Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Založit evropskou akciovku není snadné. Češi si je ale oblíbili

aktualizováno 
Zatímco před pár lety se podnikatelé rozhodovali jen mezi založením "eseróčka" nebo "akciovky", loni jim přibyla třetí možnost – evropská akciová společnost (SE). Během prvního roku jich v České republice vzniklo přes 50, přitom ve světě je jich celkem jen něco přes sto.
Evropskou akciovou společnost je snadnější koupit.

Evropskou akciovou společnost je snadnější koupit. | foto: Profimedia.cz

Evropská společnost může snadno přesídlit
Evropská společnost je obdobou národních akciových společností, ale díky své nadnárodnosti může mít sídlo v kterémkoliv členském státu EU a může se v průběhu své činnosti i libovolně přesídlit do jiného členského státu EU, aniž by došlo k její likvidaci.

Pro strukturu řízení si může vedení společnosti zvolit dualistický nebo monistický model. Dualistický je obdobou národní úpravy akciové společnosti, tj. s představenstvem (které ovšem může být i jednočlenné) jako statutárním orgánem a dozorčí radou (opět s možností pouze jednočlenné rady) jako orgánem kontrolním.

Oproti tomu monistický model předpokládá správu společnosti jediným orgánem – správní radou, která zahrnuje funkce řídícího i kontrolního orgánu. Ta musí mít nejméně tři členy. Oba modely vedou oproti národní akciovce k výrazným personálním úsporám ve správních orgánech. K popularitě evropských akciových společností přispívá významně i "evropský goodwill", prestiž s touto novou právní formou spojená.

Založit? Spíš koupit
Založit evropskou akciovou společnost ovšem není vůbec jednoduché. Nařízení Rady Evropy taxativně určuje pět možných způsobů založení evropské společnosti. Ve všech případech jde o administravně náročný a finančně i časově nákladný proces, kterého se musí zúčastnit vždy alespoň dvě společnosti, každá se sídlem v jiném státu Evropské unie, výjimkou je možnost vytvořit dceřinou společnost již existující evropské společnosti. Fyzické osoby nemohou evropskou společnost založit vůbec.

Nejjednodušší možností, jak se stát vlastníkem evropské akciové společnosti je koupě ready-made evropské akciové společnosti. Tedy nákup již založené, existující společnosti, která je neaktivní a ekonomicky "čistá" (tj. bez pohledávek, závazků, bez obchodní historie). Nejen, že tak dojde k úspoře času i nákladů, protože za společnost lze jednat v případě zájmu už během pár hodin, ale pro nabyvatele akcií navíc defacto neexistují žádná omezení, takže se akcionářem může stát i osoba, která jinak evropskou společnost nemůže založit, typicky právě fyzická osoba.

Češi vedou
Tuto službu jako první v Evropě nabídla už loni v květnu česká společnost SMART Office & Companies. Podle zástupce firmy Josefa Jaroše zájem Čechů stále roste.

"Podnikatelé si totiž uvědomili, že evropská společnost je vlastně standardní varianta národní akciové společnosti. Správa společnosti není nijak zásadně odlišná od běžné akciovky, vedení společnosti má pouze povinnost dohodnout se zaměstnanci například možnost volit část členů dozorčí rady, právo na informace a podobně. Což je vlastně obdobné u národní akciovky s více než padesáti zaměstnanci," říká Jaroš.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz