensku vedle povinnosti informovat Živnostenský úřad o zřízení provozovny (nejpozději v den jejího zřízení) informovat úřad i o zrušení provozovny, a to do 15 dnů. V případě nesplnění této povinnosti se ukládá pokuta. Je důležité vědět, že jednatelem firmy může být tatáž osoba, která firmu založila, a český občan může být jednatelem slovenské společnosti.

V případě fyzické osoby s trvalým pobytem mimo území SR platí, že tato osoba může podnikat prostřednictvím organizační složky podniku, zahraniční osoby nebo podniku zahraniční osoby, které zřídí na území SR v tom rozsahu, v jakém získá tato osoba oprávnění na podnikání podle zvláštního zákona. V případě, že fyzická osoba chce založit společnost s ručením omezeným, nepotřebuje notářský zápis.

Při rozhodování, zda zřídit organizační složku nebo podnik na Slovensku, platí, že organizační složku může zřídit fyzická osoba v případě, že v místě svého trvalého bydliště je podnikatelem. Podnik může zřídit pouze v případech, že tato osoba není v místě svého trvalého bydliště podnikatelem nebo že plánuje podnikat na území SR v jiném předmětu podnikání než v místě svého trvalého bydliště.

Fyzická osoba se statutem zahraniční osoby musí určit vedoucího (organizační složky podniku zahraniční osoby nebo vedoucího podniku zahraniční osoby), o kterém je povinna poskytnout příslušné údaje místně příslušnému živnostenskému úřadu a v případě vedoucího organizační složky doložit bezúhonnost této osoby. Vedoucí organizační složky podniku zahraniční osoby ani vedoucí podniku zahraniční osoby nemusí mít bydliště na území Slovenské republiky, na rozdíl od osoby odpovědného zástupce, který se ustanovuje pouze v regulovaných živnostech, tj. nikoliv ve volných živnostech.

Pro fyzickou osobu s přechodným nebo trvalým bydlištěm na území SR platí obsahem i formou stejný právní režim, jaký se vztahuje na slovenskou fyzickou osobu. V této souvislosti je však nutno mít na zřeteli dobu, během které má občan EU zájem působit na území SR za účelem podnikání. Podmínky pobytu cizinců včetně těch, kteří mají domicil v některém členském státě EU, upravuje ustanovení §45a zákona č. 48/2002 Z.z., o pobytu cizinců ve znění zákona č. 606/2003 Z.z. upravujícího liberalizované podmínky získání oprávnění k pobytu na území SR pro občany států EU.


 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...